Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sebevražda, vražda, drogy, alkohol… Smrt legendárního Edgara Allana Poea stále zůstává záhadou, 174 let poté

30.05.2023
Sebevražda, vražda, drogy, alkohol… Smrt legendárního Edgara Allana Poea stále zůstává záhadou, 174 let poté

Foto: Se svolením Amazon

Popisek: Výřez z plakátu na horor / thriller Requiem of the Damned z roku 2012, kde je použita skutečná Poeova podoba: Inspirováno pěti Poeovými nejděsivějšími příběhy, se pět filmařů spojilo, aby vytvořili maximální poctu mistrovi: Requiem Edgara Allana Poea za zatracené – obsahující adaptace: Pád domu Usherů, Pit a The Pit. Kyvadlo, Černá kočka, Vyprávěcí srdce, Vraždy v Rue Morgue.

DO HLOUBKY Sebevražda, vražda, drogy, alkohol, spiknutí, cholera, hypoglykémie, vzteklina, syfilis, chřipka – celá škála možných příčin úmrtí stále zůstává „ve hře“ v případě záhadné smrti slavného amerického romantického autora Edgara Allana Poea. Okolnosti, které k jeho předčasné smrti vedly, jsou i dnes nejisté a příčina sporná. Zakladatel hororu odešel ze světa tak tajemným způsobem, až se skoro zdá, jako by se inspiroval atmosférou svých fantastických a hororových próz.

Zakladatel moderní americké literatury, jehož později obdivovali i francouzští prokletí básníci, byl nalezen v zoufalém stavu ráno 3. října 1849 před jedním z hostinců v Baltimoru. Ačkoliv byl vzápětí převezen do nemocnice, jeho stav se už nezlepšil. Slavný spisovatel zemřel na krvácení do mozku v neděli 7. října v pět hodin ráno. Bylo mu čtyřicet let.

Dětskou lásku mu v mládí nedali

V posledních dnech svého života Poe pobýval v Richmondu ve Virginii. Navštívil tam svou dětskou lásku Sarah Elmiru Roysterovou.

Zamiloval se do ní už jako šestnáctiletý mladík v roce 1825, jeho vyvolené tehdy bylo pouhých patnáct let. O rok později se tajně zasnoubili, ovšem dívčin otec se sňatkem nesouhlasil. V sedmnácti se provdala za Alexandra B. Sheltona, obchodníka z dobře situované virginské rodiny.

Také Poe se oženil. Když mu bylo 27 let, vzal si svou ani ne čtrnáctiletou sestřenici Virginii. Životopisci jejich manželství označují za šťastné a láskyplné, ovšem křehká paní Poeová brzy onemocněla tuberkulózou a v lednu 1847 ve věku pouhých 24 let zemřela. Její předčasná smrt básníka zdrtila a promítla se také v jeho tvorbě.

 

Poeovy příběhy posloužily filmu i televizi nesčíslněkrát, i samotný autor přitahuje: V temném detektivním seriálu Bledé modré oko (The Pale Blue Eye) ho dost vystihli, alespoň tedy podobou, Poea hraje Harry Melling (na snímku). Foto Netflix

Druhé vzplanutí

V červenci 1848 se Poe po letech znovu setkal se svou první láskou, která mezitím také ovdověla. Zatímco básníkovo manželství zůstalo bezdětné, devětatřicetiletá Sarah Elmira žila s devatenáctiletou dcerou a desetiletým synem.

Zúčastnila se Poeovy přednášky v Richmondu, a protože seděla hned v první řadě, okamžitě si vysloužila básníkovu pozornost. Navzdory nesouhlasu svých dětí podlehla kouzlu Poeovy osobnosti.

Slavný autor ji navštívil večer 17. září 1849. V následujících dnech pravděpodobně došlo k zasnoubení a 27. září spisovatel Richmond opustil. Plánoval cestu přes Philadelphii, kde měl upravit sbírku básní, domů do New Yorku.

Na východním pobřeží se chystal vyzvednout tetu Marii Clemmovou a doprovodit ji na chystanou svatbu zpět do Richmondu. Cestoval lodí a 28. září dorazil do Baltimoru, který se nacházel na zamýšlené trase.

Co se stalo od té doby až do rána 3. října, kdy byl objeven před jednou z místních hospod, zůstává dodnes nevysvětlenou záhadou.

Zmatený bezdomovec

Ve středu 3. října 1849 v Baltimoru pršelo. Ani nepříznivé počasí však Josephu W. Walkerovi, jenž pracoval jako sazeč v tiskárně novin Baltimore Sun, nezabránilo v cestě za každodenními povinnostmi. Byl rušný den, zrovna se konaly volby. Nebylo tedy ničím neobvyklým potkat opilce či jinak popletené lidi toulající se městem.

Neznámý muž, kterého Walker nalezl před hostincem Gunner's Hall, jenž sloužil jako volební místnost čtvrtého obvodu, blouznil a chvílemi ztrácel vědomí, byl dezorientovaný, snad i opilý, nemohl se hýbat a zdálo se zjevné, že naléhavě potřebuje lékařskou pomoc. Walker si brzy uvědomil, že ačkoliv cizince nezná, je mu povědomý. Byl to Edgar Allan Poe.

Známý švihák měl na sobě roztrhané hadry

Špinavý a rozcuchaný muž měl na sobě nepadnoucí roztrhané a obnošené, špatně vypasované šaty z levné látky, které vypadaly, jako že nejsou jeho, na nohou boty sešlapané a ochozené, jako by je nosil už léta, na hlavě starý slaměný klobouk.

Vypadal jako strašák do zelí nebo bezdomovec. Toto Walkerovo svědectví později udivilo všechny, kdo spisovatele blíže znali. Slavný autor si totiž na svém vzhledu velice zakládal a všichni měli za to, že by se nevydal na cestu v nedůstojném oblečení.

Walker se obával o zdraví rozčileného básníka, a proto se ho zeptal, zda má v Baltimoru někoho známého. Poe uvedl jméno Josepha E. Snograsse a Walker mu pohotově poslal vzkaz s žádostí o pomoc.

Dali ho mezi opilce

Autor Havrana, zakladatel detektivního a hororového žánru už nikdy neměl Baltimore opustit. Po převozu do nemocnice byl umístěn do části budovy vyhrazené pro opilce, do místnosti se zamřížovanými okny, kde o něj pečoval lékař John Moran.

Poe mu nedokázal dát uspokojivou odpověď na otázku, co se stalo, že se ocitl v tak zbídačeném stavu, nepamatoval si, kde skončil jeho kufr s osobními věcmi. Trápily ho halucinace, chvílemi volal ženu.

Literatura DO HLOUBKY - všechny články najdete ZDE.

Nebylo jasné, zda má na mysli zesnulou manželku Virginii nebo svou snoubenku. Několikrát zmiňoval i jakéhosi záhadného Reynoldse, jehož identita nebyla nikdy odhalena. Ráno 7. října Poe vykřikl: „Pane, pomoz mé ubohé duši!“ a vzápětí skonal.

Spěšný pohřeb bez pozůstalých

Poeova smrt dodnes zůstává zahalená závojem tajemství a působí dojmem, jako by byla vytržena se stránek jeho vlastních knih. Léta strávil vytvářením obrazu muže inspirovaného dobrodružstvím a fascinovaného záhadami, nesmírně talentovaného básníka, prozaika, detektiva, světoběžníka. I na konci své životní pouti po sobě zanechal nerozluštitelnou záhadu.

Smuteční obřad za velkého básníka trval pouhé tři minuty. Přišlo jen málo lidí, reverend se proto vůbec neobtěžoval s kázáním. Zakladatel moderní americké literatury byl pohřben do levné rakve a bez náhrobku.

Alkohol, či drogy?

Lékařské záznamy ani Poeův úmrtní list se nedochovaly. Přesná příčina smrti je dodnes sporná. Existuje však mnoho teorií, na co autor básní jako Havran či Annabel Lee zemřel. Často byl za příčinu smrti označován alkoholismus. Už to, že byl po převozu do nemocnice umístěn v části pro opilce s mřížemi na oknech, napovídá, že lékaři usuzovali na opilost.

Poe pocházel z rodiny dědičně zatížené alkoholismem. Otec kvůli závislosti na alkoholu opustil ženu se třemi dětmi. Edgarova sestra byla mentálně postižená a jeho bratr se stejně jako otec upil k smrti. Také básník pil přes míru, ale snažil se s alkoholismem bojovat a dařilo se mu dlouhé měsíce i léta abstinovat.

Opakovaně vyslovovaný slib, že s pitím navždy skončil, bohužel zase porušoval. Poe byl nejen chronickým alkoholikem, ale pravděpodobně i uživatelem opia. Alespoň veřejnost tomuto dojmu snadno podlehla, protože hrdinové Poeových příběhů často užívají drogy a alkohol.

Doktor Moran, jenž se pokoušel slavnému muži zachránit život, však tvrdil, že spisovatel nebyl pod vlivem omamných látek a z jeho dechu nebyl cítit alkohol.

Konec života opředený tajemstvím

Hovořilo se také o možné sebevraždě zapříčiněné depresí. O rok dříve totiž Poe málem zemřel na předávkování lékem proti bolesti. Existuje však i teorie, podle níž se Poe mohl stát obětí machinací s volebními hlasy.

K nechvalně známým praktikám dobových amerických voleb patřilo opít bezdomovce a další snadno manipulovatelné osoby za účelem získání jejich hlasu. Zdrogované oběti měly v různých oděvech volit opakovaně. V den, kdy byl Poe nalezen, se v Baltimoru skutečně konaly volby, místní lidé vybírali nového šerifa.

Dalšími možnými příčinami Poeova záhadného úmrtí jsou chřipka, zápal plic, syfilis, encefalitida, meningitida, vzteklina, nádor na mozku, nebo dokonce vražda. Zabít básníka údajně měli příbuzní jeho bohaté snoubenky, která by v důsledku závěti zesnulého manžela po novém sňatku přišla o významnou část jmění.

Smrt zakladatele moderní americké literatury, celosvětově uznávaného představitele romantismu pravděpodobně nebude nikdy zcela objasněna. A básníkovi samotnému by se to nejspíš líbilo. Poe byl mistrem hrůzy, napětí a tajemství.

Jeho geniální detektiv August C. Dupin se stal předobrazem Sherlocka Holmese Arthura Conana Doyla, Hercula Poirota Agathy Christie a mnoha dalších postav slavných autorů. Není tedy překvapením, že otec detektivky nám ještě v posledních chvílích poskytl příběh plný napětí, záhadu ze skutečného života.

Zdroj: Wikipedia, ČSFD, Eapoe.org

 

Vložil: Vladimíra Krejčí