Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Od mocných k nemocným. Knižní čtvrtek

22.06.2023
Od mocných k nemocným. Knižní čtvrtek

Foto: Se svolením nakladatelství Vendeta

Popisek: Výsek z obálky knihy Na okraji rozumu: Život Kurta Gödela – Stephen Budiansky

Zase je co číst. Německý thriller o mocných v pozadí, kteří řídí naše životy. Jaké by to bylo, kdyby je někdo dovlekl na pranýř a soudcovské kladívko dal do rukou lidem? Fascinující nápad. Ale podíváme se i do historie, zeptáme se na to, proč a jak moc nynější generaci přeskočilo. Je toho dost.

Reality Show – Anne Freytag

Štědrý večer: Nejmocnější lidé Německa jsou uvězněni jako rukojmí ve svých domovech a vše je živě přenášeno. Před kameru potom předstoupí moderátor a představí Reality show: pořad, který má lidem vrátit jejich hlasy.

Protože i když si lid volí svou vládu, skutečný vliv mají jedině kandidáti zmíněné show. Tahají za nitky, aniž by ukázali své tváře, a přesto mají ten hlavní a konečný vliv na životy všech lidí.

Nyní si však diváci mohou vybrat, kdo si za své zločiny na obyvatelstvu odnese jen monokl a kdo bude krvácet.

Nejvlivnější lidé země se před kamerou zpovídají ze svých zločinů. Je Reality show neškodným televizním pořadem, nebo útokem na demokracii?

Diváci rozhodnou v hlavním vysílacím čase. Vydalo nakladatelství Vendeta (obálka s jeho svolením).

Fascinující námět. Vytáhnout jako králíky z klobouku ty skutečně mocné, kteří svými penězi a vlivem tahají za provázky, jimiž jsou jako loutky přivázaní politici. Vytáhnout je z klobouku a dát je v reality show posoudit diváky, obyčejnými lidmi, kteří u televize chroupají popcorn a čekají, zda poteče krev. A ta poteče podle jejich rozhodnutí. Jsme v reality show.

Anne Freytag, teprve jednačtyřicetiletá spisovatelka, má na kontě 16 knih. A to napříč žánry. Píše young adult literaturu, píše romantiku, a píše i sociálně kritické thrillery. Reality Show vyšla v Německu v roce 2021. Jsme trochu pozadu, protože v těchto dnech je v Německu velkým výbuchem mezi kritiky i čtenáři její nový román Mind Gup. Ten se zabývá čipy implantovanými do mozku lidí. Čipy usnadňují lidem život. A také je kontrolují. Doufám, že už se chystá překladatel.

 

Do morku kostí – Camille DeAngelis

Maren chce totéž co všichni. Spořádanou rodinu, kluka, co ji bude zbožňovat, oddané přátele. V tom jí však brání jeden zásadní problém – každého, koho si Maren zamiluje, nakonec spořádá. Nemůže si pomoct, patří totiž mezi jedlíky.

Od chvíle, kdy ji matka jako batole přistihla nad hromádkou ohlodaných kostí, jež bývaly chůvou Penny Wilsonovou, jsou ty dvě neustále na útěku. Tedy byly – když se mladá kanibalka v den svých 16. narozenin probudí, čeká na ni jen prázdný byt a dopis na rozloučenou. Zanedlouho Maren potká devatenáctiletého Leeho, který jejímu apetitu rozumí dokonale – možná až příliš.

Má ale jejich vztah šanci přežít? Vždyť některé pudy jsou silnější než láska…

Temná kanibalská romance se stala předlohou stejnojmenného filmu Lucy Guadagnina (Dej mi své jméno, Suspiria), který roku 2022 šokoval diváky na filmovém festivalu v Benátkách. Vydalo nakladatelství Cosmopolis (obálka s jeho svolením).

Och, lidojedi mezi námi. Lidojedi zamilovaní jak do jídla, tak i do sebe samotných. Romantický zážitek, u kterého se ládovat nikdo nebude, protože se mu bude zvedat žaludek. Ale nenechme se napálit. Autorka příběhem sleduje otázky jako je feminismus, osamělost a sebepohrdání a morální problém pojídání masa. Podobnou, jsem si snad i jistý, že hodnověrnější, sepsal náš exilový spisovatel Martin Harníček ve své novele Maso. Tam si na lásku nikdo moc nehrál. Zato lidského masa tam bylo nad hlavu. I morálního poučení o pojídání masa.

 

Anna a Karel Knězovi: Příběh českého četníka a sudetské Němky – Alena Mergl Kučerová

Skutečný životní příběh dvou mladých lidí Anny a Karla přiměje k zamyšlení mladou i starší generaci. Nic nezabrání tomu, aby se mladý český četník zamiloval do pohledné a vzdělané sudetské Němky, kterou posléze přivede do československého vnitrozemí. Co v úplně cizím prostředí zažívá Anna bez větší znalosti češtiny, rodiny a přátel? A co vede Karla k tomu, že se hned po okupaci zapojí do odboje? Kde v sobě oba mladí lidé vezmou sílu, jeden zemřít a druhý žít? Tyto a jiné otázky ve své knize s bohatou obrazovou přílohou rozplétá jejich vnučka nejprve z pohledu malého děvčátka a později zralé ženy. Jistá míra zvědavosti o konci tak trochu neobyčejného příběhu poznamenaného válečnými lety vás donutí knihu přečíst jedním dechem. Vydalo nakladatelství Epocha (obálka s jeho svolením).

Karel Kněz, další z mnoha hrdinů české země, další z mnoha, ale přesto čnějící nad ostatními jako stožár. Okamžitě po okupaci Německem spoluzaložil odbojovou skupinu ČENDA a začal se podílet na rozkladné činnosti proti okupantům. Byl v kontaktu s exilovou vládou v Londýně, informoval o pohybu okupačních vojsk, shromažďoval zbraně. V roce 1942 si sáhl na život služební zbraní, protože věděl, že gestapo už si pro něj jde. Uchránil tak desítky lidí od pronásledování. Jakou měl ženu? A co děti? O své rodině vypráví vnučka Karla Kněze.

 

Společnost úzkosti – Jan Géryk

Ve společnosti, která o sobě není schopna vyprávět, je obtížné nacházet smysl.

Máme k dispozici nepřeberné množství nástrojů k šetření času — a přitom nic nestíháme. Dějinné události jako by bez přestání probíhaly kolem nás. A přece jsou hned zapomenuty, jelikož se z nich nedá sestavit jednolitý, smysluplný příběh. Podobné je to i s lidským životem, který se roztříštil do tisíce přítomností. Žijeme v časovém paradoxu: neustále se něco děje a zároveň se nic nemění. Projevem tohoto stavu „zběsilé strnulosti“ jsou pak mimo jiné i úzkostné stavy a deprese, jejichž diagnóz rok od roku přibývá. Kniha Společnost úzkosti vypráví o původu tohoto paradoxu — o mizení prostoru politiky coby společenského synchronizátoru a místa vyprávění o minulosti i vytváření představ o budoucnosti. A také o tom, jak je vzniklé vakuum zaplněno informacemi, zbožím, zážitky a chronickou úzkostí ze skutečnosti, že nic z toho nedává pořádně smysl. Vydal nakladatelství Host (obálka s jeho svolením).

Zdá se mi úroda mladé generace taková zhnisaná nejistotou, tápáním a nutně obranným vykřikováním hesel. Jako by společnost upadala do apatie, nejistoty, permanentní sebelítosti. Je za tím zmatenost dnešní doby? Ale každá doba je zmatená, každá má své nepochopitelné body, ze kterých se dá hroutit nebo se stavět do opozice. Jen teď jako kdybychom dětinštěli a vzdávali se příliš snadno. Kniha Společnost úzkosti od Jana Géryka možná, snad, do toho vnese více světla. Dá nahlédnout do problémů dneška a nabídne řešení. Cestu ven.

Vložil: Kamil Fára