Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Steven Erikson, Dům mrtvých. Nové vydání absolutní pecky

28.05.2023
RECENZE Steven Erikson, Dům mrtvých. Nové vydání absolutní pecky

Foto: Se souhlasem Steven Erikson

Popisek: Steven Erikson

Fantasy sága Malazská kniha padlých kanadského spisovatele Stevena Eriksona je monumentální nejen svým rozsahem. Všech deset knih (a to se bavíme pouze o základní řadě!) si díky nakladatelství Talpress mohli už před více než deseti lety přečíst i čeští čtenáři. Do asi největší čtenářské výzvy svého dosavadního i budoucího života se ale nyní můžou pustit i nováčci. Planeta9 letos vypustila na trh nové vydání druhého dílu série, Dům mrtvých (předcházející Měsíční zahrady vyšly v minulém roce). A je více než jasné, že luxusní péči, kterou knihám věnuje, je rozhodně zasloužená.

K některým knihám se musíte pročíst. A o celém Malazu to platí dvojnásob. Tahle série ale dost možná bude činit obtíže i zkušeným čtenářům fantasy, kteří už za sebou mají Silmarillion, (ne)kompletní Píseň ledu a ohně i všechna Kola času a další ságy, které v knihovnách zabírají desítky metrů. Když se k první knize z Malazské knihy padlých (již zmíněným Měsíčním zahradám) dostanete, boj ale teprve začíná. Musíte ho zvládnout do konce - když vás kniha neotráví a nevzdáte to s ní - což mnohdy není snadné - máte prakticky vyhráno. Cesta do Domu mrtvých je pak už logicky mnohem snazší. A zajímavější. A již poučený čtenář už alespoň ví, do čeho jde a co ho čeká? Kdepak.

 

Celá sága vychází znovu, protože předchozí vydání je vyprodané. Nyní vyšla druhá kniha v pořadí, Dům mrtvých. Vydala Planeta9, 2023, počet stran 794, doporučená cena 849 Kč. Obálka se souhlasem Planeta9.

Steven Erikson přináší na osmi stech stranách (ano, počet stran, jak je dobrým zvykem, stoupá) příběhy postav, které neznáme. Z prvního dílu se zde jen občas někdo krátce objeví, jinak tahle kniha patří hlavně zbrusu novým hrdinům, není se ovšem co divit, když se děj navíc odehrává i na úplně jiném kontinentu. Tahle hromada zcela nových jmen to ale má vlastně jednodušší - stačí, aby se čtenář přenesl přes hru, kterou s ním autor hraje, a okamžitě si hrdiny Domu mrtvých zamiluje. (Téměř) všichni jsou totiž extrémně sympatičtí. A jak už to tak bývá, ti největší sympaťáci většinou nepříliš sympaticky umírají. Tak pozor na to, koho si oblíbíte.

Zmínil jsem autorovu hru se čtenářem - ta ale není ničím jiným, než jasným důkazem toho, o jak komplexní a mimořádně promyšlený příběh se jedná. Mnoho věcí (napříč knihami) zdánlivě nemusí dávat smysl, určitě se ale jedná pouze o dočasný stav. Tato seriálová epizoda pak, stejně jako její předchůdkyně, obsahuje velké množství zápletek a s nimi spojené skákání z místa na místo, což celému ději jen svědčí - ten je totiž mnohdy velice pomalý, ale rozhodně ne nudný. Erikson píše velmi čtivě, množství epizod a epizodek je prodchnuté překvapivě velkým množstvím sympaticky vtipných momentů a strhujících popisů. A rozhodně se nejedná jen o velkolepé líčení zmatku, zkázy a dechberoucích mnohostránkových bitev, jež vám díky Eriksonovu talentu snadno vyvstanou před očima - a ten dech vám i díky tomu opravdu vezmou. A protože druhý díl ságy je oproti svému předchůdci čtivější, až příliš pozdě si uvědomíte, že vám jednotlivé stránky pod rukama utíkají vlastně překvapivě rychle. Velký a epický dílek skládačky pak - jak už to tak bývá - obsahuje i výtečný strhující závěr, který okamžitě vyvolá touhu ponořit se okamžitě do dalšího dílu, i když je to čtení tak náročné. Naštěstí je ale zároveň i neskutečně krásné.

 

Vloni vyšel první díl ságy, která má deset knih. Obálka se souhlasem Planeta9. 

A jaká že je výchozí zápletka? Valná většina příběhu tentokrát čtenáře přivádí do Sedmiměstí, v němž se ve Svaté poušti Raraku schyluje ke Smršti, dávno předpovězeného a dlouho očekávaného krutého povstání. Jeden z nejkrvavějších konfliktů, který kdy Malazská říše poznala. Vír náboženského fanatismu dá vzniknout legendám a Svatá poušť začíná vydávat svá tajemství. S povstáním Smršti se spojí i osud dívky Felisín. Ta právě se svými společníky unikla z otroctví, do něhož ji uvrhla její sestra... Paliči mostů jsou po událostech minulé knihy zničeni a jejich zbytky postaveny mimo zákon. Odplata by mohla čekat v Domě mrtvých, ale kromě války jim v cestě stojí také záhadný Stínupán.

A v neposlední řadě je tu Coltaine, velitel malazské sedmé armády, který vede své vojáky do poslední bitvy. Chtějí zachránit tisíce životů, ale možná mají mezi sebou zrádce.

Jak vidíte, velkolepých příběhů je v knize mnoho. A velmi pravděpodobně se vám budou líbit. Navzdory svému rozsahu a množství papíru v ní obsaženém je kniha lehoučká a manipuluje se s ní velmi příjemně. Ovšem i vizuálně se jedná o krásné dílo - počínaje moc pěkným fontem písma, přes tradiční žánrové bonusy v podobě slovníčku jmen a pojmů a tentokrát hned několika map říše, až po krásný černozlatý přebal, přičemž samotná zlatá pak čtenáře provází celou knihou, takže oči mají mnoho důvodů ke kochání. Samozřejmostí je pak vynikající překlad Dany Krejčové, která má zkušenosti s žánrovým překladem jako snad nikdo jiný. To vše dohromady už tak kvalitní knize přidává pár významných bodů navíc.

Zatímco ponoření se do předešlého dílu mi chvíli trvalo, do Domu mrtvých jsem byl vtažen prakticky okamžitě - a troufnu si říct, že mnozí další čtenáři to budou mít stejně, protože „dvojka“ je kvalitnější, velkolepější, dějově zajímavější a obrazy, které vám při čtení nabídne, z hlavy jen tak nezmizí. Je to nesmírně fascinující skládačka nesmírně fascinující ságy. A stojí za to.

Dávám 80 %.

 

Vložil: Tomáš Mysliveček