Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rock´n´rollové srdce Ivo Pospíšila a jeho moravská tour s knihou, která neměla vyjít znovu. FOTO TÝDNE

08.06.2023
Rock´n´rollové srdce Ivo Pospíšila a jeho moravská tour s knihou, která neměla vyjít znovu. FOTO TÝDNE

Foto: Se svolením Ivo Pospíšila (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Ivo Pospíšil, Olomouc, 4. červen

Přestože je Ivo Pospíšil hudebník (v 70. letech byl členem kapel DG 307 a The Old Teenagers; v roce 1979 spoluzaložil Garáž, později hrál například v kapele Ivana Krále - mj. s ním nahrál alba Dancing Barefoot a Erotická revue; nyní působí již léta jako svébytný dýdžej pod pseudonymem Tea Jay Ivo), jeho jediná kniha dosáhla takového úspěchu, že mnozí profesionální spisovatelé by se udávili závistí. V roce 2015 totiž vydal svou autobiografii „Příliš pozdě zemřít mladý“ (ve spolupráci s Vladimírem Juráskem) v poměrně ambiciózním počtu tři a půl tisíce výtisků. A co se nestalo? Kniha se stala literární senzací roku a velice rychle se vyprodala.

„Nemyslím, že by to bylo nostalgií. Většina těch, kteří knížku četli, je tak mladá, že ještě nemá na co vzpomínat. S Vláďou jsme čtyři roky řešili, jak by knížka měla vypadat, a potom jsme ji rok dávali dohromady. Naším cílem bylo vyhnout se obvyklým memoárovým klišé, jako jsou fňukání a vyřizování si účtů, a přitom jsme chtěli zůstat autentičtí. Řekl bych, že to lidé poznali a ocenili,“ odpověděl v roce 2019 v Právu Janu Šídovi na otázku, kde hledá takový úspěch své knihy.

Proč u knihy nedošlo k dotisku, ale chystá se vydání audioknihy, zeptal se ještě Jan Šída: „Původní, už tak dost sebevědomý plán byl vydat dva a půl tisíce výtisků. Na poslední chvíli jsem se rozhodl přidat ještě další tisíc. Byl to velký risk, hodně lidí mě mělo za blázna. Naštěstí hned první reakce byly skvělé a vydržely až dodnes. Osud mi nadělil hezký dárek, měl bych si ho vážit a nebýt nenasytný. Kdo měl o knížku zájem, mohl si ji v klidu koupit, a teď má doma docela vzácnou věc. Kdo to nestihl a chtěl by si ji přečíst, může si ji půjčit v knihovně. Tam jich mají dost,“ okomentoval případné další vydání tehdy, před těmi pěti lety, Ivo Pospíšil.

A jsme u nesplněného slibu z titulku. Vloni totiž kniha vyšla znovu (to jsem si ji už konečně mohla koupit i já). Manažer, DJ, baskytarista, někdejší člen kapely DG 307 a fanoušek rockn´n´rollu, spoluzakladatel klubu Radost FX a kapely Garáž, sběratel zážitků a filmový fanoušek Ivo Pospíšil oslavil sedmdesátiny a k nim si nadělil i druhé vydání vzpomínkové knížky Příliš pozdě zemřít mladý.

 

Příliš pozdě zemřít mladý: Věnováno všem ženám a mužům s rock and rollovým srdcem. Vydal Ivo Pospíšil, jako 2. rozšířené vydání v roce 2022 (doporučená cena 422 Kč)

„Druhé rozšířené vydání knihy Příliš pozdě zemřít mladý v nové grafické úpravě ještě více přibližuje prostředí pražské kulturní scény od 70. let po přelom tisíciletí. Memoárová kniha Iva Pospíšila se krátce po svém prvním vydání v roce 2015 stala kulturní událostí. Nesmyslné antikvariátní ceny knihy i smutné oči čtenářek přiměly autora k druhému vydání knihy. Ve výrazné grafické úpravě (Zuzana Lednická, Studio Najbrt) se tak kniha vzpomínek více posouvá k autorské knize. Doplněné o osmdesát devět stran, druhé vydání má ambici obohatit i ty, kteří mají její první kultovní vydání,“ praví anotace. „Knihy mi daly do života dobrý základ. Důležitý byl pro mě Rollandův román Jan Kryštof o prostřednosti a mase. Byla to pro mě předehra k undergroundu,“ přidal Ivo komentář k druhému vydání ve Vizitce ČRo.

Co se týče fotky týdne, k ní Ivo Pospíšil pro Literární klub stručně sdělil: „Jel jsem po Moravě s filmem a knihou Příliš pozdě zemřít mladý a k tomu pouštěl mejdan.“ Proč stručně? Protože se ze všeho vykecal na YouTube:

 

 

Moravská tour se zastavila i ve Zlíně

Ještě bychom se měli pozastavit u toho mejdanu, jak Ivo říká, čili „diskotéky“ Tea Jay Iva:  „To, co hraju, pečlivě vybírám. Neřeším, jestli je to dřevní rokenrol, salsa nebo soul, ani jak stará nahrávka je. Hledám jen to, jestli jsou v ní radost a to, čemu osobně říkám rajc. Dnes už taková hudba díky technologiím a moderním nahrávacím postupům nevzniká, tudíž ji mnoho lidí ani nezná. O to příjemnějším překvapením pro ně nakonec je. Za jedenáct let mám odehráno kolem tisíce večerů a nocí v hospodách, barech i na stadionech, na svatbách i na festivalech, v metropolích i na horských samotách. Hrál jsem i v Mosambiku, Peru nebo Izraeli. Nikde si ale nenechám mluvit do toho, co budu pouštět. Hudbu, které nevěřím, nehraju,“ řekl v roce 2019 Právu. Což stále platí.

Jestli ale platí i odpověď na otázku „Nechybí vám jako muzikantovi živé hraní?“, to ví jen sám černý bůh rock´n´rollu: „Naposledy jsem hrál se zpěvákem Pepou Pilařem v pražské městské knihovně na večeru věnovaném mé knížce. Zahráli jsme pár rokenrolů, bylo fajn zase držet basovou kytaru, ale opravdu to stačilo. Nerad se vracím, všechno má svůj čas i vývoj a já raději koukám dopředu. Tam ale žádnou kapelu nevidím.“

 

Vložil: Anička Vančová