Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zemřít s paranoiou i vinou hlady. To vše při čtení polské fantastiky, která nemá ve světě pořádného soupeře. Knižní čtvrtek

15.06.2023
Zemřít s paranoiou i vinou hlady. To vše při čtení polské fantastiky, která nemá ve světě pořádného soupeře. Knižní čtvrtek

Foto: Se svolením nakladatelství Host

Popisek: Výsek z knihy Na okraji rozumu: Život Kurta Gödela – Stephen Budiansky

Už jste někoho zabili s touhou poznat, co to s vámi udělá? Nemusíte to zkoušet. Dostojevskij podobná muka podstoupil za nás všechny a na kříži vlastní spisovatelské geniality ukřižoval jak zločin, tak i následný trest. To je první a nejzásadnější novinka (nově vydaná, novinka příliš ne) tohoto týdne. Podíváme si i do Polska a na univerzitu v Princetonu. Čekají nás i obrázky. Je toho zase nad hlavu.

Zločin a trest – Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Jak „filozoficky“ zdůvodnit vraždu? Že život některých lidí je bezcenný, a tudíž není hříchem jim ho vzít? Tak nějak uvažuje Raskolnikov, klíčová postava Dostojevského románu z roku 1866. Po svém hrůzném činu uteče a dostane se do rodiny alkoholika Marmeladova. Raskolnikov se zamiluje do jeho dcery Soni a svěří se jí, jaký čin spáchal. Právě ona ho přesvědčí, aby se přiznal a přijal svůj trest. Dílo vychází v novém překladu Libora Dvořáka. Vydalo nakladatelství Odeon (obálka s jeho svolením).

 

 

 

 

 

Dostojevskij. Mohykán lidské civilizace, který snad jako jediný popadl celou lidskou podstatu, svlékl ji donaha a ukázal tu do důstojnosti převlečenou zvířeckost, která selhavá, co jen může. Ukázal člověka jako tvora chybujícího, trpícího pod svým údělem, pochybujícího a nalézajícího. Tvora podvádějícího, hledajícího své krátkodobé potěšení a nakonec i prozření a vědomé přijetí trestu. Četl jsem celého Dostojevského, Zločin a trest je kniha hodná vytesání do mramoru. Slovo od slova. Povinnost pro každou knihovnu, pro každého čtenáře.

 

Báje o hadím srdci – Radek Rak

Velký román středoevropské fantastiky. Radek Rak se ve svém románu noří do mytologie dávné Haliče, v níž historické postavy a události obrůstají legendami. Sledujeme osudy mladého Jakuba Szely, který se stane zbojníkem a vůdcem selské vzpoury proti šlechtě z roku 1846. Rakova kniha však čtenářům mnohem spíše než historická fakta přibližuje potřebu mýtu a mytického vyprávění, jíž se moderní společnost vzdaluje. Pohybujeme se na pomezí dějin a mytologie - zdánlivě mrtvé věci ožívají, do osudů lidí zasahují víly a moudří hadi. Zároveň však příběh Jakuba Szely vypráví o sociální nespravedlnosti, což je aktuální snad v každé době. Radek Rak napsal román o dobru a zlu, které se skrývá v každém z nás, o nerovných příležitostech, o Haliči a Polsku - a to vše nezvykle barvitým jazykem. Vydalo nakladatelství Host (obálka s jeho svolením).

 

Radek Rak je jedním ze zástupců nové generace polské fantastiky. A polská fantastika, to je vždycky o kus výš, než je zvykem. Žádná infantilní hra na kouzla a foukání na bebíčko, když se jeden honí s draky na koštěti. Polská fantastika, ta drtí páteře. Však vzpomeňme celosvětový fenomén jménem Sapkowski a jeho Zaklínač. Sapkowski, mimo jiné, sepsal i Husitskou trilogii. Vřele doporučuju. Nebo, což je nezaslouženě trochu zapomenutý skvost, Rukopis nalezený v Zaragoze od Potockého. To je jízda, která se často až špatně vydýchává. Takže je tu skoro jistota, že Rakova kniha Báje o dračím srdci bude pokračovat v započaté vysoké úrovni polské fantastiky.

 

Stav beztíže – Woody Allen

Stav beztíže je pátá sbírka humoristických próz z pera Woodyho Allena; podobně jako čtyři předchozí knihy Vyřídit si účty, Bez peří, Vedlejší účinky a Čirá anarchie nabízí i Stav beztíže to, na co jsme od Woodyho Allena zvyklí z jeho nezapomenutelných filmů: osobitý, inteligentní a absurdní humor, kombinovaný s jistou plachostí a notnou dávkou nervózní sebereflexe.

Kniha se přitom vyznačuje pozoruhodnou tematickou šíří; ať už však autor píše o koních, kteří malují, o autech, která myslí, o sexuálním životě celebrit, nebo o čínské kuchyni, vždy zůstává nezaměnitelným originálem. Osobitý, inteligentní a absurdní humor! Vydalo nakladatelství Argo (obálka s jeho svolením).

 

Woody Allen, to je pojem, byť možná z hlediska MeToo bychom nějaký ten šrám našli, ale kdo je bez viny, že? Humor Woodyho Allena (což je umělecký pseudonym, obsílky od soudu mu chodí nadepsané krásným árijským jménem Allen Stewart Konigsberg) je jako nevybuchlá atomová bomba, které pomalu odtikává časomíra. Je až o strach k němu přistoupit a naivně předpokládat, že člověk odejde nepoznamenán. Neodejde. Ať je opatrný sebevíc, stejně mu všechen ten humor vybuchne do překvapeného obličeje. Woody Allen je jednou z posledních fosílií mužského světa, který s cynismem popatřoval na vůkolní svět a hodnotil jak velikost košíčků, tak zároveň velikost myšlenky. Takový už se nám vrátí těžko. A když, tak ho spoutají a vystaví na sociálních sítích jako rekvizitu pro veřejné mučení. Ale proč ne. I z toho si jde dělat srandu.

 

Metabaron 2 – Alejandro Jodorowsky

Metabaron vstupuje do paralelního vesmíru, aby našel epyfit, který mu má pomoci zachránit jeho vlastní svět. Jenže na planetě Algoma epyfit chrání povědomá kasta ženských válečnic, které si říkají Metastrážkyně – a rozhodně mu nehodlají pomáhat. Všechno se ještě víc zkomplikuje, když se metabaron do jedné z nich zamiluje a když dorazí armáda technů z jeho starého vesmíru. To je ale jen úvod úžasně vykreslené knihy, která přináší to nejmonumentálnější vesmírné dobrodružství, jaké je v naší realitě k mání! Vydalo nakladatelství Host (obálka s jeho svolením).

 

 

 

Alejandro Jodorowsky. Fascinují mě jeho sice nemnohé, ale nepřekonatelné filmy. Fando y Lis. Úžasný film. Ale začátečnický. Jeho filmy Krtek, Svatá krev a Svatá hora. To jsou monumentální filmy plné liliputů, beznohých, plné cirkusů a hlavně podivného prozření, někdy až osvícení. Jsou to filmy oplzlé, ale tak provázané Jodorowského duchovnem, až to bouchá o futra. Ovšem, mám ten pocit, Jodorowský bral filmy jen jako vedlejší produkt své šílené představivosti. Prim hrály jeho komiksy, které se okamžitě procpaly do zlatého fondu komiksové kultury. Příběh zní vágně, ale u Metabaronů je zásadní hloubka příběhů a až filozofické dialogy. K nim pak úžasná kresba.

 

Na okraji rozumu: Život Kurta Gödela – Stephen Budiansky

Životopis jednoho z nejvlivnějších a nejzáhadnějších matematiků dvacátého století

Na okraji rozumu je portrétem podivínského a geniálního brněnského rodáka Kurta Gödela, označovaného za největšího logika od dob Aristotelových. Kniha velmi přístupně osvětluje dalekosáhlé důsledky Gödelových převratných myšlenek pro filozofii, matematiku a umělou inteligenci. Autor Stephen Budiansky se snaží co nejvěrněji zrekonstruovat Gödelův život v Brně, v předválečné Vídni i jeho působení na Princetonském institutu pro pokročilá studia. Zkoumá Gödelova hluboká intelektuální přátelství (například s Albertem Einsteinem), dojemný vztah s matkou, jeho problematické, avšak oddané manželství či vysilující záchvaty paranoie, které ho nakonec připravily o život. Na okraji rozumu je první životopisná kniha, která plně vychází z Gödelových obsáhlých dopisů a zápisků — včetně dosud nikdy nepublikovaného deníku s jeho nejniternějšími myšlenkami. Vydalo nakladatelství Host (obálka s jeho svolením).

 

Fascinující génius z Brna, který utekl před nacismem do Ameriky, kde zemřel hlady. A to až o hodný kus kariéry později. Žák i přítel Alberta Einseina, který po útěku před německým nacismem zakotvil na legendární univerzitě v Princetonu. Postupně se z něho vyvinul uzavřený paranoik. Poté, co jeho žena onemocněla a zemřela, odmítl pozřít byť jediné sousto potravy, protože do té doby jedl jen to, co mu připravila manželka. Bál se jedů, bál se toho, že ho někdo chce otrávit. A tak zemřel hlady. Měli bychom se nořit do našich dějin, které nám historie ukradla a přesunula je do zámoří, jež se díky tomu stalo velikým a bohatým. Na počest Gödela je pojmenovaný i jeden z programovacích jazyků. Brněnský rodák, který ovlivnil celý svět.

Vložil: Kamil Fára