85 milionů prodaných knih. Michael Connelly stvořil drsného policajta Bosche, advokáta, úřadujícího na zadním sedadle svého Lincolnu, Mickeyho Hallera, a další
29.06.2023
Foto: Se svolením Michael Connelly (jeho oficiální stránky se souhlasem pro média, stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)
Popisek: Michael Connelly s kolegyní na autogramiádě
DO HLOUBKY Po „Pouštní hvězdě“ v češtině se čtenáři Michaela Connellyho mohou těšit na novou detektivku v originále, která vychází už na podzim… Zpočátku kráčel v otcových šlépějích a studoval stavebnictví. Jednoho dne však zašel do kina a na stříbrném plátně mu uhranul soukromý detektiv Philip Marlowe, původně literární postava spisovatele Raymonda Chandlera. Mladý Michael Connelly byl tak okouzlen, že zběhl ze studií stavitelství, přihlásil se na žurnalistiku a tvůrčí psaní.
Dnes je úspěšným autorem 38 detektivních románů, podle jeho knih vznikají filmy i seriály. Působí také jako scenárista a výkonný producent populárních seriálů „Bosch“ a „Advokát“. Connellyho knihy byly přeloženy do 39 jazyků, po celém světě se jich prodalo 85 milionů.
S Matthewem McConaugheyem, představitelem Micka Hallera, při natáčení filmu Lincoln Lawyer
Po stopách Philipa Marlowa
Michael Connelly se narodil 21. července 1956 ve Filadelfii v Pensylvánii, otec pracoval jako stavitel, matka byla nadšenou čtenářkou detektivek. Ve dvanácti letech se malý Michael s rodinou přestěhoval na Floridu. V roce 1980 úspěšně dokončil Floridskou univerzitu a živil se jako krimi reportér. Psal o floridských kokainových válkách, které s sebou přinesly množství násilí a vražd. Ve volném čase pracoval na svých románech, první dva však nedokončil.
Rozhovory s přeživšími havárie letu Delta 191, které zpracoval v roce 1986 spolu se dvěma kolegy, mu vynesly nominaci na Pulitzerovu cenu, díky níž získal místo v Los Angeles Times. Po přestěhování do Kalifornie si šel prohlédnout High Tower Apartments, kde bydlel Connellyho oblíbený detektiv Philip Marlowe. Později se mu dokonce podařilo byt pronajmout a využíval ho jako pracovnu.
Cena Edgar a případy detektiva Bosche
Connellyho první román „Černá ozvěna“ vyšel v roce 1992 a obdržel cenu Edgar za nejlepší prvotinu. Autor v něm úspěšně navázal na tradici americké drsné školy a vzdal hold svému velkému vzoru – Raymondu Chandlerovi.
Connellyho milují čtenáři, ale i kritici - má řadu prestižních ocenění.
V „Černé ozvěně“ Connelly poprvé představil svého kultovního detektiva Hieronyma „Harryho“ Bosche. Postavu pojmenoval po nizozemském renesančním malíři, který ve svých dílech znázorňoval hříchy a morální úpadek lidstva a za způsob jejich ztvárnění byl označován za kacíře. (Kopie Boschova obrazu Peklo visí v Connellyho pracovně.)
Harry Bosch je detektivem policejního oddělení v Los Angeles a vyšetřuje smrt svého přítele a spolubojovníka z vietnamské války. Případ byl inspirován skutečným zločinem, autor čtenáře zavádí do drsného světa zločineckého podsvětí. Český překlad vyšel už v roce 1999 v nakladatelství Domino. O čtenářské úspěšnosti románu svědčí to, že dalších vydání se kniha dočkala v letech 2011 a 2019.
V českých překladech dosud vyšlo 24 knih s detektivem Harrym Boschem, zatím poslední je „Pouštní hvězda“, kterou letos uvedlo nakladatelství Slovart. Podle knih vzniklo sedm řad mimořádně úspěšného televizního seriálu „Bosch“ a zatím dvě série „Bosch: Odkaz“. Jak to bude s pokračováním, není zatím jasné, protože spisovatel spolu s dalšími tvůrci podporuje probíhající stávku scenáristů.
Stávka scenáristů
Další hrdinové v literatuře, v televizi i ve filmu
Na stříbrném plátně se objevil také kriminální psycholog Terry McCaleb, další postava Michaela Connellyho. Thriller „Krvavá stopa“ byl natočen podle knihy, která v češtině vyšla pod titulem „Obranná reakce“ v nakladatelství BB art. Agent FBI McCaleb vyšetřuje i v románu „Temnější než noc“, jehož hlavním hrdinou je detektiv Bosch, tentokrát podezřelý z účasti na vraždě.
Detektivu Boschovi „nadělil“ plodný spisovatel nevlastního bratra Michaela „Mickeyho“ Hallera, úspěšného obhájce v Los Angeles. První román s touto postavou vyšel v roce 2005, v češtině o rok později pod titulem „Advokát“. Harry a Mickey mají v Connellyho dílech společného otce, série zatím obsahuje šest dílů. V roce 2011 podle ní vznikl filmový thriller „Obhájce“ a společnost Netflix natočila od roku 2022 už dvě řady seriálu „Advokát“. (Connelly pro film a televizi nejen píše, ale dokonce se na obrazovkách objevuje i jako herec. Televizní diváci ho znají ze seriálu „Castle na zabití“, v němž v menší roli ztvárňuje sám sebe. Vystupuje jako jeden z pokerových spoluhráčů titulního hrdiny, úspěšného autora detektivek Richarda Castla. Zahrál si i ve dvou dílech seriálu „Bosch“.)
V Česku vydané první knihy sérií s Harrym Boschem, Renée Ballardovou, Mickeym Hallerem, Terrym McCalebem a Johnem „Jackem“ McEvoyem
Foto Domino, Slovart, BB Art. Pokud je nějaký čtenář sběratel jako my, ještě důležitá poznámka. Některé série vycházejí již podruhé (a to i s jiným názvem a u jiného nakladatele), zdaleka ne vše je k dispozici v knihkupectvích (ale v antikvariátech při troše hledání kyne slušná šance) a navíc je zmatek, co vlastně patří do které série, protože Michael Connelly tvoří crossovery - v knize s Boschem představí Ballardovou, pak vyjde Ballardová samotná, následuje ale - jako Pouštní hvězda - kniha, kde jsou rovnocennými hlavními hrdiny (a mihne se zde Haller), a tak dále a tak podobně. Navíc Databáze knih, jinak velmi užitečná, má často uvedena stará vydání, lépe je se porozhlédnout „u Dobráka“, čili na webu Knihy Dobrovský... Tak dobrý lov, Connelly za tu chvilku hledání a shánění stojí.
|
Hlavní postavou další oblíbené románové série z pera Michaela Connellyho je novinář John „Jack“ McEvoy, autorovo alter ego. Poprvé se reportér McEvoy objevil v románu „Básník“, v němž řádil vyšinutý psychopatický vrah zanechávající u zohavených těl citáty z díla Edgara Allana Poea. Jedním ze zavražděných byl Jackův bratr a hrozilo, že obětí by se mohl stát i sám novinář. Následoval román „Strašák“, v němž kdysi slavný novinář dostal výpověď pro nadbytečnost, a rozhodl se proto napsat nejlepší článek svého života. V detektivce „Výstraha“ se McEvoy stal podezřelým z vraždy, kterou proto musí objasnit. Neúnavný reportér se objevil i v knize „Temnější než noc“, jejímž hlavním hrdinou byl Connellyho detektiv Bosch, vyšetřovaný agentem McCalebem. V románu „Rozsudek ráže 9“ je hlavním hrdinou advokát Haller, v příběhu se setká s nevlastním bratrem Boschem, v knize vystupuje také novinář McEvoy.
Nejnověji vyšetřují Bosch s Ballardovou, přidat se chystá Haller
V roce 2017 vytvořil Connelly postavu policistky Renée Ballardové, která si stěžovala na nadřízeného, a byla proto za trest přeřazena na noční směnu. Po „Noční směně“ tvrdohlavá Renée vyšetřuje také v románu „Temná svatá noc“. V knize „Noční oheň“ se na ni se žádostí o pomoc obrací Bosch. Oba detektivové se setkávají také v thrilleru „Temné hodiny“. Pozapomenuté zločiny vyšetřují v loni vydaném Connellyho románu „Pouštní hvězda“, jenž v českém překladu vyšel letos a na portále Databáze knih od čtenářů obdržel hodnocení ve výši úctyhodných 97 %.
Na listopad Connelly připravuje vydání románu „Resurrection Walk“, jehož hlavním hrdinou má být advokát Haller. Při řešení případu opět požádá o pomoc nevlastního bratra Bosche. Román vychází 7. listopadu v tištěné podobě, jako e-kniha i audiokniha v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku, Austrálii a na Novém Zélandu. Ukázku autor zveřejnil na svém webu michaelconnelly.com.
A co se chystá...
Zdroje: Wikipedie, databazeknih.cz, ČSFD, imbd.com, michaelconnelly.com, dominoknihy.cz, slovart.cz, Facebook
Vložil: Vladimíra Krejčí