Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zpátky na značky, šestá povídka ze série Covid Wars od Marka Dobeše. Čtení na pokračování

07.05.2023
Zpátky na značky, šestá povídka ze série Covid Wars od Marka Dobeše. Čtení na pokračování

Foto: Kamil Fára

Popisek: Obraz vytvořený umělou inteligencí v programu Midjourney

Poslední (zatím) část Covid Wars se do očí čtenáře zaboří jako třetí hřeb do Kristových končetin. Projede masem, těsně mine kůstku a připevní čtenářovu pozornost ke krucifixu děsivých faktů zabalených do ještě děsivější představivosti Marka Dobeše. Stačilo by už jen připojit mixér do sítě, a věc by byla dokonaná. Na příště chystá Marek Dobeš něco, co okomentoval následovně: „Mám rozpracovanou zbrusu novou sérii, která vás zcela nadchne, tím jsem si jist.“ To zní jako vážně míněná vyhrůžka. Ale pojďme do finále Covid Wars.

„Tady nejsou v Americe, tady platěj zákony. Tady co se řekne, to se taky stane! Protože, ráčej už konečně akceptovat, že první slovo platí, druhý leze z gatí.“ Jahve se hněval. Aštan Šeran, velitel Andělů Světla, cítil, že tenká hranice mezi potopou a soudným dnem se chvěje. Nakonec rozpad planety Země skoro armageddonem zaváněl. A když Jahve zvedl hlas, nedej Jehovo, se dopustil sprostého slova, žertovat vážně nebylo moudré. Aštan navíc chápal, že švigrus, který nastal v jednom ze sektorů správní oblasti, hrozil zasáhnout celý department Mléčná dráha, alternativní vesmír katalogové číslo 231F15c.

Přesto se Aštan pokusil ospravedlnit. „Když inženýr Benda tak naléhal, nemohl jsem ho připravit o návštěvu. Ostatně, slíbil jsem mu ji.“ Byla to pravda. Ale na druhé straně tomu, jehož jméno se nevyslovuje, zase kdysi odpřisáhl, že jeho flotila Vesmírných lidí nebude na planetě Zemi intervenovat. Jenže kontrolní přelety nad bojišti přece intervencí nejsou. Slovo tedy dodržel. Jak ho mohlo napadnout, že to idiotské lidstvo si pozorování ze strany UFO vysvětlí jako ochranu, dozor a příslib pomoci v nouzi. Kdyby si to tak vykládali Češi, neřekl by ani popel. Ti byli na různé protektoráty a dočasné pobyty bratrských vojsk zvyklí, ale sám císař Donald John Trump Augustus I.? Od toho by čekal víc.

„Co tedy, ó nejvyšší, navrhuješ?“ Aštan silou vůle potlačil svůj zářivý úsměv a zkrabatil vyhlazené kreslené čelíčko do lítostivé grimasy. Jahve se zamyslel. „Hm, nevím…“ Ale stejně jako Václav Klaus, kdykoli Jehova zahájil slovem nevím, tak naprosto přesně věděl.

Donald John Trump Augustus I. se protáhl, až pod ním jeho vkusně pozlacená postel odkoupená kdysi Ivankou od rodiny Gunárových z romské osady jižního Slovenska zaskřípěla. Oknem komplexu v Mar-a-Lago pronikalo ostré podzimní slunko a on si s nelibostí uvědomil, že jeho sekretář stále ještě nedal opravit žaluzie. Pak se prudce posadil. Hmatem se přesvědčil, že je opět hmotný. Ruka mu prudce sklouzla k tomu nejcennějšímu, čím jeho tělesná schránka disponovala, mocnému výstupku, na který byl tak pyšný. S uspokojením shledal, že jeho blond patka je na svém místě. A pak se doopravdy vyděsil. „Co dělá čudlík?!“

Ještě když Aštan Šeran nastupoval do své vlajkové lodi, kroutil hlavou. Tentokrát se nejvyšší opravdu pustil do podniku, který měl čáku prokázat, díky čemu je věčnou záhadou i pro ty nejpilnější z věřících. Tajemství Nejsvětější Trojice bylo dětskou hrou, předškolní 4x4 sudoku, proti způsobu uvažování krásného podivína, kterému měl tu čest říkat šéfe. „Dáme Bileámovu kámoši šanci předvést svůj jecer ha-ra neboli zlý sklon.“ Tak pravil Bůh a Aštan ihned pochopil, že JHVH nežertuje.

Věřící dostanou šanci činy prokázat, jak zvesela umí nastavit druhou tvář. Satan a jeho cháska se už mohou chystat do služby. „Jestlipak víš, jaký je přístup muže, který si říká svatý otec, k migraci?“ Aštan věděl.

Měl v živé paměti poslední inspekční návštěvu Vatikánu, kterou ho starej pověřil. Málem se tehdy přerazil o kovové monstrum lehce zasunuté do pozadí Svatopetrského náměstí. Nedá se říci, že by ho cokoli lehce zasunutého do pozadí ve Vatikánu překvapovalo, na to bylo tendování celibátem podvázané komunity předvídatelné dostatečně. Ovšem bronzová skulptura Timothy P. Schmalze nazvaná Angels Unawares, která tu byla instalováno dne 29. září 2019 přesně na 105. Světový den migrantů a uprchlíků, to byl skutečně bizár i na něj. A to byl zvyklý na hodně. Jak by řekl božský frajer Rutger Hauer „Viděl jsem věci, kterým byste vy lidé nevěřili... Útočné lodě v plamenech u ramene Orionu... Sledoval jsem, jak se C-paprsky třpytí ve tmě poblíž Tannhäuserské brány. Všechny ty chvíle se ztratí v čase, jako slzy v dešti...“ Jenže taková míra kýčovitého nevkusu se dala vyvážit pouze nadkritickým množstvím pokrytectví.

Při jeho odhalení Františkem, 266. papežem katolické církve, římským biskupem a suverénem státu Vatikán, vyjevil svatý otec přání, aby socha „připomínala všem evangelní výzvu k pohostinnosti“. Sochař díla doplnil, že „chtěl ukázat různé nálady a emoce spojené s cestou migranta“. Ze sousoší vyčnívají andělská křídla, jimiž autor naznačuje, že migrant je v našem středu skrytým andělem. Podle Wikipedie podnět k vytvoření dal v roce 2016 kanadský kardinál českého původu Michael Czerny, tehdejší podsekretář sekce migrantů a uprchlíků ve vatikánském Dikasteriu pro službu integrálnímu lidskému rozvoji.

Mezi lidmi zastoupenými na soše lodi s migranty jsou i sochy s podobou kardinálových rodičů, kteří utekli do Kanady z Československa. Tedy z jedné civilizované euroamerické civilizačně křesťanské, toho času násilně okupované země, do druhé. Holinky nebo hodinky, všechno jedno, oboje se natahuje a oboje se nosí. Možná měl pan podsekretář poslouchat více frazémy svých rodičů, než podsekrety woke vnuknutí.

Na jednom z předních míst sousoší „nepovšimnutých andělů" z lodi toužebně k vysněným břehům hledí muž se semitskými rysy. Ve Vatikánu nyní začali psát nové evangelium progresivismu. Uctívají příchod migrantů a do jejich čela okázale staví Izraelitu. Tedy příslušníka přesně toho národa, kterého se ve Vatikánu, když to ještě mělo význam a mohlo pomoci, nikdy nezastali. A to ani za druhé světové války. Za což si tehdejší papež Pius XII., který obecně odmítal přímé odsouzení nacismu, vysloužil označení Hitlerův papež.

A najednou se ve Vatikánu do čela uvědomělého sousoší staví Židé. Tedy ti, o kterých se v době, kdy mělo ještě papežství reálnou šanci něco pozitivního udělat a odsoudit jejich hromadné vraždění, mlčelo. Těch samých dětí Izraele, které dnes opět trpí. A jaké překvapení – právě následky migrace. S příchodem dnes převažujících vln antisemitsky orientovaných muslimských migrantů prchají Židé z EU zpět do Palestiny. Z Říma i celé Evropy jsou vytlačováni muslimskou vírou antijudaisticky motivovanými příchozími.

Vatikán se zaštiťuje vyznavači mojžíšské víry, které po staletí papežové označovali za vrahy Krista a jako takové jednou ročně z přesně stanoveného místa Piazza San Pietro v rámci zavedeného rituálu hlasitě proklínali.

„Papež v nové knize zprošťuje Židy viny za Ježíšovo ukřižování - Papež Benedikt XVI. napsal novou knihu s názvem Ježíš Nazaretský II. Nejvyšší představitel římskokatolické církve v ní zprošťuje židovský národ odpovědnosti za smrt Ježíše Krista.“ iDnes, 4. 3. 2011

Aštana nenapadalo lepší slovo, než chucpe.

Dveře císařovy ložnice se otevřely. Důstojnice s atomovým kufříkem vyskočila, když Imperátor Trumpátor, jak mu s kolegyněmi u koktejlu Daiquiri občas přezdívaly, vyšel. Když se velký patka (druhá nejoblíbenější přezdívka) ve svém ranním županu objevil, vypružila se do pozoru. Po obvyklém kontrolním prohmátnutí rozkroku, samozřejmě jejího, neboť harémová tradice je posvátná, přišel na řadu atomový kufřík. Nejevil známky použití. Jeho prezidento-císařské blahorodí zakroutilo nevěřícně hlavou. Copak se mu to vše jen zdálo? Atomová apokalypsa, matička Země rozervaná na kusy, setkání potentátů pantátů v kosmickém člunku Aštana Šerana, vyčítavý dopis inženýra Bendy… Kdo je vlastně inženýr Benda a které zemi vládne? A vůbec, proč si tím komplikovat krásný den? Byl to přece jen sen. Vše je jak má být. A jeho dnes opět čeká plno císařské práce s císařským napravováním bezvládí po jeho kvazidemokratických předchůdcích. Musí „Fund the police“ a „Defund Congress", a vůbec zase spojit Rozpojené státy Americké, aby to v nich neskončilo násilnostmi jako ve Francii, válkami gangů jako ve Švédsku a každodenními pobodáními jako v Německu.

Když už jsme u té Evropské unie, jaké jsou z té čínské kolonie asi novinky, pomyslel si. A palcem najel na nejdůležitější komunikační kanál, svůj účet na Twitteru. Chvíli swipoval, než jeho zrak zaujala aktuální zpráva z Bruselu.

„Dnes v odpoledních hodinách se v srdci Evropské unie otevřela země. Pach síry a ohnivé jazyky šlehající z hlubin aktivovaly třetí stupeň ohrožení v rámci integrovaného záchranného systému.“

„Parlamentarium Evropského parlamentu muselo být evakuováno. Stálou expozici navštívil bývalý Boží anděl Satan. Dle vlastních slov si chtěl ověřit, zda Evropský parlament dostojí svému slovu, že je centrum otevřeno opravdu všem.“

„Bruselský Molenbeek ovládli čerti.“

KONEC

 

 

Vložil: Marek Dobeš