Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejvyšší Chcimír, který má mír v popisu práce, jde do boje. Knižní čtvrtek

27.04.2023
Nejvyšší Chcimír, který má mír v popisu práce, jde do boje. Knižní čtvrtek

Foto: Kamil Fára

Popisek: Obraz vytvořený umělou inteligencí v programu Midjourney

Dnešní novinky zamíří do Asie. I tam kvete krásná literatura, která stojí za pozornost. Vedle toho ale představíme i trochu toho švejkovství z Vatikánu, i krajin pod Řípem. Celé novinky by mohly mít podtitul – jde to i jinak, jde to i lépe. Ale hlavně, je co číst. Kdyby se o zemi vláda starala podobně dobře, jako čeští nakladatelé o přísun kvalitní literatury, předčíme ve všem celý svět. Ale marné to povzdechnutí. Pojďme si radši číst.

Proti válce – Papež František

Hlava katolické církve se v knize zamýšlí nad hlubšími motivy válek a jejich dopadem na lidstvo. Papežovo „ne válce" je stejně radikální a rozhodné jako „ne" jeho předchůdců, a není motivováno politicko-diplomatickými kalkulacemi ani zainteresovaným postojem.

V knize reflektuje utrpení obětí na Ukrajině, pohlíží do tváří těch, kdo trpěli válkou v Iráku, mluví o historických událostech v Hirošimě a neslýchaném odkazu dvou světových válek 20. století. František přímočaře ukazuje na motivy, kvůli nimž se vedou války a naše planeta se barví krví: chamtivost po moci, mezinárodní vztahy založené na vojenské síle a okázalost válečných arzenálů. Odmítá střety, které rozsévají smrt, zkázu a zášť, protože ty přinášejí ve spirále, kterou může ukončit pouze obrácení srdcí, zase jen smrt a zkázu.

Politiku jako umění dialogu, náročné budování míru, které vychází ze srdce a rozšiřuje se do celého světa, zákaz atomových zbraní a odzbrojení jako strategická volba jsou konkrétní ukazatele, které nám František svěřuje, aby se budování míru skutečně stalo společným horizontem, na němž lze budovat naši budoucnost. Protože z války se nemůže zrodit nic skutečně lidského. Vydalo nakladatelství Lukáš & syn (obálka knihy s jeho svolením).

Možná je na čase dospět do podoby člověka, ale ne se neustále honit za vidinou výhry nad druhým s kyjem v ruce. Kyj nám nesluší. Nejvyšší chcimír na planetě Zemi, který má touhu po míru i v popisu práce. Papež. Jeho kniha Proti válce. Rozeslat do všech ministerstev obran a válek, do všech premiérských a prezidentských kanceláří, do všech ministerstev zahraničí. Do každé redakce novin. Protože v knize mluví proti válce. Jistě do toho zamíchá i víc než ždibec svého katolického dogmatismu, ale v jednom bude mít zaručeně pravdu – měli bychom zastavit jakoukoliv válku.

 

Rodinná tragédie a jiné povídky – Jaroslav Hašek

Zcela nové souborné vydání povídek předního českého humoristy Jaroslava Haška, které vyjde při příležitosti výročí sto čtyřicet let od jeho narození a sto let od jeho smrti. Antologie obsahuje třicet šest nejvýznamnějších Haškových povídek seřazených chronologicky podle jejich data publikace.

Ačkoliv se jedná jen o pouhý zlomek autorova povídkového díla, tento výběr čtenáři představí satirikova stěžejní témata: výsměch byrokracii a úřední (často policejní či vojenské) mašinerii či kritika autority církevní i státní. Všem známý autor Osudů dobrého vojáka Švejka se tak znovu vrací s připomínkou, jak skvělé příběhy byl schopen psát. Vydalo nakladatelství 1400 (obálka knihy s jeho svolením).

 

 

Český národní poklad a další vydání jeho povídek. Povídek, které jako zadek na hrnec pasovaly na tehdejší dobu - stejně jako na tu dnešní. Protože absurdita lidské společnosti a jejích střevních potíží u věcí veřejných je neustále stejná. Jaroslav Hašek si přitom z absurdit společnosti dokáže dělat elegantní a nesmrtelnou legraci, ba přímo srandu. Stačí, když se člověk ponoří do přehledu zpráv a už potřebuje Haškovu terapii. Přečíst si byť i jen jednu povídku, začíst do Švejka, do jeho Dějin Strany mírného pokroku v mezích zákona. Do čehokoliv, co Hašek napsal. A přijde zhrozená úleva, žijeme totiž stále ve stejné faraonově pomstě jako žil Hašek.

 

Toulavá země - Liou Cch'-sin

Imaginativní povídková sbírka od autora bestselleru Problém tří těles

Liou Cch’-sin, nejznámější čínský autor science fiction, uchvátil svět svou rozsáhlou trilogií Vzpomínka na Zemi, avšak jeho povídková tvorba je neméně strhující a zajímavá.

V těchto příbězích o sluneční smrti, mimozemských civilizacích nebo cestování časem a vesmírem najdou čtenáři podnětné meditace o technologii i umění, kontrastech rozlehlosti a mikroskopičnosti světů, ale i o nekonečném boji mezi životem a smrtí. Každá z těchto povídek jako by ve zkratce zachytila Liouovo soucitné chápání lidstva a hlubokou reflexi lidské povahy. Dohromady pak slouží jako úžasná a inspirující hostina pro fantazii. Vydalo nakladatelství Host (obálka knihy s jeho svolením).

 

Autor, který je se svou představivostí přirovnávaný k ikonám science fiction jako je Stanislaw Lem, Frank Herbert nebo bratři Strugačtí. Jeho představivost je naprosto odzbrojující. Český čtenář mohl Liou Cch'-sina zahlédnout z rychlíku našeho knižního trhu v sérii Vzpomínka na Zemi, která začíná pohledem na Velkou čínskou revoluci s Mao Ce-tungem v hlavní roli. V hlavní roli dějin, nikoliv samotné série. První stránky připomínaly výpravu do perverze komunistické propagandy. Ale pak se všechno obrátilo v čiré a fascinující science fiction a sklidilo zaslouženě ovace vestoje. Povídková kniha Toulavá země už je pak jen science fiction ve své nejryzejší podobě. Je dobré vidět svět v jeho tisíci a jedné podobě. Čínské science fiction? Výborně, jen víc a houšť. 

 

Lidská koule a jiné povídky – Chiaov Lee

Chudoba a sociální rozpory, příroda a kultura domorodých obyvatel, dějinné zvraty po konci japonské koloniální vlády a příchodu Čínské národní strany, i život člověka v moderní společnosti a psychologický zápas mysli a těla, to vše představuje témata Lee Chiaových povídek a utváří často hořké osudy jejich hlavních hrdinů.

Lee Chiao nechává postavy projít duševním martýriem a pak, jak sám říká, sleduje, jak se v nich samotných rodí síla se vzepřít a protestovat. Životní filozofii, kterou nalézá v myšlenkách buddhismu a taoismu, propojuje s filozofií existencialismu, a my tak můžeme sledovat zápas mysli a těla moderního člověka pod tlakem společnosti.

Lee Chiaova tvorba se postupně tematicky vyvíjí. Co ale zůstává, je překvapivá linka děje, nečekaný vývoj příběhu, který dokáže povídku ozvláštnit a čtenáře zaujmout. Lee Chiao je tak nejen kronikářem místa, lidí a historie Tchaj-wanu, ale i spisovatelem, který po literární stránce rozvinul škálu literárního projevu moderní tchajwanské literatury a zaslouženě získal řadu literárních ocenění. Vydalo nakladatelství Mi:Lu Publishing s.r.o. (obálka knihy s jeho svolením).

I mě při prohlížení novinek často překvapí jméno, titul, nebo původ díla. Měli jsme tu čínské science fiction, nejde jinak, než přidat tchajwanské přemýtání o osudu člověka, o jeho síle i o prohrách. Svébytnost člověka je viditelná na každém kroku, jeho kulturu nejde zahrnout do normotvorných šuplíků jednolité kultury. Lee je jedním z nejuznávanějších tchajwanských spisovatelů, kterého se tchajwanská obec spisovatelů snažila procpat do nominací Nobelovy ceny za literaturu. Zatím bez úspěchu.

Tento letos devadesátiletý spisovatel začal psát a vydávat své knihy až po nástupu do důchodu. Před důchodem byl učitelem na nižší střední škole. Sepsal 16 novel, 11 románů a velké množství esejů, divadelních her i poezie. Většinou hledal ve svých dílech téma sociální spravedlnosti a boje o životní prostor neprivilegovaných. A taková je i kniha Lidská koule a jiné povídky. Zajímavostí je, že jeho knihy byly přeložené jen do angličtiny, japonštiny, španělštiny a... češtiny.

 

Nebe – Mieko Kawakami

Mieko Kawakami, autorka bestselleru Prsa a vajíčka, je považována za nejvýraznější japonskou spisovatelku současnosti. Za román Nebe získala japonské literární ocenění (Cenu Murasaki Šikibu) a dostala se do nejužšího výběru na Mezinárodní Bookerovu cenu (2022). Protagonistu a zároveň vypravěče románu, čtrnáctiletého středoškoláka, poznává čtenář pod přezdívkou Šilhavec, kterou mu dali spolužáci.

Kvůli tomu je také ve škole objektem šikany. Chlapec mlčky v osamění trpí, dokud nenaváže přátelství se spolužačkou Kodžimovou – ta jediná dokáže pochopit, co prožívá, protože je rovněž terčem šikany. Svět osamělého, do sebe uzavřeného chlapce se rázem změní, když má možnost sdílet své trápení, diskutovat o důvodech šikany, morálce šikanujících, ale i obětí. Kodžimová Šilhavce přiměje, aby se zamýšlel nad vlastní pasivitou tváří v tvář násilí, a přisuzuje morální převahu, ba i jisté vítězství těm, kdo se stávají oběťmi. Vydalo nakladatelství Odeon (obálka knihy s jeho svolením).

Mieko Kawakami ukázal světu Haruki Murakami, nejznámější japonský autor. Do češtiny byla hned uvedená s fanfárami kniha Prsa a vajíčka. Četl jsem, trochu obtížné čtení, které na můj testosteronem ovlivněný nervový systém bylo snad příliš ženské. Přesto je na místě uznat, že Mieko Kawakami to v sobě má jako v koze. Snad podobně jako právě Murakami. Nyní vychází její druhá do češtiny převedená kniha Nebe. 

  

Koukám, že dnes jsme jeli převážně asijskou tvorbu. Nakoukl jsem i do novinek z indické literatury, ale našel jen jakési povznášející cosi od marketingově duchovního Osha, což si radši odpustím. Je co číst. A to je základ.

Vložil: Kamil Fára