Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Záchrana kachňátek pod dohledem božského oka Bohumila Hrabala. FOTO TÝDNE

02.06.2023
Záchrana kachňátek pod dohledem božského oka Bohumila Hrabala. FOTO TÝDNE

Foto: Se svolením HZS Praha

Popisek: Záchrana káčat

Pražští hasiči se pochlubili touto fotografií, k níž na svém Twitteru připsali: „Na náměstí Bohumila Hrabala jsme zachránili sedm kachňat z kanálu. Předali jsme je matce kachně.“ Bez veškerých pochyb dlí jeden z největších, možná vůbec největší český spisovatel druhé poloviny dvacátého století v literárním nebi, kde popíjí vychlazenou boží dvanáctku se starými kamarády, Egonem Bondym, Vladimírem Boudníkem, Jiřím Kolářem a spoustou dalších… Přesto nepochybujeme, že i z těchto výšin dohlédne na ty nejmenší z božích tvorů, ztracená kachňátka, obzvláště když zbloudila na náměstí, pojmenovaném po něm.

Hrabal totiž značnou část života (1950–1973) prožil v pražské Libni v ulici Na hrázi (věčnosti, jak sám říkal). Náměstí po něm pojmenované se nachází v místech dnes již zbouraného domu, v němž napsal řadu slavných knih. Prostranství vzniklo vybouráním bloku domovní zástavby při stavbě linky metra B. Jedná se v podstatě jen o areál autobusového terminálu na stropě vestibulu a technologických prostor stanice metra Palmovka, obklopené ulicemi Na Žertvách, Ronkova, Na Hrázi a Ludmilina, k nimž jsou také přiřazeny adresy domů v okolí náměstí.

Stěna objektu stanice metra směrem do ulice Na Hrázi nese název Hrabalova zeď a pomalovala ji malířka Tatiana Svatošová v roce 1999. Koláž je umístěna na zdi stanice metra Palmovka v ulici Na Hrázi. Na ploše přes 333 m2 najdeme úryvky z Hrabalových nejslavnějších knih, jeho portrét i psací stroj a kočky, které měl spisovatel, bydlící v dvorním traktu dnes již nedochovaného domku č. 24, obzvlášť rád.

 

Hrabalova zeď. Foto se svolením Prague City Tourism

Název „náměstí Bohumila Hrabala“ dostalo prostranství v roce 1999, tedy druhý rok po spisovatelově smrti, která také souvisela se zvířátky, přesněji s holuby. Bohumil Hrabal zemřel totiž v roce 1997 v Praze na následky pádu z okna v pátém patře nemocnice Bulovka, kde se léčil. Hrabal měl ve zvyku krmit z okna ptáky a jeho smrt byla uzavřena jako tragická nehoda (spekuluje se však i o sebevraždě).

Pojmenování náměstí si vysnil sám spisovatel: „Vycházím na ulici a tam, kam na Hráz ústila ulice Bratrská, bývalo malounké náměstíčko, o kterém jsem říkal Vladimírovi (Boudníkovi – pozn. red.) se smíchem, až budu slavný, tak tady bude náměstí Bohumila Hrabala.“

Další místo, výsostně spojené se spisovatelem, je Kersko u Nymburka, kde si v roce 1965 manželé Hrabalovi koupili chatu, kterou snad každý zná z filmu Slavnosti sněženek. V roce 1973 se přestěhovali ze staré Libně do družstevního bytu v paneláku v Kobylisích, na víkendy ale jezdili do Kerska. Po smrti manželky Pipsi tam Bohumil Hrabal jezdil denně a staral se o smečku potulných koček.

 

Snímek spisovatele z „Krátkého rozhovoru Miloše Kopeckého s Bohumilem Hrabalem o jeho životních zkušenostech“, vyrobila Česká televize v roce 1967, oba umělci si povídají na Hrabalově chatě v Kersku. Foto ČT

Ačkoliv začal Hrabal autorsky publikovat až po čtyřicítce, stal se po Jaroslavu Haškovi a Karlu Čapkovi třetím nejpřekládanějším českým autorem 20. století. Jeho knihy vycházejí stále, souborné dílo ale vyšlo v devadesátých letech jako Sebrané spisy Bohumila Hrabala v nakladatelství Pražská imaginace. Čítá 19 svazků, které již komplet bohužel nejsou k sehnání, nemá je ani Knihobot. Na Aukro bylo komplet všech 19 knih prodáno naposledy za 18 tisíc.

Zdroj: Wikipedie

 

Vložil: Anička Vančová