Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Arthur C. Clarke, Konec dětství. SF kulťárna v péči Arga

07.06.2023
RECENZE Arthur C. Clarke, Konec dětství. SF kulťárna v péči Arga

Foto: Se svolením nakladatelství Argo (stejně jako snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Argo vydává nejslavnější díla Arthura C. Clarka

Arthur Charles Clarke je jedním z „velké trojky science fiction“. Těmi dalšími dvěma autory a členy tohoto elitního klubu byli - a jsou - Robert Heinlein a Isaac Asimov. Clarke je ovšem velmi pravděpodobně z této trojice nejlepší. Ani zdaleka není jen autorem legendární knihy 2001: Vesmírná odysea a jejích pokračování, za pozornost stojí také jeho povídky či romány Marťanské písky a Setkání s Rámou. Právě Rámu v minulém roce v úchvatném novém kabátku vydalo Argo a letos mu nadělilo podobně krásného bratříčka - ohromující Konec dětství je pravděpodobně nejlepším Clarkeovým dílem vůbec.

Jednoho dne přiletěly vesmírné lodě. Zakotvily nad všemi hlavními městy. Patřily Suverénům. Lidstvo ví, že přiletěli se šlechetnými úmysly - sjednotit svět a jednou provždy zastavit války, chudobu a nemoce. Chtějí prostě přinést blahobyt a mír, a to naprosto nekompromisně. Lidem se ale neukážou. Na to bude ten pravý čas až za padesát let. Za tu dobu se svět změní, ale lidstvo bude připraveno. Do té doby s nimi bude komunikovat jen jejich vůdce Karellen. Se Suverény se lidé nakonec docela dobře sžijí, ale mnoho otázek zůstává - odkud pocházejí? Proč se ukrývají? Jaké jsou jejich skutečné úmysly? Tu poslední otázku si ovšem položí zejména každý čtenář, a to mnohokrát během čtení, přestože kniha není, co se počtu stran týče, nikterak rozsáhlá. A odpovědi, které dostane, stojí za to. Bude ovšem mezi nimi i ta na starou dobrou hádanku, kdo stráží strážce?     

 

Arthur C. Clarke, foto Wikimedia Commons - volné dílo

Kniha se skládá ze tří části - Země a Suveréni, Zlatý věk a Poslední generace. Každá z nich popisuje jinou éru soužití lidí a Suverénů a každá je trochu jiná. S každou částí se přeneseme za novými postavami, do jiného prostředí. Hlavního hrdinu tu nenalezneme - celou knihou prochází jen vůdce Suverénů Karellen a výraznou úlohu sehraje člověk Jan, který se rozhodne přinést odpovědi alespoň na jednu důležitou otázku. Jenomže to má háček... 

Přestože většina mimozemských invazí je agresivní - za všechny můžeme jmenovat samozřejmě Wellsovu Válku světů - tahle na to jde opačně. Nadřazená cizí rasa k nám přiletí, aby tady zavedla dokonalou lidskou společnost. Jenomže jak to tak s utopiemi bývá, vydržet ani fungovat nemůžou. Clarke tuhle myšlenku dokonalé společnosti obohatil o mnoho vlastních mimořádných nápadů a dovedl ji k absolutní dokonalosti.

 

Vydalo Argo, 2023, počet stran 216, doporučená cena 398 Kč

Clarkův styl psaní je jedinečný - nikam nespěchá, mnohé vysvětlí, ale ještě víc toho zůstane nevyřčeno, neodhaleno. Konec dětství má mimořádně působivé dialogy a silné myšlenky, které od doby vzniku knihy v roce 1953 sice můžou místy působit naivně, ale příběh i (nejen) závěrečné vyznění to bohatě vynahradí. V zásadě je celkem jednoduchý, ale čtenář bude zajatcem svých myšlenek o Suverénech, lidstvu a smyslu jeho existence nejen během čtení, ale i dlouho po něm. A tak to má být. Proč se kniha jmenuje Konec dětství, se samozřejmě v pravý čas (stejně jako zbytek lidstva) dozví, ale nic bližšího není radno prozrazovat a já nebudu ani naznačovat. Snad až na jedinou věc - není to ani trochu veselé a může to být mimořádně depresivní. 

Sílu příběhu, který je už od začátku dramatický, jedinečný, provokativní a (to hlavně) nádherně tajemný, to jen podtrhuje. Originální a nápaditá premisa se rozjíždí pomalu, budí zvědavost, nutí číst dál a ukazuje, jak fascinujícím žánrem sci-fi může být. Nepotřebuje technologii ani vesmírné bitvy, stačí mu jen pracovat s palčivými otázkami a okořenit je ne úplně malou špetkou mystiky. Clarke v Konci dětství totiž pracuje i s tématem nadpřirozena a metafyziky a celek je úchvatný. Každá jednotlivá část i příběh jako celek naprosto perfektně ve správných chvílích gradují a občas se dostaví i lehké mrazení zdaleka nejen na zádech. Pochopit, proč je tak zdánlivě obyčejná kniha tak fascinující a mimořádná, pak už příliš času nezabere. Clarkovo mistrovství a genialita se tady projevili skutečně ve velkém. Konec dětství je prostě literární skvost, který naprosto uchvátí.  

 

Argo vydává Clarka znovu a v pěkném kabátku...

Dávám 95 %.

 

Vložil: Tomáš Mysliveček