Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Písničkář a jogín Pepa Nos, osobně vyznamenaný ministryní obrany za boj proti totalitě, v.r., volně k šíření

21.06.2023
Písničkář a jogín Pepa Nos, osobně vyznamenaný ministryní obrany za boj proti totalitě, v.r., volně k šíření

Foto: Se svolením Pepy Nose (stejně jako v textu)

Popisek: Pepa Nos

Č0.j. UDV-63817/ČJ-2021-260013. Koho zajímá obsah tohoto policejního spisu, nechť neváhá a pustí se do četby svěžího a originálního rozhovoru se známým českým umělcem a angažovaným občanem.

Jak vidíte svět současnosti?

Není jiný než svět minulosti a budoucnosti, mění se jen a pouze kulisy, herci, herečky, scénáře a režiséři.

Komunisty rád nemáte, ale řečeno marxisticky, společenské, ekonomické rozpory se vyostřily nebývalým způsobem. Jak z toho ven?

Existuje tzv. jóga nad protiklady, která učí, kterak se mají překlenout, překonat a zvládnout jakékoli rozpory, duality, zdánlivé protipóly v prostoru, ve hmotě a v čase. A jde o každodenní jakoukoli činnost, myšlení a písemné, mluvené, obrazové, filmové  ztvárnění všeho toho, co je k mání. Nejlépe se to dá ukázat na dualiě zrození-smrt. Jedno bez druhého není možné a je tedy nutno důkladně promyslet, promeditovat a pochopit obojí. Únik z protikladů, rozporů je možný jen tak, že se vy coby subjekt umístíte ve své představě mimo čas, prostor a hmotu. Jde o jedno z mnohých cvičení, které se rozhodnete provádět. Podmínkou úspěšnosti ale je, že si od toho vůbec nic pro sebe neslibujete!

Asi se shodneme, že jsme až po krk v problémech, ačkoli zde by se hodilo jiné slovo. Odráží se vůkolní situace ve vašich písničkách?

Přiznám se na rovinu, jsem hudební a písničkářský diletant.

Byl jsem, jsem a vždy budu ve své tvorbě aktuální (má píseň na youtube, „Škůdci země české" má už přes 31 tisíc posluchačů).

 

Četl jsem si na vašich stránkách, že cvičíte Jógu. Co tato duchovní disciplína přinesla vám?

Jógu nejen cvičím, ale také ji od roku 1984 vyučuji jak v hromadných kurzech, tak i individuálně. Jóga, neboli spojení, znamená propojení duše s duchem, člověka s Bohem, zdánlivě odděleného jedince od univerzálního celku.

Má metodické části pro veškeré nauky, které existují.

Můj učitel zdůrazňoval, že každý člověk potřebuje nauku", jinak se nikam nepohne a zůstane trčet na místě jako osamocený šutr.

Jste muzikant, písničkář. Tak to musíte mít rád poezii. Jakou?

Čtu jakoukoli poezii. I tu mizernou a blbou.

Nechystáte nové album? Koncert?

Mé poslední album „Každej chvilku tahá pilku“ obsahuje dvě CD, jedno exoterní, druhé jemnější esoterní. Je tam i píseň o Ukrajině, jmenuje se „Relax". Hraju všelijak možně na objednávku nebo na požádání (třeba na těch statisícových demonstracích).

Náš rozhovor je určen pro literární klub. Básnictví jsme již trochu probrali. Teď přijdou na řadu knihy. Vaše.

Má poslední kniha je „Josefovy Vánoce“, Vánoce popsané a viděné ze všech možných úhlů, dokonce i ze sci-fi.

 

Vonička (nejen) vánočních povídek známého písničkáře a jogína představuje soubor zážitků, postřehů a úvah, které nejsou vždy prvoplánově zacíleny k evangeliu o narození Spasitele, ale reflektují je spíše jako úběžník lidského bytí. Autor pracuje s kontrasty této radostné zvěsti vůči realitě našeho života jak osobního, tak i společenského, či chcete-li planetárního, jak je to Pepovi odjakživa vlastní. Neváhá experimentovat s jazykem. Široké spektrum témat je schopen pojmout svým nezaměnitelným způsobem – často nečekaně poetickým, jindy drsně sarkastickou zkratkou. (Obálka se svolením nakladatelství Marek Belza)

 

Jako písničkář jste musel díky svým vystoupením procestovat republiku křížem krážem. Kam se tedy rád vracíte?

Nejen republiku, ale i svět. Evropa, Severní Afrika, Indie, USA, Kanada.

Nejčastěji jezdím do domu, který jsem si postavil vlastníma rukama od základů na Valašsku.

Co 80. léta a srovnání s dneškem?

V roce 1982 mě začal tehdejší totalitní režim skrzevá mé písně a povídání mezi nimi vláčet po soudech (20 jich bylo), výsleších (12 hodin), věznicích (Ruzyně), unášet ze zamčeného bytu (Praha Jižní Město), vyhrožovat zastřelením, upálením, rozdupáním, zlámáním vazu, sežráním služebními psy - a před všemi těmito jejich srandami mi prý přinesou krumpáč a budu si muset vykopat vlastní hrob.

Tyhle všechny jejich blbosti skončily v březnu 1987, kdy sám tehdejší režim vyhlásil rozsudek, že se všechna obvinění pravomocně ruší, poněvadž byla vycucána z prstu a vytanula na povrch zuřivá vzteklost utopit mě na lžičce vody a utáhnout na vařené nudli.

Pokud bych to měl srovnat s dneškem (pokus opět mi sebrat řidičák jako už jednou v roce 1974, páč viděl svědek", na Silvestra 2016 z Kišiněva jak odjíždím z místa strašlivé nehody, sundání zpětného zrcátka kohosi, kdo stál v protisměru příjezdu na parkoviště a blokoval zaparkovaná, ale i přijíždějící auta a to se prý událo autem Rover 25, které nemám, později upřesněno Land Roverem, kterého rovněž nemám. Onen svědek" z Moldavské republiky prý ale též nebyl identifikován natož v Kišiněvě nalezen či objeven).

Fotka z toho zpětnězrcátkového vraždění ukazovala zafačované zrcátko (prý bylo to bestiální utržení pod tím fáčem).

A prej musím zaplatit pokutu, páč jsem zastavil na ouředním vymezeně omezeném parkovišti jen pro vyvolence za účelem ouředního ofocení zpětně zrcátkové tragédie, která se zničujícím způsobem musela prý projevit na mém autě. Z asi dvou stovek fotek pak ouřadové vzali jednu, která byla vybrána jako důkaz, že jsem nedovoleně a nevybíravě stál tam, kam mě ouřady rozkázaly přijet.

Ještě bych k té vaší otázce dodal, že poslední dobou se mne čím dál víc lidí ptá na můj boj, odpor a odboj proti té předešlé totalitě.

Má vyjádření by neměla být žádným tajemstvím.

Ba ani přísně tajným materiálem.

Měla by být naopak veřejně dostupná každému.

Pokud chce být tedy kdokoli informován nejnovějším materiálem, zde je zdroj:

POLICIE ČESKÉ REPUBLIKY

Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu

služby kriminální policie a vyšetřování

expozitura Brno

Kounicova 24, PSČ: 611 32 Brno

Č.j. UDV-63817/ČJ-2021-260013

Kutná Hora, dne 9. února 2022

Počet stran: 4

ÚŘEDNÍ ZÁZNAM

Dá se předpokládat, že Policie vyhoví žádosti o poskytnutí protokolu nebo citací ze záznamu. Chrání tím a pomáhá nám všem.

Pokud by vás to zajímalo, teď jsem byl na vojenském cvičení: střelba z kuše, vzduchovky, vrhací nože, slaňování kolmých ploch. Vojenské cvičení předtím: boj muže proti muži, střelba z brokovnice, pistole, škorpiona…)

 

Co to bylo za cvičení? Jak vám jde vrhání nožů. Já to kdysi zkoušel jako kluk, ale poté, co jsem otupil několik kuchyňských nožů mi to máti zatrhla.

O vojenská, branná cvičení se musí dnes každý zajímat individuálně, sám za sebe!

Věnujete se také kung-fu?

Součástí jógy jsou přirozeně i bojová umění vycházející z ovládání těla a mysli. A stáří osoby s tím nic nemá společného. Lidi, kteří mi vydali novou „občanku" s platností do roku 2057, budou všichni mrtví, až si ji půjdu zase vyměnit nebo prodloužit.

Naposledy jste se zmínil o nutnosti branné připravenosti. Jistěže by se měl každý zajímat o rozvoj svých schopností a sil, aby je byl schopen v pravou chvíli správně použít. Čertovo kopýtko se skrývá v onom správně a také v oné pravé chvíli.

Odmala jsem sportovně založen. I dnes lyžuji (sjezdovky i běžky), pěstuji turistiku, plavání, potápím se v moři bez kyslíku (což vyžaduje dechovou přípravu), branné zručnosti jsou pro mne samozřejmostí, stejně jako kterékoli dovednosti řemeslné (postavil jsem si vlastníma rukama dům od vykopání, vyzdění základů, přes hrubou stavbu, osazení oken a dveří - až po komín).

Také bych se ještě vrátil k józe. Tu cvičíte již dlouho. Zmínil jste se, že jste dosáhl samádhi. Rozumím tomu, že některé zkušenosti jsou těžce popsatelné a vlastně nepřenosné, ale bezpochyby se od oné doby musel zásadně proměnit váš postoj ke světu a skutečnosti.

Samádhi je dvojí: Savikalpa a Nirvikalpa. To první je občasné (zažívá ho každý člověk, akorát to neví). Nirvikalpa je napořád.

A propos, co je vlastně skutečné? Vím, tuším, že, promiňte mi nepřenosti, texty Véd vypovídají o této subtilnosti, skutečnosti, velmi svébytně. Jak to tedy podle vás s tím skutečnem a neskutečnem je?

Zkoumání reality" je jogová disciplína zvaná džňánajoga. Sleduje se vztah mezi vnějším a vnitřním světem, naše všelijaké domněnky, představy, pocity, nálady (jsou negativní, neutrální, pozitivní). Pokud nevíte jak na tom právě jste, je to špatně. Vždy je dobré mít přehled (já osobně mám stupnici od -10 přes nulu do +10). Znalost negativity u jogínů se řeší tak, že se jen čeká až zmizí (takzvaně se objektivizuje). Někdy to trvá pár vteřin, někdy déle.

Dokonce to i odpovídá sinusoidě veškerého světového dění (viz graf).

 

Na té sinusoidě je opravdu dobře vidět odraz jistého duchovního řádu. Jak dobře známo, neobjevují goniometrické funkce pouze v geometrii, ale také v rozmanitých rovnicích fyziky a, jak vidím, také při popisu energetických duševních stavů.

A na závěr na osobní přání šéfredaktorky její oblíbený, prastarý song:

 

 

Vložil: Jiří Kačur