RECENZE: J.R.R. Tolkien, Pád Númenoru. Strhující kronika potopeného ostrova, Pána prstenů a druhého věku Středozemě
02.10.2023
Foto: Se svolením Argo (stejně jako snímky v článku)
Popisek: Na Tolkienovo dílo má u nás práva nakladatelství Argo.
Dlouho očekávaný (alespoň mnou) Pád Númenoru je konečně venku a stojí za to. Nepočítaje Silmarilion, jehož je samozřejmě původně součástí, je novinka z Arga nejlepší knihou doplňující události prvního a druhého věku Středozemě.
Oproti Pádu Gondolinu a Húrinovým dětem je z větší části jen epizodický, ale o to více fascinující, protože stále zůstává obřím celkem a znovu jde o důkaz toho, jak komplexní a promyšlený svět profesor Tolkien vytvořil. Kniha je opět plná doplňujících dodatků a poznámek (takže čtenář pak ví, kde má hledat dál) a nechybějí ani ukázky z Tolkienovy korespondence. Ty dávají nahlédnout do jeho myšlenek a také do ukázek jeho raných prací věnovaných Númenoru - nebo, chcete-li, Atlantidě. Pro mnohé pak může být překvapující, o jak tematicky i žánrově odlišné dílo se původně mělo jednat.
Knihu tradičně doprovázejí dechberoucí ilustrace Alana Lee, který Středozemi zhmotňuje pomalu lépe, než Peter Jackson ve svých filmech (a že se tentokrát vyřádil pořádně...), a samozřejmostí je opět geniální překlad autorovy dvorní překladatelky Stanislavy Pošustové-Menšíkové. Vizuálně i formálně se jedná o další dokonalé a tentokrát i mimořádně čtivé dílo, jež rozhodně není žádnou obtížnou výzvou a zkouškou trpělivosti. Pokud už jste při poznávání Tolkienova díla podstoupili těžkou zkoušku v podobě Quenty Silamrilion, Pád Númenoru zvládnete levou zadní. Pokud teprve Středozemi začínáte objevovat (a Hobita a Pána prstenů už máte za sebou), není vzhledem k tématu a zpracování asi lepší volba než právě tato.
Argo vydává Tolkiena s nádhernými obaly a ilustracemi.
Na stránkách knihy nás nejprve čeká kompletní historie potopeného ostrova, tedy tradiční encyklopedické představení tradic, obyvatelstva, přírody a zeměpisu, což jsou samozřejmě všechno věci velmi zajímavé a čtivé. Dále je na řadě (opět ne zcela překvapivě) velký tragický milostný příběh (tentokrát Aldariona a Erendis). Až poté, ve druhé polovině knihy, dojde na to nejlákavější a nejzajímavější - k vzestupu Saurona, ke kování Prstenů, budování Černé země (Mordoru) a válce, jež vede až k titulnímu pádu nejen Númenoru a jeho zpychlého obyvatelstva a k samotnému začátku příběhu Hobita a trilogie Pán prstenů...
Právě Sauron je ústřední postavou tohoto vyprávění, dočkáme se ale také mnoha osudů všech númenorských králů. Jak vidno, kniha má všechno, co poctivý profesorův čtenář očekává. Opět se jedná o naprosto dokonalou záležitostí. Texty kratičké i dlouhé v ní obsaženy jsou sice sesbírány ze Silmarilionu, Nedokončených příběhů a dalších knih, ale je přece skvělé, mít je všechny tematicky pohromadě v tak pěkné knize, obzvlášť, když pojednávají o těch vůbec nejzajímavějších událostech celé historie Ardy. Dohromady už je nesjednotil Christopher Tolkien, jenž se až téměř do své smrti staral o publikování textů svého otce, ale editor Brian Sibley, jenž odvedl vynikající práci. Kniha je absolutní povinností pro všechny věrné i nové fanoušky.
Dávám 100 % a děkuji Argu za poskytnutí recenzního výtisku.

Vložil: Tomáš Mysliveček