Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rozvědčík Päwek zasahuje v Plzni. Třetí povídka ze série Multivercz od Marka Dobeše. Čtení na pokračování

20.05.2023
Rozvědčík Päwek zasahuje v Plzni. Třetí povídka ze série Multivercz od Marka Dobeše. Čtení na pokračování

Foto: Kamil Fára

Popisek: Obraz vytvořený umělou inteligencí v programu Midjourney

Mocnosti zla ztělesněné v jakémsi Pavlu Petrovi se popásají na poprsí mohutné spolubojovnice a umělá inteligence hlásí, že neudělá nic se slovy wehrmacht, SS, poprsí a ani Hitler, tak stvořila soudružku matku, rodičku dnem i nocí, uvědomělou, statnou, myšlence i vůdci oddanou a tak to má být. Rodit a nekecat, jak dí jakýsi Pavel Petr. A Marek Dobeš ve své další povídce ze série Multivercz na to jde s hořčicí, chlebem a velkou chutí.

Mladý Odilo Globocnik se už opět třásl po celém těle. Začínal mít pocit, že jde o jakési jeho osobní prokletí. Tentokrát nebyly ani tak na vině emoce. Nervový otřes z těsné přítomnosti bývalého přítele Pavla Petra vulgo Päwka, který nyní vysadil svůj rozvědčický zadek hned vedle něj, už dokázal Globocnikův mozek příslušníka vyšší rasy jakžtakž zpracovat. Důvod třasu byl prozaický. Kolona jejich obrněných Mercedesů jela po té scheiße D1. Ti zatracení Češi, oni vědí, jak sabotovat válečné úsilí Říše. Nic nedají svým protektorům zadarmo. Ani tak jednoduchý úkol jako odchytit v Plzni amerických výsadek nebude díky neustálým otřesům piece of cake jako spíš piece of drobenka.

Jediný, kdo ve vozidle vypadal spokojen, byl Päwek. Seděl na sedačce přímo proti nordickému kvítku, mladičké dceři pověstné Ilsy: vlčice SS. A zatímco Odilo se třásl, Pavel Petr se před ní natřásal. Ten český frajtr měl jisté osobní kouzlo, a když bylo potřeba, používal ho zcela bez skrupulózně. Ilsa mladší byla dobrá partie.

Její matka, blondýna obdařená hrudí valkýry na steroidech se proslavila překažením hromadného útěku amerických letců z koncentračního tábora, který vedla. Proslýchalo se sice, že k tomu došlo pouze díky její sexuální náruživosti, se kterou utahala hlavu i pohlaví lídra útěkářů natolik, že zaspal signál k akci, ale říši příznivý výsledek je to jediné, co se za války počítá. Zvýšený zájem Vůdce následovalo její povýšení do stavu vedoucí Československého svazu žen, odkud vystrnadila mnohem méně vyvinutou soukmenovkyni Marii Kabrhelovou. Dcera Vlčice sice po mamince zdědila jen blond ochlupení nikoli zakřivení, ale přesto šlo o výstavní kousek, ze kterého Päwek nemohl spustit zrak. Když pak ještě zjistil, že Ilsa mladší je rozvědčicí stejně jako on, jeho zájem násobně vzrostl. Začali se bavit o postavení ženy ve strukturách nacionálně socialistické rodiny. Zatímco uvědomělý soudruh Päwek prosazoval ve shodě s příručkami tradiční rozdělení mužských a ženských rolí a snažil se definovat árijskou ženu jako matku dětí, které by rodila pro zachování rasy jeho pokroková protisedící Ilsa juniorka polemizovala především z pozice každodennosti. Vždyť i ženy matky musí přeci v průběhu války chodit do práce. Ona sama se považuje za typický příklad. Je v práci. Jede s nimi jako jediná žena do Plzně ve voze do akce odhalit třídního nepřítele čistého nacistického světonázoru, amerického švába. Až vítězná válka skončí, chtěla by se dle vlastních slov, Odilo si nenápadně její prohlášení zapsal, kdyby někdy v budoucnu měl před kontrolní světonázorovou komisí vypovídat, aby byl přesný: „Zaměřit by se chtěla zejména na téma rovnosti pohlaví a diskriminaci žen ve společnosti, na otázky rodiny a mezilidských vztahů a situaci samoživitelek.“ Velmi podezřelé názory, pomyslel si tradičně orientovaný Odilo.

„Aufstehen!“ Odilo sebou trhnul. Český šlendrián, ta dálniční valcha ho utahala, zdříml si. To už jsou ve městě piva? Pilsen, na ja. Uznávaný bavorský sládek Josef Groll tu v roce 1842 pozván se měšťany do nového pivovaru sice vyrobil jiné pivo, než původně zamýšlel, díky domácím surovinám - speciálnímu ječmenu, žateckému chmelu a měkké vodě, ale důležitější je, že šlo o Němce. Kde by ti Češi bez nás Němců byli, Odilo se neubránil pousmání. Bude to muset vmést Päwkovi, až nastane vhodná příležitost ho ponížit. Ani se na sebe příliš nemrzel, že usnul. Alespoň se cítí plný energie.

Pátrání po americkém výsadku jistě nebude jednodenní záležitostí. Budou muset celé město neprodyšně uzavřít, jezdit ulicemi vozy se speciálními radistickými odposlechy nelegálního krátkovlnného vysílání, které Američané dozajista začnou z města realizovat a výslechy obvyklých podezřelých nebudou mít konce. S těmito myšlenkami Odilo svižně vystoupil z vozidla. A narazil do americké uniformy. Pomalu po ní jel očima vzhůru. Muž, který napínal švy ze zelené džínoviny snad nikde nekončil. Odilovy oči sa sunuly výš a výš až se dostal k rozesmátému obličeji, který zdobila velká bublina žvýkačky Hubba Bubba. Za ní černá huba. Muž proti němu stojící byl černoch. Nefalšovaný, obrovský černý voják s přátelským úsměvem navlečený v uniformě strýčka… Odilo si náhled nebyl jist, zda se říká strýčka Sama nebo strýčka Bena. Mozek mu jel na volnoběh, tlak vyletěl vzhůru jak poháněn Vergeltungswaffe 2. A když směrem k němu černoch zasalutoval, Odilovo psychické ustrojení, na které byl celý život tak hrdý, které ani pod tlakem střeleb ostrými puškovými granáty, ba ani v dešti pancéřových pěstí neselhalo, se ukázalo v této situaci jako přespříliš křehké. Odilo padl jako špalek. Sice poctivý dubový, ale pořád jen špalek.

Nově se Odilo probral až v místní bierstube. Päwek s Ilsou měli už upito natolik, že se s černými vojáky, vyklubala se z nich celá rota, drželi za ramena a zpívali kombinaci častušek (nezapomeňme, že se psala první polovina roku 1941 a jak pravil Vjačeslav Michajlovič Molotov: „Jestliže mají tito pánové takovou neodolatelnou touhu jít do války, ať tedy jdou do války sami, bez Sovětského svazu.“ Smích a potlesk.) s Horst-Wessel-Lied. Kdosi přisunul k Odilovi napěněný tuplák. Ilsa se na Odila útrpně pousmála. „Alles gute?“

Odilo byl stále ještě v šoku, takže se zeptal česky.

„Kdo jsou ti schwarzeneggeři?“

„Jsou to příslušníci Strany černých panterů. Jejich frakce vyznává anti-imperialismus a marxismus-leninismus, jsou to naši přátelé. Dezertovali z americké armády, aby nám pomohli v boji. Přijde jich mnohem více, v Americe si jejich bratři a sestry přejí vítězství nacismu stejně jako soudruh Stalin v Rusku. Ředitel FBI J. Edgar Hoover označil jejich hnutí za největší hrozbu vnitřní bezpečnosti země. Ale hlavně, nenávidí judaismus, vyznávají proroka, milují islám. Židé jim vadí stejně jako nám. Naše věc je velká a svět se probouzí.“

Odilo se pokusil znovu o ztrátu vědomí. Měl štěstí, podařilo se. Ještě než však definitivně odpadl, spatřil rozvědčíka Päwka jak jednoho z panterů učí kozáčka.

„Pracovat svědomitě a efektivně, dosahovat dobré a výtečné výsledky ve všech oblastech, iniciativně a samostatně přistupovat k řešení problémů, navést dobré a konstruktivní pracovní vztahy s nadřízenými i podřízenými.“

 

Zdroj: Životopis Pavla Petra, Das Protektorat Böhmen und Mähren, der Stadt Prag, 1987, alternativní vesmír katalogové číslo 231C19.

Příště: Rozvědčík Päwek metá metály

 

Vložil: Marek Dobeš