Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Děti žijí v nadbytku, v bezpečí, ohleduplnosti, lásce, korektnosti a veletoku informací. Nic horšího je nemohlo potkat, říká spisovatel Adamec

04.07.2023
Děti žijí v nadbytku, v bezpečí, ohleduplnosti, lásce, korektnosti a veletoku informací. Nic horšího je nemohlo potkat, říká spisovatel Adamec

Foto: Se svolením Miroslava Adamce

Popisek: Miroslav Adamec

ROZHOVORY NA OKRAJI Jsem skutečně velice rád, že jsou mezi námi lidé, kteří věnují svůj čas a talent velice obtížné tvůrčí disciplíně. Totiž dětské literatuře. Pan Miroslav Adamec ale nepíše pouze knihy pro děti a mládež. Je autorem mnoha televizních pořadů určených dětem a také úspěšného večerníčku Berta a UFO. Pochopitelně tvůrčí práce pana Adamce je daleko rozsáhlejší, ale o tom všem se dozvíte v našem rozhovoru.

Pane Adamče, četl jste v mládí foglarovky anebo třeba Otakara Batličku?

Četl jsem všechno, co potkalo tiskařskou čerň. Knihy z edice Odvahy a dobrodružství jsem přečetl všechny. Chodil jsem do knihovny co týden v Zahradním městě se síťovkou tak plnou, že se knihy dole otíraly o zem. Mohl jsem tedy, jen když nepršelo, aby ty knihy dole nebyly od bláta.

V dubnu vyšel dobrodružný příběh Stříbrná parta. Nechystáte jeho další pokračování?

Druhý díl Stříbrná parta – Valdštejnovo kopí je hotov. První díl se týká Jáchymova a legend Krušných hor. Můj hrdina se vlastní zásluhou stane žijící legendou a dokáže ostatním legendám vyřešit jejich problémy a zkomplikovat tím život sobě i kamarádům. Druhý díl se odehrává v Chebu. Vyjde na podzim nebo na jaře 2024, podle možností ilustrátora Honzy Jiříčka, který odvedl krásnou práci v prvním díle. Těším se na práci na třetím díle, protože si můžu vymýšlet. Ale taky se hodně bojím, abych z těch nápadů vybral ty, které dovedou příběh k cíli a pobaví čtenáře.

 

Dvanáctiletý Petr Perka vyrůstá u babičky v Jáchymově, v kraji bohatém na stříbro a spjatém s jistou legendou. Ta vypráví, že se vždy jednou za sto let otevře Hadí hora a vydá své poklady! Má to však podmínku – obdarovaný a jeho potomci musí konat dobré skutky, aby vše mohlo pokračovat i po další staletí. Petr netuší, že právě jeho rodina je už od pradávna součástí této legendy a že na jeho třinácté narozeniny se hora s pokladem otevře i pro něj. Po ukrytém bohatství však nesmírně touží i chamtivá ředitelka domova důchodců Apfeltová. Aby ho získala, udělá cokoliv! Petr a jeho kamarádi tvořící Stříbrnou partu se musí celé situaci postavit čelem a legendu zachránit. Vydalo nakladatelství Rosier (obálka s jeho svolením).

 

Kde se vzal tu se vzal Ufík. Kdy přistál na vašem psacím stole?

Berta už chodí na vysokou a Ufík zkouší proletět černou dírou, jak ho znám. Ze Zlína se ozvali před osmnácti lety, že mají nápad a potřebují scenáristu. Správný scenárista nikdy neřekne ne, pokud to nemá být návod na dokonalou vraždu. Ale už na FAMU jsme podepsali tajný dokument, že když něco podobného vymyslíme, že musíme učinit vědomou chybu, abychom nedělali z detektivů hlupáky a nenaváděli lidi k nepravostem. Takovou sílu má  mít scenárista, když  je dobrý! Berta má nakonec 26 dílů a dvoje knižní pokračování.

U večerníčků a vůbec v pořadech či knihách pro děti či dospívající mládež je nesmírně důležitá výtvarná stránka. Kdo vytvořil podobu vašich večerníčkových hrdinů?

Velmi talentovaná Jitka Petrová. Její obrázky daly vzniknout svébytnému světu. Když jsme uvažovali o ilustrátorovi pro Stříbrnou partu, oslovili jsme víc než deset výtvarníků. Autor musí mít jasnou představu, jak má kniha působit. V knihách pro nejmenší děti jsem uvítal spolupráci s Mirkem Vostrým, protože jeho kresby jsou tažené do humoru. Ve Stříbrné partě jsem nechtěl vtip prosazovat, přestože se o něj snažím na každé stránce. Tam jsem chtěl prodat dějovost, pompéznost prostředí, přátelství, vztahy. Taková moderní foglařina. V recenzích se o mé knize píše: Foglar žije! To mi udělalo radost.

Když už si tak povídáme o těch dětech a mládeži. Jaký je váš názor na současnou mladou generaci? Vyrůstají v poměrně složité době. Doslova surrealistické.

Rostou ve svobodě, nadbytku, v bezpečí, ohleduplnosti, lásce, korektnosti a veletoku informací. Nic horšího je nemohlo potkat. Nebudou mít cíle a za vzory pouze generační souputníky, kteří se dokázali zviditelnit tím, že jim skočili na obrazovky mobilů. Nemusí se snažit a i čtení je pro ně námaha! Nebudou se umět seznámit, takže prožijí život v v samotě uvnitř své široké bubliny. Budou mít odvahu mlátit do klávesnice, ale ne udeřit ve skutečném životě. Chtějí se bavit, ale nebudou vědět, co je humor. Tím potřebnější je v tomhle světě odkaz naší generace. Museli jsme se prát o všechno: ve frontě o džíny, naučit se držet ústa, když bylo třeba, jinak bychom ohrozili okolí. Vyhnout se vstupu do strany a nést za to následky. Měli jsme ochotu pracovat přes čas, kdykoliv jsme měli tu možnost, protože jsme chtěli něčeho dosáhnout. Měli jsme cíle! Uměli jsme se urážet drsným vtipkováním a odpouštět si.

Od svých rodičů jsme mohli odkoukat jak se pěstuje ovoce, skladuje mrkev a štupují ponožky. Uměli jsme spravit světlo v autě a vyměnit svíčky. Od svých babiček jsme znali vyprávění, jaké to bylo za války a zadělávat těsto vlastní paží. Dědové nás naučili pájet, vrtat a opravit  elektrickou zásuvku. A byla z nich cítit čest, o kterou se dalo opřít!  Přeji nové generaci, aby se jim rychleji vybíjely  mobily a  měli důvod se vrátit ke stránkám, které jen tak nevyblednou. Zkusíme jim tam popsat světy, které mizí rychleji než taje led v drinku! Dáme jim v knihách návod, jak se prožije napětí i jinde než při útěkových hrách. Vneseme do jejich mysli odvahu zkoušet nové. Odsud je to jen krůček k dobrodružství. Protože to vzniká, když se stane něco nečekaného někomu nepřipravenému za nepříznivých okolností.  Právě na tohle se pak vzpomíná celý život. Začíná to tím, že vstaneme od počítače… vyjedeme z kolejí…

 

Veselé příhody o tom, jak se začala holčička Berta, nejmenší ve školce, přátelit s Ufíkem, nejmenším ve vesmíru. Že Ufo neexistuje? Ale ano, a dokonce je s ním velká legrace! Roztomilé příběhy z večerníčku nyní i v knižním zpracování s mnoha krásnými ilustracemi. Vydalo nakladatelství Česká televize (obálka s jeho souhlasem).

 

Ale vy máte za sebou mnohem více knih či pořadů, než těch určených pro mládež?

Jistě, taky jsem napsal několik knih pro dospělé, některé dobře přikořeněné erotikou, ale  nevidím v jejich tvářích ty úžasem rozšířené oči, které vidím u děti. To mě baví nejvíc. Dospělým se takhle nerozšíří ani po operaci víček.

Vím, že jste pracoval na nejpopulárnějším seriálu Hospoda.

Seriál měl zajímavý začátek. Přijel kamarád, producent z USA. Prý že je tam jeden velice populární pořad z hospodského prostředí, proč bychom ho nemohli mít taky, hospoda je přede náš druhý domov. Dal dohromady Škutinu, známého spisovatele a komentátora, Švandrlíka, humoristu nad jiné, Šteindlera, hereckou  a režisérskou hvězdu a mne, přestože nezačínám od eŠ. Švandrlík se toho chopil, řekl to nic není a za týden přinesl povídku. Uzavřenou vtipnou příhodu, která nenabízela pokračování. V té době jsme se my scenáristi začínali seznamovat s pojmem sitcom a věděli jsme už, že  příběh potřebuje neměnné charaktery, žádoucí není jejich vývoj, minimum prostředí, neveliký dějový oblouk, takový, co nevede k ukončení celé série. Vítané je latentní ohrožení. S tímhle minimem znalostí jsem začal psát pilotní díl, který byl přijat a vznikl z toho proslulý seriál. Mám nabídku na jeho knižní zpracování, ale váhám, mám zatím dost jiné práce.

Vím, že vašim soukromým učitelem byl Jaroslav Dietl.

Byl naším sousedem na Ořechovce. Měli jsme spolu výměnný obchod. Psal Nemocnici a neměl čas se starat o zahradu. Já posekal naši, vzal jsem sekačku a co jsem napsal za uplynulý týden – bylo mi patnáct … a šel  posekat  k nim. Povídku jsem mu dal. Než jsem posekal, přečetl ji a pochválil mě. Nemohl jinak,  přestal bych psát a musel by si sekat sám, tráva rostla jak divá.  Nevím, co by ze mne bylo, kdyby bylo sucho, jako je poslední dobou.

Na čem jste pracoval v poslední době?

Velice intenzivně jsme dokončovali s Pavlem Krumpárem a Michalem Zelenkou jejich film Léto s Evženem. Já v roli dramaturga. Doufám, že jsme odvedli pečlivou práci a komedie, kde bude v hlavní roli Ondra Vetchý a Roman Zach, bude konkurovat zavedeným značkám jako je S tebou mne baví svět.

 

QRcode

Vložil: Jiří Kačur