Volhou přes Ústí a Nikaraguu až někam do říše snů o záchraně světa. Knižní čtvrtek
04.05.2023
Foto: Pixabay
Popisek: Nikaragujské lidové umění
Vždycky je co číst. A i přes ekonomickou krizi a snahu nezkrachovat nabízí čeští nakladatelé stohy knížek, které stojí za pozornost. Nebo snad právě proto, aby nezkrachovali. Dnešní výběr nabízí pár kousků, za které by nakladatelé zasloužili poplácat po ramenou.
Volha – Karel Hynie
Autor pracoval od začátku 70. let takřka 40 let v České televizi jako produkční a tuto zkušenost s televizním prostředím zúročuje ve svém románu Volha. Z drobných vyprávění hlavního vypravěče - řidiče volhy, „panského kočího" Standy Pekárka zde postupně vyvstává zvláštní svět tohoto podniku, stojícího jakožto nástroj ideologického působení v popředí zájmu každého režimu. Zajímavý a zábavný román, napsaný neobyčejně bizardním, přesně odposlechnutým jazykem, je však především portrétem hlavního hrdiny, člověka, zajímajícího se pouze o ženské a fotbal, omezeného egocentrika, který vyniká ve vymýšlení drobných podvodů a triků, jak si nakrást benzín, vykázat větší množství ujetých kilometrů, podvést manželku a jenž se nevyhnutelně se stává rovněž spolupracovníkem StB. Hynie sleduje ovšem jeho osudy i po sametové revoluci a shledává, že se Pekárkova přizpůsobivá a sobecká povaha dobře uplatní vlastně kdykoliv. Kniha je předlohou stejnojmenného seriálu (ČT 2023). Vydalo nakladatelství Pistorius & Olšanská (obálka knihy s jeho svolením).
Nejde minout nové vydání (již třetí) hojně diskutovaného příběhu Volha, který v tomto roce na televizní obrazovky přinesla Česká televize. Z jedné strany se ozývá nadšené hýkání nad veřejnoprávním projektem, z druhé strany zní kritika toho, že je to přehnaná karikatura života za socialismu. Jak to je doopravdy, je vždycky lepší zjistit u zdroje, tedy u knihy.
|
Lampář, lodivodka a kluk z továrny na slzy – Kateřina Havlíková
Postapokalyptická pohádka pro dospělé. Straat žije v době, kdy se společnost dělí na ty, co obývají zbytky pevniny, široširý oceán a vzduch. On sám slouží jako lampář na vzduchoplachetnici. A protože ho v životě moc věcí netěší, pije. Jednoho dne při bouři spadne přes palubu. Pád sice přežije, ale kdyby věděl, co bude následovat, radost by z toho neměl. Nejenže se ocitne v soupisu mrtvých lampářů, ale ještě při svém pokusu o návrat do vzduchu málem způsobí rozpad křehkého příměří mezi vzduchoplavci, mořeplavci a suchozemci. Svěží prvotina Kateřiny Havlíkové je plná gaimanovské hravosti i citlivosti a až pratchettovského smyslu pro absurditu. Její nápaditý svět nadchne milovníky osobité imaginace, dobrodružství a fantaskna. Vydalo nakladatelství Host (obálka knihy s jeho svolením).
Přiznám se k jedné perverznosti. Mám rád pohádky, fantasy, kouzla, útěky před realitou. Rád se do nich nořím a v nich trávím volný čas. A česká fantasy scéna je plná nečekaných překvapení, do kterých se ponořit rozhodně není ztráta času. Přičemž v jistém ohledu mám jistotu, že kniha Lampář, lodivodka a kluk z továrny na slzy nebude propadák a falešná stopa při hledání dobré knihy. Však ji vydalo nakladatelství Host, tam špatné knihy nevedou. Autorkou je reportérka Českého rozhlasu. Kniha je jejím prozaickým debutem. Třeba se nám tu rodí hvězda české fantasy. Nebo třeba ne. Uvidíme.
|
Stále vládne mráz - Cilla Börjlind, Rolf Börjlind
Další kriminální případ z pera švédské autorské dvojice je mrazivější než kdy dříve. Jedné noci nalezne bezdomovkyně Muriel v centru Stockholmu vyhublé a plačící děvče. Jmenuje se Folami a podobně jako řada podobných dětí sem i ona přišla na vlastní pěst, úplně sama. Muriel ji odvede na místo, kde přechodně bydlí, ale po nebezpečném incidentu se tam už neodváží zůstat. Proto požádá o pomoc bývalého policistu a bezdomovce Toma Stiltona. Ve stejné době je na venkově nalezeno tělo zavražděného chlapce, měl podříznuté hrdlo. Komisařka Olsäterová s vyšetřovatelkou Rönningovou se brzy dostanou na stopu rumunské zločinecké organizace a zjistí, že osud Folami je s mrtvým chlapcem spojen… Vydalo nakladatelství Kalibr (obálka knihy s jeho svolením).
Severské thrillery. Fenomén posledních tří dekád. Upozornění na knihu Stále vládne mráz je ovšem takové spíš doporučení pro studium severské korektnosti, která vedle bestialit (vraždy dětí popsané tak, že to čtenář vidí před očima) použije politicky správně bílé muže prakticky jen jako zlé nebo houmlesáky, policejní stanici naplní prakticky celou ženským osazenstvem, vykreslí emocionálně utrpení uprchlíků tak, aby se čtenář ustrnul a vyklidil půlku vlastního bydlení pro jejich záchranu. Zkrátka výborně sepsané politicky korektní dílo ze severu.
|
Tongolele neumí tančit - Sergio Ramírez
Jsme v Nikaragui dvacátého prvního století. Země prožívá občanské nepokoje, které brutálně potlačuje totalitní vláda, jejíž výkonnou rukou je šéf tajné služby, přezdívaný Tongolele. Právě s tímto obávaným manipulátorem, který chladnokrevně a zčásti podle věšteckých rad své matky tahá za mnohé nitky režimní politiky, se střetává inspektor Morales, vypovězený Tongolelem do honduraského exilu.
Mistrovská próza nikaragujského spisovatele Sergia Ramíreze postupně odkrývá temné i bizarní zákulisí moci plné tajnůstkářství, zrad a špinavých intrik, jemuž musí za podpory svých věrných společníků čelit inspektor Morales. V turbulentní a nevypočitatelné zemi přitom může být každý krok chybný a tomu, kdo se postaví moci, hrozí definitivní pád do propasti. Vydalo nakladatelství Bourdon (obálka knihy s jeho svolením).
Ano, mrazivý thriller z nikaragujského podsvětí, kterému se v samotné Nikaragui říká vláda. Dobrá, dobrá, jenže už sám život autora knihy je na román. Sergio Ramírez Mercado byl klíčovou postavou povstání v Nikaragui v roce 1979. Stal se viceprezidentem Nikaragui v letech 1985 – 1990. Po této kariéře se stal spisovatelem a odbojářem na plný úvazek. Od devadesátých let se snaží prosazovat levicovou politiku v zemi. To ho dovedlo až do současnosti, kdy byl v roce 2021 ze země vyhoštěn. A v roce 2023 zbaven občanství. U nás je jeho plodná spisovatelská dráha téměř bez odezvy (30 knih má na svém kontě). Jen v roce 1989 mu u nás vyšel román Viva Sandino! A nyní Tongolele neumí tančit. A přitom je to jedna ze zásadních postav jihoamerické kultury i politiky.
|
Potěšení a útěcha v éře normalizace - Jiří Ort
Významný sběratel a organizátor kulturního života Jiří Ort vzpomíná především na 70. a 80. léta 20. století v Ústí nad Labem. Součástí knihy jsou také vzpomínky na řadu umělců a osobností, se kterými se tehdy setkával. Kniha vychází jako 15. svazek edice Memorabilia ustensis. Vydalo nakladatelství Muzeum města Ústí nad Labem (obálka knihy s jeho svolením).
Poučit se o nedávné historii i bez pragocentrismu a jednostrannosti televizního seriálu Volha. Jaká byla normalizace na Ústecku? Jak na Ústecku žila kultura? Bylo všechno šedé a nudné a zavalené povinnou soudružskou cvičkou ze spartakiády? Už podle obálky knihy jde vytušit, že vyprávění nebude socialisticky šedé. Trochu protiváha pragocentrické a trochu ukřičené Volhy.
|
Dílo 9 – Karel Šiktanc
Devátým svazkem se uzavírá Dílo Karla Šiktance. Jeho uspořádání a postupné vydání před více než dvaceti lety iniciovalo a básníkovi nabídlo Nakladatelství Karolinum. Závěrečný svazek zahrnuje texty vzniklé v letech 2014-2019, vydané nejprve v jednotlivých sbírkách a nyní shromážděné v knize Dílo 9. Svazek obsahuje sbírky Na Knížecí (Pražská preludia), Horniny, Ubírati se, Opovážení a je doplněn devíti básněmi z let 2020-2021 v oddílu Z pozůstalosti. Celek završuje příloha sestavená z reprodukcí originálních strojopisů i rukopisů posledních básní. Dílo 9 Karla Šiktance i celý vydavatelský projekt zakončuje bilanční ediční komentář literárního historika Jiřího Brabce. Vydalo nakladatelství Karolinum (obálka knihy s jeho svolením).
Karel Šiktanc, pojem české poezie. Do roku 1968 aktivní publicista. Po roce 1968 básník, který psal do samizdatu a jeho práci museli podepisovat jiní, protože Šiktancovo jméno bylo na indexu komunistického režimu. Po revoluci začal sklízet uznání i ceny. V roce 1989 obdržel Cenu Jaroslava Seiferta za sbírku Srdce svého nejez a v roce 2000 Cenu Českého literárního fondu. Za sbírku Šarlat z roku 1999 získal Státní cenu za literaturu. Sbírka Zimoviště získala cenu Magnesia Litera pro nejlepší básnickou knihu roku 2004. Společná kniha s Oldřichem Králem Tři nadání se stala knihou roku 1999 dle ankety Lidových novin. Deváté a poslední kompendium jeho práce.
|
Vložil: Kamil Fára