Uprchlíci od všednosti. Knižní čtvrtek
06.07.2023
Foto: Se svolením nakladatelství Vysoká škola kreativní komunikace
Popisek: Výsek z knihy Pijáci slunce Petra Žantovského
I přes letní okurkovou sezónu nakladatelé chrlí jeden klenot za druhým. Dostaneme se přes Kolumbii na mexické hranice s USA, nakoukneme do politického uprchlictví bolševismu, ale i na to, jak svým kolegům uprchl Quentin Tarantino.
Tahle rána plná ryb – Lorena Salazar Masso
Matka a dítě putují v kánoi po mohutné řece Atrato srdcem pralesa. Matka je bílá, dítě černé. Uprostřed bujné vegetace plné tropického ovoce, neúprosné řeky i slunce a mraků neustále hrozících deštěm vypravěčka líčí své spolucestující své dětství a vzpomínky i to, jak se dítě dostalo jednoho horkého rána do jejího života. Bárka pluje vpřed, neklid vzrůstá. Žena by nejraději do cíle nikdy nedorazila, nebo by se co nejdříve ráda vrátila zpět. Toto je příběh o zakořeněnosti, strachu a mateřství v kontextu násilí, příběh o skrytém nebezpečí kolumbijského pralesa. Svým lyrickým vyprávěním Lorena Salazar Masso vytváří podmanivou atmosféru a přenáší čtenáře do snového a zároveň syrově realistického světa, který je prosycen hlubokou něhou i děsivě krásnými obrazy. Vydalo nakladatelství Runa (obálka s jeho svolením).
Autorka nejdřív pracovala v reklamě. Ale reklama, to není nic pro uprchlíka před konzumem, kterým autorka vlastně byla a je. A tak z jihoamerické Kolumbie uprchla do Španělska, kde se zapsala na obor kreativního psaní na univerzitě Escuela de Escritores. Tam získala magisterský titul. Jako závěrečnou práce předložila svůj literární debut. A ten se dostává do rukou i českému čtenáři. Střet bílé a černé, střed civilizace a přírody, střet dobra a zla. Co víc si od knihy přát.
|
Filmové spekulace – Quentin Tarantino
Quentin Tarantino je nejen jedním z nejslavnějších současných filmových tvůrců, ale také jedním z největších filmových expertů. Dlouhá léta v rozhovorech mluvil o tom, že se jednou vrhne na psaní knih o filmech. Nyní nastal ten správný čas a výsledkem je vše, v co jeho vášniví fanoušci - a všichni milovníci filmů - mohli doufat. Tato kniha, uspořádaná podle klíčových filmů ze sedmdesátých let, z nichž všechny viděl poprvé jako mladý divák, je stejně intelektuálně přísná a pronikavá jako svižná a zábavná. Je to zároveň filmová kritika, filmová teorie, reportážní počin i úžasná osobní historie, a to vše je napsáno jedinečným “tarantinovským” stylem. Vydalo nakladatelství Universum (obálka s jeho svolením).
Quentin Tarantino je ve filmovém světě pojem. Mladý kluk, který se klackoval americkým maloměstem, jeho budoucnost byla pochybná. Neuměl a nedělal nic. Prostě tradiční marnost na marnost. Jenže získal špatně placenou práci obsluhy ve videopůjčovně. A tam začal nasávat desítky a stovky filmů, sledoval, jak se točí, jak se staví příběhy, jak se manipuluje s divákem. A pak vyběhl z půjčovny a rozstřelil svět svou provokativní filmařinou. Kniha Filmové spekulace z pera téhož Tarantina ukáže čtenářům, kde Tarantino čerpal svou inspiraci. U kterých filmů se mu dělala husí kůže a budovala v něm budoucího génia áčkových filmů s béčkovými příběhy.
|
Bestie: Na migrantech nesejde – Óscar Martínez
Když nemáte na výběr, musíte zkusit i nemožné – dostat se přes Mexiko do Spojených států. Třeba budete mít štěstí a cestou vás jen okradou, ale nezabijí. Nebo neznásilní. Doma není na co čekat.
Salvadorský novinář Óscar Martínez podnikl beznadějnou cestu mezi středoamerickými státy a USA několikrát. Bavil se s migranty i těmi, kdo jim pomáhají, nebo strážci zdi na hranicích. Potkával především strach: ten vyhnal lidi z jejich domovů. Strach z výpalného, strach z drogových kartelů, strach z bezvýchodné situace. A tak obyvatelé Guatemaly, Hondurasu nebo Salvadoru vyrazí pěšky pouští, a pokud se jim to podaří, naskočí na slavnou Bestii. Vlak, kde balancujete dnem a nocí na střeše a kromě pádu riskujete přepadení. Jenže tohle nebezpečí číhá všude, žádná cesta není bezpečná, protože kromě migrantů zajímavé také pašeráky drog. Násilí nikoho nepřekvapuje, o pár vraždách se ani nepíše v novinách. Na migrantech přece nesejde. Vydalo nakladatelství Universum (obálka s jeho svolením).
Kniha, která ukazuje oběti touhy po lepším životě. Oběti mezinárodního odporu k chudým, ochrany vlastních hranic i snahy si vydělat na utrpení těch, kteří už trpí dost a dost. Poté, co pracoval jako nezávislý reportér v Mexiku, se Martínez v roce 2008 připojil k organizaci El Faro, aby pomohl provést hloubkové vyšetřování migrace ze střední Ameriky přes Mexiko do USA. Dva a půl roku sledoval migranty, kteří cestovali na sever, a dokumentoval jejich zneužívání, včetně masových únosů, znásilňování, obchodování s lidmi a masakrů. Reportážní projekt, který se poprvé objevil na webu El Faro pod názvem El Camino (Cesta), nakonec v roce 2013 vyšel knižně pod názvem The Beast (Bestie), což je přezdívka pro síť nákladních vlaků, která křižuje Mexiko. Migranti se často přidržují zadních částí těchto vlaků, když si procházejí některými z nejvíce násilných měst v Mexiku.
|
Pijáci slunce – Petr Žantovský
Petr Žantovský nám předkládá svůj výběr (ne úplný) nejdůležitějších postav českého básnictví 20. století. Ukazuje nám osudy básníků v sepětí s jejich dílem. Podřídil výběr básníků ryze osobnímu vkusu se samozřejmým ohledem na význam jejich díla pro vybraný čas, kdy poezie měla ještě větší váhu než televizní skeč a plný košík ze shopping centra. Vydalo nakladatelství Vysoká škola kreativní komunikace (obálka s jeho svolením).
Konzum nás utýrá až do bezvědomí. Ale možná ne, pořád tu budou takoví, jako Petr Žantovský, kteří budou ukazovat lidem to vyšší v nich. A vždycky tu budou takoví, kteří to vyšší budou hledat a nacházet.
|
Bolševici: Dějiny vítězství a porážky ruské revoluce – Pierre Broué
Rozsáhlé dílo o dějinách bolševické strany bylo přeloženo do češtiny z francouzského originálu Le Parti bolchevique v 70. letech a kolovalo v samizdatu. Překlad ležel zapomenutý několik desítek let a nyní se editovaný překlad dostává k českému čtenáři v knižním vydání. Základní inspirací pro Brouého knihy byla touha vysvětlit stalinismus, co se stalo s komunistickým hnutím špatně. Vydalo nakladatelství Luboš Marek (obálka s jeho svolením).
Kde udělali soudruzi z SSSR chybu. Vždycky jsem si říkal, proč komunisti v Československu neustále potlačovali kulturu, protlačovali stejnost, pořádali hony na nespokojené, potlačovali jinak přirozenou vzpouru mladých. Kdyby vedli diskusi, kdyby vyměnili normalizaci za svobodu z 68. roku, možná by socialistické zřízení začalo dávat smysl. Takhle to byla jen šedá normalizace s diktátem. Soudruzi z SSSR došli ještě dál. Aby udrželi svou moc, bestiálním způsobem vyvraždili na 20 milionů lidí. Mučili, týrali, znásilňovali. Jak s něčím takovým jde zajistit smír v zemi? Ale jak už kázal Karl Marx – začít se musí s třídním bojem. Tedy vraždit, mučit, znásilňovat.
|
Vložil: Kamil Fára