Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Avenida Atlantica. Petr Frey, Mise Rio. Čtení na pokračování, 1. kapitola

23.09.2023
Avenida Atlantica. Petr Frey, Mise Rio. Čtení na pokračování, 1. kapitola

Foto: Obraz vytvořený umělou inteligencí v programu jaja.ai

Popisek: Avenida Atlantica

Tentokráte přinášíme exotiku v novém thrilleru Petra Freye, který se v bývalém hlavním městě Brazílie narodil, a tak ho dobře zná… Thriller Mise Rio a jeho připravované pokračování Msta v Riu, z prostředí jeho rodného města, jsou napínavé příběhy, ve kterých poznáte praktiky drogových gangů i nádherná místa Brazílie…Henry, ovdovělý architekt po padesátce, rezignuje na svou kariéru i celý svět. Musí ale napnout všechny své síly, aby zachránil dceru Pavlínu před mafií a jistou smrtí. Jenže to není vůbec jednoduché a klacky pod nohy mu hází nejen podsvětí, ale i policie a vlastní minulost. Podaří se mu rozkrýt mafiánské praktiky a uvidí ještě někdy svou dceru? Román Mise Rio je napínavá četba s překvapivými zápletkami, který jen tak neodložíte.

Rio de Janeiro, 14. července 2022

Pavlína nacpala Fábia do taxíku, který zastavil před agenturou. „Avenida Atlantica 55,“ sdělila řidiči adresu jejich rezidence. Fábio si vedle ní rezignovaně sedl a třásly se mu ruce.

  „Tak řekneš mi konečně, o co jde?“ zeptala se naléhavě Pavlína, jakmile vyjeli.

  „Amigos,“ řekl tiše Fábio.

  „Jaký amigos, proboha,“ vybuchla Pavlína.

  „Amigos dos amigos, přátelé přátel, chceš-li, nebo drogový gang, kartel nebo co já vím co ještě.“   

   Zdálo se, že taxikář při vyslovení jména gangu lehce znervózněl. „A co ty s nima máš?“ pokračovala v neúprosném výslechu Pavlína, která chtěla každý problém vždycky co nejdříve vyřešit.

  „Pamatuješ na Marca?“

  „Ten grafik, co s náma dělal minulou kampaň?“

 „Jo, našel jsem mu crack, asi v tom jel už dlouho.“

  „A co je s ním? Už jsem ho pár dní neviděla.“

  „To jsem právě chtěl zjistit, není nikde a mobil nebere. Hledal jsem ho přes pár známejch a někdo mi řek, že ho zlákali Amigos, aby to svinstvo prodával, že to bude mít od nich grátis.“

  „A ty ti dali tuhle nakládačku? “ lekla se Pavlína a ukázala na jeho nateklý monokl.

  „Asi. Já vůbec nevím, kdo to byl, vlezli ke mně do auta, vyhodili mě z něj za městem a odjeli s ním.“

 „My už nemáme náš Volkswagen?“

 „Ten máme, jel jsem jiným autem.“

 „Hm, a co ti vůbec řekli?“

 „Sežeň prachy nebo… a pak už jsem letěl na asfalt,“ zašeptal Fábio.

 „Fábio, jakým jsi jel autem a co je to za prachy, co máš sehnat?“

 „Já ti to všechno doma vysvětlím.“

Taxi už jelo po Avenida Atlantica, která se táhne kolem známých pláží. Oba ale ten pohled dnes netěšil a tiše seděli, zahleděni každý do svých myšlenek. Proto ani nezpozorovali, že se jich po celou dobu drží hned několik vozů.

  „Jsme na místě, seňoro,“ ozval se taxikář. „37 reálů, prosím,“ dodal. Pavlína mu podala dvě bankovky a mávla rukou na znamení, že je to OK.

Když chtěli vystoupit z taxíku, zjistili, že je zepředu i zezadu blokují nějaká auta. U boku zase zastavila dodávka, ze které vyskákalo policejní komando. A než se zorientovali, mířilo na ně hned několik pušek.  Policisté křičeli: „Oba vystupte, lehněte si na zem a dejte ruce za záda.“

Když to udělali, dva z nich přiběhli k Fábiovi, nasadili mu pouta a vlekli ho k prvnímu autu. Pavlína nestačila ani zaprotestovat, když ji prohledávali. Pak ji dva chytli v podpaží a postavili. Před ní stál muž v civilu, ukázal svůj služební průkaz a strčil jí pod nos povolení k domovní prohlídce. Pavlína pomalu kývla, sáhla pro klíče od agenturního apartmánu a odemkla domovní dveře. To už jí ale stálo za zády několik dalších policistů. Stačila ještě zahlédnout v odjíždějícím autě mezi dvěma policisty Fábiovu rozcuchanou hlavu. Všimla si, že před domem stále stojí taxi, se kterým přijeli, a jeho řidič mluví do mobilu a druhou rukou živě gestikuluje.

Jakmile Pavlína vstoupila se svým doprovodem dovnitř, všichni se rozeběhli po prostorném apartmánu do jednotlivých místností. Natočila si plnou sklenici ledové vody a sedla si zdrceně v kuchyni na židli. Po půlhodině apartmán začínal vypadal hrozně. Všude byly rozházené věci, vysypané šuplíky a zotvírané skříně. V kuchyni byly na zemi hrnce a talíře a jeden muž se snažil odšroubovat i sifon pod dřezem. Velící důstojník seděl s Pavlínou v kuchyni a upřeně ji pozoroval. Na dotaz, co hledají, se jen ironicky ušklíbnul.

„Seňore komandante," ozvalo se z místnosti, která sloužila Fábiovi jako pracovna. Do kuchyně pak vstoupil další detektiv a položil na stůl menší balíček.

Velící důstojník rozpáral sáček a pokýval hlavou: "Okamžitě zdokumentovat."

Pak se obrátil na Pavlínu: "Jak nám to vysvětlíte?"

Pavlína se celá roztřásla. Věděla, co znamená v téhle zemi, když u někoho najdou drogy. Přesto se snažila podívat důstojníkovi zpříma do očí a pevně odpovědět. „Nemám sebemenší ponětí, co to je a kde se tu vzalo.“

  „Ne?“ řekl ironicky. „Tak, pokud byste opravdu nevěděla, tak tohle je crack, a jen za jeho přechovávání jsou u nás vysoké tresty.“

  „Nemám o tom tušení. Jsem občanka České republiky a chci právního zástupce,“ snažila se mluvit klidně, ale hlas se jí třásl.

„Toho samozřejmě dostanete a uvědomíme i vaši ambasádu. Budou mít jistě radost. Tak a teď pojďte prosím se mnou, ten druhý vůz už na vás čeká, seňora, budete nám to muset vysvětlit,“ opět se ironicky ušklíbl a pokynul jí směrem ke dveřím.

 „Potřebuji ale ještě na toaletu,“ zaprosila honem Pavlína. Komandante pokynul dalšímu muži, aby ji doprovodil. Ten prohlédl prostornou koupelnu, otevřel jí dveře a postavil se před ně. Pavlína si sedla na bidet a zabořila hlavu do dlaní. Co teď? Komu se má ozvat? Koho požádat o pomoc? Řediteli agentury? Nějakému právníkovi? Znala jen toho, co jim připravoval smlouvy s klienty. Ozvalo se naléhavé zaklepání.

„Moment, už jdu,“ zavolala Pavlína a spustila kohoutek u umývadla. Rozhlédla se v panice kolem. Na poličce ležel Fábiův tablet, na kterém někdy sledoval z vany fotbal. Otevřela na něm WhatsApp, našla Henryho číslo a naťukala: TATI PRŮSER, PŘIJEĎ!!! PAVLÍNA. A odeslala.  

O pár minut později už nastupovala do připraveného vozu. Když vyjeli, ještě chvíli viděla lidi na pláži, a pak už jen dlouhou silnici. Asi po půlhodině jízdy auto zastavilo před těžkými vraty. Uvědomila si, že je to státní věznice, kterou párkrát míjela cestou z Ria a neslyšela o ní nic dobrého.

 

 

Vložil: Anička Vančová