Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

S nevěrou do Pohádky. Knižní čtvrtek

01.06.2023
S nevěrou do Pohádky. Knižní čtvrtek

Foto: Se svolením Nakladatelství Beta-Dobrovský

Popisek: Výřez z obálky knihy Pohádka od Stephena Kinga

A je co číst. Za poslední týden vyšly skvosty, nad kterými čtenářské oko jen zavýská. Nový Stephen King, nová Třeštíková. A nový thriller ze severu. A nejen to. Ponořme se do trhu s literaturou. A čtěme.

Kde jsi, když nejsi – Radka Třeštíková

 

Bouřlivé, syrové a vášnivé vyprávění o rozchodu.

Toto je příběh o svobodě, závislosti, zbabělosti a statečnosti. O poslušnosti, laskavosti i lhostejnosti. O těch nejlepších a nejhorších rozhodnutích. O naději a beznaději. O zraňování a zraňování se. O tom, co se stane, když s něčím tak strašně moc škubneš. Toto je příběh bez pravidel. Je to jenom hra, anebo jde o život? Vydalo nakladatelství Motto (obálka knihy s jeho svolením).

 

 

 

 

 

Tak si to hned v úvodu ujasníme. Jednou jsem četl (už v dospělosti) dívčí román z první republiky. Po dočtení – a že to dalo práci – jsem si osušil oči a zkonstatoval, že ženy jsou snad plechové, když je takový nápor emocí nepřelomí vejpůl. Ta kniha byla neskutečně dojemná. Neuvěřitelně. Co kapitola, to takové to nadechnutí, aby člověk nezačal řvát jako na pohřbu. Ale to není případ Radky Třeštíkové. Jak jsem si procházel reakce na její tvorbu, jsou rozpolcené. Reakce oslavné, reakce odsuzující. Jedni naráží na to, že jsou její postavy ploché (literárně, nikoliv fyzicky), psychologie žádná, neustálé nevěry a rozpady rodin či vztahů, do toho nesmírná nálož vulgarity a až pornografické obscénnosti. Asi jsme se od první republiky trochu posunuli. Ale zároveň se Třeštíková po každé nové knize dočká i oslavných reakcí. O velké čtivosti, napínavém psaní, propracovanosti. Darmo mluvit, Radka Třeštíková prostě umí zahýbat čtenářkou obcí. A vydala novou knihu. Prý je strašně sprostá. A plná emocí. Máte-li chuť, pusťte se do toho, však i 50 odstínů šedi byl hit, který s literaturou měl pramálo společného.

 

Pohádka – Stephen King

 

Charlie Reade vypadá jako obyčejný středoškolák, ale už toho má dost za sebou, život se s ním rozhodně nemazlil: máma mu umřela při autonehodě, z táty se stal alkoholik. Ve svých sedmnácti Charlie potkává Howarda Bowditche, samotáře z domu na vysokém kopci. Na zahradě za domem stojí zamčená kůlna, z níž se linou příšerné zvuky. Pan Bowditch umírá a Charlie zjišťuje, že mu dům odkázal – spolu s tajemstvím, které bude zatraceně těžkým břemenem.

V kůlně je totiž portál do jiného světa. Ten jiný svět je v ohrožení a spolu s ním i ten náš. V paralelním vesmíru jsou honosné paláce s vysokými věžemi, zatuchlé podzemní kobky a magické hodiny, které umějí vrátit čas. Vydalo nakladatelství Beta-Dobrovský (obálka knihy s jeho svolením).

 

Král napětí vydal novou knihu. Výkon, když je Kingovi už úctyhodných 85 let. Ti, kdo Kinga mají zafixovaného jako autora hororů, se mohou jít spláchnout. King se v Pohádce pustil do fantasy. Jak jsem se dozvěděl od kovaného milovníka fantasy, který četl první poslední ze světů kouzel a draků, šlápne King vždycky u fantasy do nevzhledné a ne příliš vonící hromádky čehosi hnědého. Protože nechápe fantasy jako literární žánr, nemá fantasy načtené, neumí ho. Názor jednoho člověka. Na druhou stranu, což uznává i ten můj zažraný fantasta, King své knihy umí sepsat setsakra napínavě a s vytříbeným smyslem pro překvapení. Prostě na začátku čtenáře popadne za klopy jeho sítnic a pustí ho až s doslovem.

Naše šéfredaktorka miluje Stephena Kinga. Na její doporučení jsem si sehnal jeho knihu Pytel kostí. A protože jsem se doposud věnoval naprosto jinému druhu literatury, bude pro mě Kingův Pytel kostí křtem. Snad dobrým křtem. Zatím se té knihy bojím. Snad toho, že Kingovi propadnu. Nebo toho, že se postavím do fronty ne příliš početného klubu těch, co Kinga berou jako přeceňovanou figurku ze zámoří. Uvidíme.

 

Svět bez konce – Christophe Blain a Jean-Marc Jancovici

 

Jean-Marc Jancovici je významný francouzský odborník na energetiku, který se ve své osvětové práci věnuje především vlivu energetické produkce na klima. V této knize se spojil se známým komiksovým kreslířem Christophem Blainem. Společně tu inteligentním a vtipným způsobem velice srozumitelně vysvětlují, jak fungují různé způsoby produkce energie, jak je lidstvo na energii závislé, jakými zásadními změnami naše planeta v současnosti prochází a jaké jsou jejich důsledky a dopady. Jean-Marc Jancovici se ve své výtečné argumentaci soustředí na otázky ekologické a společenské, ale nezapomíná ani na ekonomické hledisko a nevyhýbá se sporným tématům. Ve spolupráci s Ch. Blainem tak vznikla zasvěcená a zároveň zábavná kniha nabitá informacemi a odpověďmi na mnoho palčivých otázek, které si dnes klademe. Vydalo nakladatelství Argo (obálka knihy s jeho svolením).

Téma našich dní i bezesných nocí. Proč je to tak drahé? Jak se z toho dostat jako jedinec i jako společnost? Přijdou blackouty? Zachrání nás obnovitelné zdroje? A uživí naše energetická síť nástup elektroaut? A není v tom víc snaha si vydělat, než snaha zachránit planetu před námi samotnými? Snad i na tu otázku se v knize objeví odpověď. Protože pochyby tu jsou. Téma zajímavé, rozhodně by měla rozvířit debatu.

 

Otázka viny – Jørn Lier Horst

 

Odsouzený vrah. Anonymní dopisy. Nebezpečná hra, ve které jde o všechno.

William Wisting si od zločinu neodpočine ani během dovolené. Když mu přijde anonym odkazující na dávno vyřešenou vraždu sedmnáctileté dívky, rozhodne se případ přezkoumat. Zdá se, že něco nesedí… a další dopisy to potvrdí. Vrchního komisaře se zmocňuje nepříjemný pocit, že s ním tajemný pisatel manipuluje jako s loutkou. Podaří se mu odhalit jeho identitu a motiv? A co když vše souvisí i se současným zmizením další mladé ženy? Pravda je zahalená v mlze iluzí – Wisting ji však hodlá najít za každou cenu. Vydalo nakladatelství Kniha Zlín (obálka knihy s jeho svolením).

 

 

Patnáctý díl ze série s detektivem Williamem Wistingem. Krvák? Ani ne tolik, jak jsme u severských thrillerů zvyklí. Jørn Lier Horst volí spíše drobnou detektivní práci a bez přemíry akce. Ale práci neuvěřitelně čtivou a napínavou. Což je pro severské autory děsu a hrůzy příznačné. Popadnou a nepustí. Jistě, je to oddychovka, jako každá detektivka, ale oddychovka, kterou labužník nemine. Báječné, je zase co číst.

 

Naše ztracená srdce – Celeste Ng

 

Třetí román americké spisovatelky s hongkongskými kořeny se odehrává v současných Spojených státech po ničivé ekonomické krizi. Během ní postupně zavládly protičínské nálady, které vedly až k zavedení zákonů na ochranu amerických hodnot. Na jejich základě jsou Američané čínského, ale i jiného asijského původu pod ostrým dozorem úřadů i veřejnosti. Pronásledováni, trestáni i likvidováni jsou ale všichni, kdo proti diskriminačním zákonům jakkoli vystupují. Jedním z opatření proti těmto lidem je odebírání dětí. Celeste Ng se inspirovala mnoha skutečnými událostmi a historickými osobnostmi. Diskriminační zákony a protiasijské nálady v USA existovaly nejen za druhé světové války, ale také během nedávné covidové pandemie. V kontextu současného světového dění je román až mrazivě aktuální. Vydalo nakladatelství Odeon (obálka knihy s jeho svolením).

Tak tohle bude jízda po naší kocovině. Segregace, stigmatizace, represe, kdy si většina myslí, že je v právu proti menšině, kterou pak trestá svou pozorností i umně našroubovanou legislativou. Obě předchozí knihy Celeste Ng „Vše, co jsme si nikdy neřekli“ a „Ohníčky všude kolem“ jsou svou aktuálností a naléhavostí stále platné, stále burcující. Nejinak tomu bude u nové knihy. Tohle je povinnost. Tedy alespoň pro mě, protože miluju sociálně kritická díla plná vykřičníků a otazníků, které směrují do naší společnosti.

  

Český bůh: Hovory o historii, víře a ateismu – Stanislav Balík, Jaroslav Šebek a Zdeněk Jančařík

Kde se bere český „něcismus"? O naší historii, víře a nevíře

 

Rozhovor salesiána Zdeňka Jančaříka s historiky Stanislavem Balíkem a Jaroslavem Šebkem poodhaluje skrytá zákoutí českých dějin. Jak je to s vírou v národě svatého Václava a Josefa Švejka?

 

 

 

 

 

Ne, ne a ne. Patří to sem, protože pochopit český „něcismus“ (a že ho u nás je) by mělo být v hledáčku čtenářů našich Knižních čtvrtků. Nejen chlebem člověk je živ. A vyrovnat se, pochopit náš vztah ke smrti (což fakticky je většinou víra v něco, v cokoliv), co víc chtít? Doufejme, že i tato publikace by mohla odpovědět na mnohé z otázek, které se nás chytí vždy, když nás chytí pajšl a my v každém šustnutí tušíme zubatou.

Vložil: Kamil Fára