Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na márách hledat čtenost i vlastní duši. Knižní čtvrtek

24.08.2023
Na márách hledat čtenost i vlastní duši. Knižní čtvrtek

Foto: Se svolením Nakladatelství Golden Dog

Popisek: Výsek z knihy Lesní duch Grahama Mastertona

Dnes si dáme na literárně jídelní tabuli všehochuť. Přichází září, ospalé léto se loučí posledními vedry a nakladatelé začínají z horečky blouznit a vydávat jeden výborný kus za druhým. Vyházet z okna to nejde, tak nezbývá nic jiného, než se začíst a probrat se z té přemíry čtení až při příštím Knižním čtvrtku.

Pasažér – Cormac McCarthy

Po dlouhých šestnácti letech, jež uplynuly od vydání jeho světového bestselleru Cesta, se před dvěma měsíci zesnulý klasik americké literatury Cormac McCarthy vrací na scénu s novým dílem. Jeho román Pasažér se odehrává v roce 1980 a sleduje osudy záchranáře Bobbyho Westerna, který se z člunu pobřežní hlídky vrhá k potopenému vraku letadla. V něm nachází těla devíti lidí, stále ještě připoutaných ke svým sedadlům. Chybí pilotova taška, černá skříňka a hlavně desátý pasažér. Jako někteří dřívější hrdinové McCarthyho románů se i Bobby Western stává nechtěným svědkem událostí, které se pro něj nakonec ukážou hrozbou. McCarthyho román Pasažér v sobě pozoruhodným způsobem propojuje meditaci nad mravností, vědou a dědičným hříchem s prvky thrilleru, a činí tak s příznačně rafinovaným, oslňujícím stylem, jenž autorovi vysloužil reputaci jednoho z největších současných amerických prozaiků.

Vydalo nakladatelství Argo (obálka s jeho svolením).

 

McCarthy umí vyděsit, umí vzít za flígr a prohnat čtenáře detaily skrytých zákoutí jeho duše. McCarthy letos zemřel, ale jeho knihy žijí dál. Obzvláště ty překladové. Protože Argo před nás předložilo knihu Pasažér, kterou by měla dál následovat kniha Stella Maris. Pro nás novinka, takže McCarthyho ještě není potřeba pohřbívat… nebo je třeba ho řádně exhumovat, oprášit a zase rozpovídat. Nebude to nic nechutného. Jen slabý odvar jeho knih.

 

Zbabělí hrdinové – Simona Bohatá

Každý jsme viníkem vlastního života.

Každý vztah může skončit nevěrou, každé sousedství bláznivým sporem, každý sen o úspěchu krachem. A příliš nezáleží na tom, jak moc se manželé na začátku milovali, kde trčí kořeny nekonečných žabomyších válek a kolik má kdo skutečného talentu. Simona Bohatá přichází s knihou povídek, v níž rozehrává osudy svých hrdinů nemilosrdně, ale přesto s nadhledem a porozuměním, jako by navzdory času stále posedávala na starém klepadle mezi činžáky. Zbabělí hrdinové tu totiž budou vždycky, protože jsme to my sami, kteří klopýtáme přes kořeny vlastních pochyb, nedostatečností a kupodivu i občasných hrdinství.

Není slovo „osud“ jen milosrdnou omluvou pro naše slabosti?

Vydalo nakladatelství Host (obálka s jeho svolením).

A není slovo osud jen výmluvou naší blbosti? Povídková kniha vztahovek a malých, ale i právě proto velkých životů obyčejných lidí, kteří komíhají mezi prací, vztahy a láskami i vášněmi, které jsou schopné sežehnout Řím. Každá vášeň to dokáže. Jen jí dát příležitost.

 

Kniha, kterou posypal hvězdný prach – Nora Eckhardtová

Dobrodružný, napínavý i vtipný výlet do historie nakladatelského prostředí.

Praha, 1874. Dva nakladatelští rivalové uzavírají sázku o to, kdo vydá úspěšnější knihu. Souboj Maxe Alfreda a Jonatana Bartoloměje je zprvu míněn s nadsázkou, ale postupně nabírá na důležitosti, až jsou oba pro své prvenství ochotní obětovat téměř cokoli – i střechu nad hlavou. Zápolení provází drobné podvůdky, pikle a tajnosti. Ve chvíli, kdy se Alfred rozhodne využít exkluzivního letu balónem ke zviditelnění své „Knihy, kterou posypal hvězdný prach“, se však honba za výhrou mění v opravdové drama…

Vydalo nakladatelství Kniha Zlín (obálka s jeho svolením).

 

Och, konkurenční boj, který se změní na „cestu Willyho Foga kolem světa“. Česká spisovatelka Nora Eckhardtová (1979) vykoukla na literární svět v roce 2018 svou prvotinou Sen letící želvy, která se setkala sice s rozpačitým přijetím, ale nadšené reakce byly skutečně oslavné. Nová hvězda české literatury. Autorka, která v záplavě šedi vystupuje jako maják a dělá čest české literatuře. Rozhodně stojí za pozornost ji sledovat. A další a další superlativy. A zasloužené. Želva byla sice zapeklitá, ale sepsaná s vytříbeným vkusem a talentem. Žádná rychlokvašená kniha o ničem.

 

Spiknutí u Ďáblovy skály – Thomas Brezina

Pobyt v horách se pro Biggi, Luka a Patrika změní v nebezpečné dobrodružství. Když se ochránci práv zvířat, kteří hlídají orlí hnízda před vykradením, stanou terčem napadaní záhadných maskovaných postav a útoku se obává i největší hotel ve městě, začnou mít kamarádi z Klub Tygrů hrozivé podezření. Je možné, že by za nočními nepokoji stál tajný spolek ďábelských rytířů?

Vydalo nakladatelství Fragment (obálka s jeho svolením).

 

 

 

 

 

„Čtení by mělo být dobrodružství." Životní motto rakouského spisovatele Thomase Breziny (nemá on nějaké milé a šikovné české předky z rodu Březinů?), který píše knihy pro děti a mládež. Jeho knihy jsou esencí lehkého dobrodružství, které doživotně připoutá mladého čtenáře ke knihám. Sám Brezina už jich má na svědomí přes čtyři stovky. Přičemž píše od roku 1989. V češtině, my jsme přece pořádní čtenáři, Brezinovi vyšlo přes dvě stovky knih. Tohle je jedna z nich.

 

Smrt posluhovačky – Agatha Christie

Poklidnou hladinu života v jedné anglické vesničce rozčeří vražda staré ženy, která v místních domácnostech pomáhala s úklidem. Záhy je z činu obviněn a poté i usvědčen její podnájemník. Superintendentu Spenceovi ale na celé věci něco nesedí a nechce, aby byl popraven nevinný člověk. Obrátí se proto na věhlasného Hercula Poirota, toho času již na zaslouženém – a k uzoufání nudném – odpočinku. Ten s radostí vyrazí na venkov, aby zjistil, jak to vlastně celé bylo. Postupně odkrývá, že ne všichni místní obyvatelé jsou těmi „velmi slušnými lidmi“, za jaké se vydávají. A toto odhalení se brzy stane nebezpečným – i pro něj…

Vydalo nakladatelství Kalibr (obálka s jeho svolením).

 

Agatha Christie. Jejích knih se celosvětově prodalo již přes 2 miliardy výtisků v angličtině a 1 miliarda v dalších 103 jazykových mutacích. A s novým vydání Smrti posluhovačky snad pár čísel i přibude. Zatím ji překonal v prodejích jen William Shakespeare (ten z toho ovšem nic moc neměl, protože než se stihl stát nejprodávanějším autorem, jeho kosti už trouchnivěly dlouhá staletí v neznámém hrobě). Pro srovnání, knih o Harry Potterovi se po celém světě prodalo „jen“ půl miliardy.

 

Katův odkaz – Vlastimil Vondruška

Na královského písaře Jiřího Adama z Dobronína se obrátí jedna ze staroměstských měšťanek a stydlivě přizná, že se její sestra Adelheida před lety provdala za berounského kata. Nedávno její muž zemřel a odkázal jí cosi podivného. Vzápětí Adelheida zmizela a nikdo netuší, kde by mohla být. Tamní rychtář se však odmítl zabývat katovskými záležitostmi. Jiřímu Adamovi nezbývá, než se vydat se svým pomocníkem bakalářem Petrem do královského města Berouna a tam začít rozmotávat dávný příběh lásky a zrady.

Vydalo nakladatelství Moba (obálka s jeho svolením).

 

 

 

 

 

Stálice na českém poli historické populární literatury. Vlastimil Vondruška je další z magnátů co do počtu vydaných knih. Agatha Christie jich vyplodila 80. Vlastimil Vondruška ji, alespoň v tomto, překonal o hodných 41 kousků. Jeho zatím konečné číslo se usadilo na cifře 121. A má šanci překonat i Thomase Brezinu? Troufám si tvrdit, že rozhodně. Na jedné přednášce Vondruška prozradil, že je schopný sepsat knihu i za jeden měsíc. Ale, božínku, nejde o čísla, jde o kvalitu čtenářského prožitku. Prostě dar perfektního vypravěče.

 

Nikola Tesla: Podivuhodný život geniálního vynálezce – Marko Perko & Stephen M. Stahl

Nikola Tesla – fyzik, matematik, podnikatel, vizionář – zažil za svůj život velké úspěchy i pády, často bojoval nejen s nedostatkem peněz a s nepochopením, ale i s psychickými obtížemi. Ve výzkumu dosáhl řady převratných objevů, jako první zkonstruoval motor na střídavý proud, byl průkopníkem v oboru radiokomunikace i elektrotechniky a díky jeho práci se věda posunula o velký krok kupředu.

Vydalo nakladatelství Universum (obálka s jeho svolením).

 

 

 

 

Nikola Tesla aneb Jak se eugenika šeredně mýlila. Nikola Tesla měl v rodinné anamnéze samé duševní choroby. Sám to nebyl chlapík do nepohody, trpěl halucinacemi, měl obsedantně-kompulzivní poruchu, bál se lidského dotyku, děsil se svatby a zamiloval se na stará kolena do holuba, tvrdil, že je ve spojení s civilizacemi z jiné planety. Eugenika by takového člověka prohnala popravištěm. Jen by zdržoval lidstvo od čistoty a dokonalosti. A hle, z vynálezů Nikoly Tesly žijeme doposud. Kruciálně, no ano, doslova kruciálně ovlivnil celé lidstvo. Kopnul ho o desítky kilometrů kupředu. Jeho objevy a výzkumy byly natolik zásadní, že bych snad až věřil v ono spojení s jinou civilizací. No co, génius.

 

Lesní duch – Graham Masterton

Současná Amerika. V lese u skautského tábora je nalezeno patnáct skautů a sedm jejich vedoucích – všichni spáchali sebevraždu. Jeden z mrtvých chlapců je přítelem Sparkyho Wallace, jehož otec Jack vede v Chicagu polskou restauraci. Jack objeví souvislost mezi sebevraždami a smrtí vlastního dědečka, který se zabil v Kampinoském pralese v Polsku, když za druhé světové války bojoval proti nacistům.

Jack a Sparky se společně vydávají do Polska, aby odhalili děsivé tajemství. Co způsobuje nezvladatelnou paniku lidí v lese? Aby se jim to podařilo, musí hrůzu zažít na vlastní kůži a dostat se až na samou hranici šílenství.

Vydalo nakladatelství Golden Dog (obálka s jeho svolením).

 

 

 

Nakladatelství Golden Dog a jeho další podraz na klid v duši. Já ty jejich knihy nenávidím. Otevřít, vyděsit se, rozcházet to po pokoji i po krajině. A pak, protože člověk je tvor nenasytný, čekat, kdy Golden Dog přijde s další palicí, která člověku vyrazí duši z těla. Graham Masterton, jeden z mála skutečných klasiků hororové literatury, kde se s děsem bere za ruku perfektní spisovatelský um. Prostě paráda pro nastupující, doufejme, sychravé počasí a podivné vrzání za dveřmi pokoje, kde nám bude dáno prožít Mastertonovy fantasie.

Vložil: Kamil Fára