Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Mieko Kawakami, Nebe. Slabší nátury knihu nezvládnou

23.05.2023
RECENZE Mieko Kawakami, Nebe. Slabší nátury knihu nezvládnou

Foto: Zdeněk Svoboda, Krajské listy

Popisek: Nebe, obálka knížky

Za uvedeným titulkem si stojím. Nebe proslulé japonské spisovatelky (*1976) totiž popisuje šikanu. Detailně, opakovaně, barvitě, v nechutně apatických barvách. Je možné, že výchozí téma bude pro mnoho čtenářů dost výraznou překážkou. Kawakami se u nás stala známou zejména díky románu Prsa a vajíčka (2021).

Ten rovněž považuji za děsivý, rovněž jsem s ním měl velký problém. Oproti Nebi (vydáno v Japonsku v roce 2009) je ale jeho rozsah minimálně dvojnásobný. Každopádně dá zabrat. Haruki Murakami o Prsou a vajíčcích řekl: „Nikdy nezapomenu na pocit naprostého úžasu, když jsem dílo poprvé četl.“

V této souvislosti ještě doplním, že Murakamiho prózu Odeon rovněž bedlivě sleduje a pravidelně publikuje. Mieko Kawakami podobného věhlasu prozatím nedosáhla. Má k tomu ale našlápnuto rázným krokem. Oproti Murakamimu představuje mnohem závažnější a temnější témata. Za román Nebe ostatně získala japonské literární ocenění (Cenu Murasaki Šikibu) a dostala se do nejužšího výběru na Mezinárodní Bookerovu cenu (2022).

Protagonistu a zároveň vypravěče románu, čtrnáctiletého středoškoláka, poznává čtenář pod přezdívkou Šilhavec, kterou mu dali spolužáci. Kvůli tomu je také ve škole objektem šikany. Chlapec mlčky v osamění trpí, dokud nenaváže přátelství se spolužačkou Kodžimovou – ta jediná dokáže pochopit, co prožívá, protože je rovněž terčem šikany. Svět osamělého, do sebe uzavřeného chlapce se rázem změní, když má možnost sdílet své trápení, diskutovat o důvodech šikany, morálce šikanujících, ale i obětí. Kodžimová Šilhavce přiměje, aby se zamýšlel nad vlastní pasivitou tváří v tvář násilí, a přisuzuje morální převahu, ba i jisté vítězství těm, kdo se stávají oběťmi.

Nejprve musím uznat, že sugestivní popisy trýzně obou postav jsem měl problém číst. Jak se říká, nejhorší je bezmoc. Na straně druhé jsem předpokládal, že přese všechny ty dialogy a postupné odbourávání bariér dojde k velkému závěru. Opravdu jsem čekal, že se student vzchopí, popadne třeba tyč a půjde si všechno vyříkat osobně. Asijská tvorba je plná násilí i necitelných obrazů. Nebo spíše lhostejných. Jestli se to stalo, neprozradím.

Nebe je román o hledání sebe sama a svého vlastního postavení. A taky je o tom, co všechno jsme ochotni ztratit, abychom zapadli někam, kam vůbec nepatříme.

Chlapec si myslí, že obětí šikany je proto, že šilhá. Logiku tak dává jednoduchá operace. Pokud k ní dojde, ztratí jediného člověka, který mu rozumí. Ona ho totiž „miluje“ právě kvůli jeho „krásným očím“. A on pro změnu nehledí na zvláštní symboliku jejího těla, kdy se například nemyje. Proč? Aby nezapomněla na svého tichého a pracovitého otce.

Podobných mement je v knize bezpočet. Do jednoho dají zabrat především po psychické stránce.

Konstrukce díla je přitom pevná a vychází z teze, že náhoda neexistuje. Vše, kam hlavní postava míří, je svým způsobem postupně se rozvíjející děj, a to bez ohledu na následky. Šikana ho pošle do nemocnice, kde je chápající doktor a podobně.

Kdo si chce odpočinout, Nebe určitě vynechá. Pro ostatní, přemýšlející, je vhodnou volbou. Natáhne totiž strunu naší netečnosti, jak jen to půjde.

Z japonského originálu přeložila Klára Macúchová.

Dávám 70 %.

Vložil: Zdeněk Svoboda