Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sprostým veršem lze zahnat deprese, přiznal spisovatel, pedagog a výtvarník Milan Valenta

03.06.2023
Sprostým veršem lze zahnat deprese, přiznal spisovatel, pedagog a výtvarník Milan Valenta

Foto: Se svolením Vladimíra Krejčí (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Milan Valenta na zahájení výstavy, kterou můžete ještě zhlédnout dnes a zítra. Zprava: Kurátorka výstavy Kristina Lipenská, výtvarník Petr Válek, spisovatel a autor obrazů Milan Valenta.

ROZHOVORY NA OKRAJI Začínal jako učitel zvláštní školy. Později pracoval jako logoped a stal se odborným asistentem Pedagogické fakulty v Olomouci. Dnes je profesorem, uznávaným odborníkem v oblasti psychopedie a dramaterapie. První kniha beletrie mu vyšla v roce 1998. Od té doby nepřestává psát a publikovat… Prof. PaedDr. Milan Valenta, Ph.D., oslavil letos pětašedesáté narozeniny. V rodném Šumperku mu v muzeu uspořádali rozsáhlou výstavu výtvarných prací. Navzdory zralému věku stále tvoří a hýří nápady.

Říká se o vás, že jste renesanční člověk s nesmírně širokým záběrem. Cítíte se být víc spisovatelem, pedagogem nebo výtvarníkem?

Podle toho, jak kdy. V různých obdobích života se mi to měnilo. Když jsem budoval kariéru, byl jsem víc speciálním pedagogem. Pak jsem hodně psal, takže jsem se cítil být hlavně spisovatelem. Teď zase spíš maluji. Malování je prima, protože člověk může být sám zavřený v ateliéru. A v mém věku je ten klídek už docela důležitý.

 

Milan Valenta: Autor v pozdním věku se svým pegasem.

Když narážíte na věk… Letos slavíte půlkulaté jubileum.

Ano, je mi třicet. Nebo tak nějak.

Kolik knih jste dosud publikoval?

Asi čtyři desítky, ale jen část z nich je beletrie, zbytek odborná literatura. Především monografie pro studenty a odborníky, učebnice pro speciální i běžné základní a také střední školy. Mezi beletrii počítám i takové ty ptákoviny, které děláme se skupinou poetických sprosťáků. Vydali jsme už čtyři sbírky vulgární poetoterapie, teď nám vychází pátá.

Vy sám o sobě říkáte, že jste samozvaným předsedou moravské skupiny poetických sprosťáků a že když se člověk necítí dobře, tak nic nehraje tak pozitivní terapeutickou roli a nepřinese takovou úlevu, jako včas pronesené jadrné slovo…

Jsem samozvaný náčelník skupiny asi patnácti autorů původně z Hané, která se ale rozšířila, takže teď už tam máme i nějaké docentky a docenty z Univerzity Karlovy. A skutečně platí, že s pomocí prostých a sprostých veršů se dá vypsat z deprese. Ale jinak, já jsem spíš prozaik než básník.

Píšete povídky i rozsáhlejší prózy. Vycházejí vám novely a také romány, publikoval jste několik souborů povídek, pověstí i pohádek…

Ovšem moje pohádky jsou pohádkami spíš jen podle jména, někdy jsou to spíš pověsti, morytáty. Určené jsou pro teenagery a věčné děti, tedy dospěláky. Způsobem psaní jsem se tak trochu přiblížil původnímu pojetí pohádky, která se kdysi podobala dnešnímu hororu. Poznáme to například v pohádkách bratří Grimmů nebo Hanse Christiana Andersena.

 

Některé z knih Milana Valenty

Zatím poslední kniha beletrie vám vyšla v roce 2020. Byly to Ukradené pověsti. Kniha je souborem pověstí, příběhů a morytátů z horní Hané. V roce 2021 ji Alfred Strejček načetl jako audioknihu. Co píšete teď? Na co se čtenáři mohou těšit?

V šuplíku mám spoustu nápadů, ale jsem trochu líný. Poslední dobou spíš hodně maluji. Jak říká přísloví, jeden obraz vydá za tisíc slov, tak jaképak řeči kolem. Ale napsal jsem povídku pro Alfreda Strejčka. Kvůli vážné nemoci se bohužel ocitl v sanatoriu. Naštěstí už zase pracuje. A právě pro jeho vystoupení v sanatoriu jsem povídku vytvořil.

Prozradíte, co je námětem?

Je to úsměvná povídka o náhradním dědečkovi. K jejímu napsání mě inspirovala manželka, která právě takového náhradního dědečka měla.

Kromě literatury se věnujete i výtvarné tvorbě. Ilustrujete si své knihy?

Některé jsem ilustroval, například prózu Cevakrk neboli Krkavec. V mých knihách ale najdete i výtvarný doprovod od jiných autorů. Půďáky ze staré školy dotvořil svými obrázky Ivan Mraček, Raubířské zpěvy a morytáty zase Vít John. Už tři knihy ilustroval Petr Válek, jsou to Muřinoh a Krchomilka, Poťouchlé pohádky aneb Co čert nechtěl…, ale chtěl a Ukradené pověsti.

Vaši výtvarnou tvorbu v současné době představuje Vlastivědné muzeum ve vašem rodném Šumperku. Výstava je k vidění do 4. června. Chystáte ještě nějakou další?

Občas vystavuji v olomoucké Galerii Anděl. Uvažuji o tom, že bych přichystal novou výstavu, ale zatím nemám ani termín, ani místo.

 

Milan Valenta: Ona Líza z naší ulice

Je o vás známo, že s Vlastivědným muzeem v Šumperku spolupracujete dlouhodobě. Loni jste se například zapojil do muzeem pořádané charitativní akce, jejíž výtěžek putoval na pomoc Ukrajině…

Ano, už třicet let spolupracuji s pobočkou v Mohelnici, kde bydlím. Zveme tam nejrůznější literáty, své kamarády, mnohem slavnější autory. Na adventních večerech tam už vystupovaly takové osobnosti jako třeba Alfred Strejček, Jaroslav Dušek nebo Ivo Šmoldas.

Kromě literatury, pedagogiky a výtvarné tvorby je vám blízká také hudba. Kapelník folk-rockové skupiny Střemkoš Michal Schmalz prozradil, že jste napsal text k písni Na obloze hoří tchoři. Složil jste víc písňových textů?

Asi jen dva, byly to takové úlety. Ale Střemkoš mám rád, je to moje srdeční záležitost. Známe se strašně dlouho, už od dob univerzitních studií. Navíc každý třetí člen kapely je můj bývalý student z Univerzity Palackého v Olomouci. A každý šestý je má manželka. Tu je slyšet nejvíc. (Pozn. red.: Ivet Valentová je zpěvačkou kapely.)

 

Vložil: Vladimíra Krejčí