Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Jack Finney, Invaze zlodějů těl. Klasika ze zlaté éry nezestárla ani o den

25.05.2023
RECENZE Jack Finney, Invaze zlodějů těl. Klasika ze zlaté éry nezestárla ani o den

Foto: Se svolením Warner Bros

Popisek: Dosud poslední z mnoha filmových zpracování se jmenuje Invaze, je z roku 2007 a hlavní role zde ztvárnili Nicole Kidman a Daniel Craig.

„Občas si o takových podivných příbězích přečtete v nějakém vtipně napsaném článku nebo si matně vzpomínáte, že jste je od někoho slyšeli. A já vám můžu říct jen jedno: Některé z nich - některé z nich - se skutečně staly.“ V 50. letech minulého století utvářeli vědecko-fantastický žánr autoři jako Arthur C. Clarke, Robert A. Heinlein, Ray Bradbury nebo Isaac Asimov. V jejich stínu pak stojí autor, jenž se narodil jako Walter Braden Finney. Minimálně jedna z jeho knih však stojí za minimálně stejnou pozornost jako díla výše zmíněných velikánů.

Invaze zlodějů těl amerického spisovatele Jacka Finneyho patří k nejslavnějším knihám svého žánru. Hororová sci-fi poprvé vyšla v roce 1955 a dočkala se hned čtyř celovečerních adaptací. První, ještě černobílá, vznikla hned rok po vydání knihy, režie se ujal Don Siegel, režisér filmů jako Útěk z Alcatrazu nebo Drsný Harry. Druhá, už barevná, ale o nic méně kvalitní, pochází z konce 70. let a v obsazení nechybí jména Donalda Sutherlanda, Leonarda Nimoye či mladého Jeffa Goldbluma.

Nakonec zmíním ještě tu nejnovější, která nese prostý název Invaze. Je z roku 2007 a hlavní role v ní ztvárňují Daniel Craig a Nicole Kidman, od předlohy se ale již poněkud odklání. Právě pro tyto skutečnosti může být trošku s podivem, že kniha vyšla v českém překladu úplně poprvé až letos zásluhou Knihy Dobrovský a nakladatelské značky Fobos. Vydání zároveň vychází z upravené verze příběhu z roku 1983. Tu má na svědomí sám autor, takže není třeba se obávat neschválených editorských zásahů. 

 

Vydal Fobos, 2023, počet stran 232, doporučená cena 299 Kč. Foto se souhlasem Knihy Dobrovský

Vynikající kniha se po boku evergreenů jako Den trifidů Johna Wyndhama nebo Válka světů H. G. Wellse rozhodně neztratí. Jejím hlavním hrdinou a zároveň - jak asi nepřekvapí - vypravěčem je lékař z malého kalifornského městečka (skutečně existující Mill Valley, v němž žil i sám autor). Každý tu zná každého, během jediného týdne za ním do ordinace ale přijde řada lidí, kteří se domnívají, že jejich příbuzní a známí nejsou jejich příbuzní a známí. Chovají se jako oni, jsou od nich naprosto nerozeznatelní, mají dokonce i stejné jizvy, mateřská znaménka a vzpomínky. Ten nepříjemný pocit, že je s nimi NĚCO jinak, je ale neodbytný. Ale co to je? Trpí všichni v městečku stejnou utkvělou představou? Ani psychiatři nepřijdou s uspokojivou odpovědí. To, co se zpočátku jeví celkem úsměvně, ale velmi rychle začne být nejen znepokojivé, ale i nebezpečné. Zejména poté, co hlavní hrdinové objeví řadu „polotovarů“, těl lidí, která jako by ještě nebyla plně dotvořena... A nejeden čtenář bude možná při čtení postihnut podobnou paranoiou - v jeho případě to ale naštěstí nejspíš opravdu nic jiného nebude. Své vlastní teorie ovšem jistě bude splétat i co se závěru knihy týče - jestli jsou správné, to možná nebude tušit až do poslední kapitoly. 

Zlověstné až k mrazení

Čím větší strach hrdinové mají, tím se celé jejich nepříjemné dobrodružství stává napínavějším pro čtenáře. Ten ještě umocní skvělé dialogy a poklidné tempo vyprávění, které zaručí husí kůži na těle a vtáhnutí do děje, přičemž své samozřejmě dělá i ich-forma. Kniha není nikterak rozsáhlá a něco málo přes dvě stran uteče jako voda. Při troše času se jedná o záležitost na jediné odpoledne, což vzhledem k působivosti a zlověstnosti příběhu jistě nebude problém - vždyť to celé začíná tak nenápadně, ale události nabírají opravdu mimořádný spád, pouhé náznaky se rychle rozrostou i do překvapivě skvělé akce a výborných zvratů. Možná trochu nudné městečko se postupně děsivě mění, ovšem zjištění, že tahle invaze je poněkud rafinovanější a hlavně smysluplnější, s celkem sympaticky promyšleným pozadím (i díky němu, ale zdaleka nejen je příběh tak působivý), na sebe nicméně příliš dlouho čekat nenechá. Ve zručně vystavěném příběhu navíc není těžké oblíbit si ani mimořádně sympatické postavy. Hlavní hrdina Invaze, lékař Miles Bennell, hodně připomíná Billa Masena z o čtyři roky staršího Dne trifidů, což ale rozhodně není nic, co bych měl Finneymu vytýkat.   

Ve svém žánru je Invaze zlodějů těl rozhodně jednou z nejlepších (nebo minimálně nejzajímavějších) knih, na kterou lze narazit. Další zárukou její kvality ostatně může být i doporučení samotného Stephena Kinga, jenž se mu věnuje ve svém vzdělávacím díle Danse Macabre - Svět hororu. Je jednou z těch, na nichž roky vůbec nejsou znát - po téměř sedmdesáti letech nezestárla ani o den.   

Dávám 85 %.

 

Vložil: Tomáš Mysliveček