Nejvyšší Chcimír, který má mír v popisu práce, jde do boje. Knižní čtvrtek
27.04.2023
Foto: Kamil Fára
Popisek: Obraz vytvořený umělou inteligencí v programu Midjourney
Dnešní novinky zamíří do Asie. I tam kvete krásná literatura, která stojí za pozornost. Vedle toho ale představíme i trochu toho švejkovství z Vatikánu, i krajin pod Řípem. Celé novinky by mohly mít podtitul – jde to i jinak, jde to i lépe. Ale hlavně, je co číst. Kdyby se o zemi vláda starala podobně dobře, jako čeští nakladatelé o přísun kvalitní literatury, předčíme ve všem celý svět. Ale marné to povzdechnutí. Pojďme si radši číst.
Proti válce – Papež František
Hlava katolické církve se v knize zamýšlí nad hlubšími motivy válek a jejich dopadem na lidstvo. Papežovo „ne válce" je stejně radikální a rozhodné jako „ne" jeho předchůdců, a není motivováno politicko-diplomatickými kalkulacemi ani zainteresovaným postojem.
V knize reflektuje utrpení obětí na Ukrajině, pohlíží do tváří těch, kdo trpěli válkou v Iráku, mluví o historických událostech v Hirošimě a neslýchaném odkazu dvou světových válek 20. století. František přímočaře ukazuje na motivy, kvůli nimž se vedou války a naše planeta se barví krví: chamtivost po moci, mezinárodní vztahy založené na vojenské síle a okázalost válečných arzenálů. Odmítá střety, které rozsévají smrt, zkázu a zášť, protože ty přinášejí ve spirále, kterou může ukončit pouze obrácení srdcí, zase jen smrt a zkázu.
Politiku jako umění dialogu, náročné budování míru, které vychází ze srdce a rozšiřuje se do celého světa, zákaz atomových zbraní a odzbrojení jako strategická volba jsou konkrétní ukazatele, které nám František svěřuje, aby se budování míru skutečně stalo společným horizontem, na němž lze budovat naši budoucnost. Protože z války se nemůže zrodit nic skutečně lidského. Vydalo nakladatelství Lukáš & syn (obálka knihy s jeho svolením).
Možná je na čase dospět do podoby člověka, ale ne se neustále honit za vidinou výhry nad druhým s kyjem v ruce. Kyj nám nesluší. Nejvyšší chcimír na planetě Zemi, který má touhu po míru i v popisu práce. Papež. Jeho kniha Proti válce. Rozeslat do všech ministerstev obran a válek, do všech premiérských a prezidentských kanceláří, do všech ministerstev zahraničí. Do každé redakce novin. Protože v knize mluví proti válce. Jistě do toho zamíchá i víc než ždibec svého katolického dogmatismu, ale v jednom bude mít zaručeně pravdu – měli bychom zastavit jakoukoliv válku.
|
Rodinná tragédie a jiné povídky – Jaroslav Hašek
Zcela nové souborné vydání povídek předního českého humoristy Jaroslava Haška, které vyjde při příležitosti výročí sto čtyřicet let od jeho narození a sto let od jeho smrti. Antologie obsahuje třicet šest nejvýznamnějších Haškových povídek seřazených chronologicky podle jejich data publikace.
Ačkoliv se jedná jen o pouhý zlomek autorova povídkového díla, tento výběr čtenáři představí satirikova stěžejní témata: výsměch byrokracii a úřední (často policejní či vojenské) mašinerii či kritika autority církevní i státní. Všem známý autor Osudů dobrého vojáka Švejka se tak znovu vrací s připomínkou, jak skvělé příběhy byl schopen psát. Vydalo nakladatelství 1400 (obálka knihy s jeho svolením).
Český národní poklad a další vydání jeho povídek. Povídek, které jako zadek na hrnec pasovaly na tehdejší dobu - stejně jako na tu dnešní. Protože absurdita lidské společnosti a jejích střevních potíží u věcí veřejných je neustále stejná. Jaroslav Hašek si přitom z absurdit společnosti dokáže dělat elegantní a nesmrtelnou legraci, ba přímo srandu. Stačí, když se člověk ponoří do přehledu zpráv a už potřebuje Haškovu terapii. Přečíst si byť i jen jednu povídku, začíst do Švejka, do jeho Dějin Strany mírného pokroku v mezích zákona. Do čehokoliv, co Hašek napsal. A přijde zhrozená úleva, žijeme totiž stále ve stejné faraonově pomstě jako žil Hašek.
|
Toulavá země - Liou Cch'-sin
Imaginativní povídková sbírka od autora bestselleru Problém tří těles
Liou Cch’-sin, nejznámější čínský autor science fiction, uchvátil svět svou rozsáhlou trilogií Vzpomínka na Zemi, avšak jeho povídková tvorba je neméně strhující a zajímavá.
V těchto příbězích o sluneční smrti, mimozemských civilizacích nebo cestování časem a vesmírem najdou čtenáři podnětné meditace o technologii i umění, kontrastech rozlehlosti a mikroskopičnosti světů, ale i o nekonečném boji mezi životem a smrtí. Každá z těchto povídek jako by ve zkratce zachytila Liouovo soucitné chápání lidstva a hlubokou reflexi lidské povahy. Dohromady pak slouží jako úžasná a inspirující hostina pro fantazii. Vydalo nakladatelství Host (obálka knihy s jeho svolením).
Autor, který je se svou představivostí přirovnávaný k ikonám science fiction jako je Stanislaw Lem, Frank Herbert nebo bratři Strugačtí. Jeho představivost je naprosto odzbrojující. Český čtenář mohl Liou Cch'-sina zahlédnout z rychlíku našeho knižního trhu v sérii Vzpomínka na Zemi, která začíná pohledem na Velkou čínskou revoluci s Mao Ce-tungem v hlavní roli. V hlavní roli dějin, nikoliv samotné série. První stránky připomínaly výpravu do perverze komunistické propagandy. Ale pak se všechno obrátilo v čiré a fascinující science fiction a sklidilo zaslouženě ovace vestoje. Povídková kniha Toulavá země už je pak jen science fiction ve své nejryzejší podobě. Je dobré vidět svět v jeho tisíci a jedné podobě. Čínské science fiction? Výborně, jen víc a houšť.
|
Lidská koule a jiné povídky – Chiaov Lee
Chudoba a sociální rozpory, příroda a kultura domorodých obyvatel, dějinné zvraty po konci japonské koloniální vlády a příchodu Čínské národní strany, i život člověka v moderní společnosti a psychologický zápas mysli a těla, to vše představuje témata Lee Chiaových povídek a utváří často hořké osudy jejich hlavních hrdinů.
Lee Chiao nechává postavy projít duševním martýriem a pak, jak sám říká, sleduje, jak se v nich samotných rodí síla se vzepřít a protestovat. Životní filozofii, kterou nalézá v myšlenkách buddhismu a taoismu, propojuje s filozofií existencialismu, a my tak můžeme sledovat zápas mysli a těla moderního člověka pod tlakem společnosti.
Lee Chiaova tvorba se postupně tematicky vyvíjí. Co ale zůstává, je překvapivá linka děje, nečekaný vývoj příběhu, který dokáže povídku ozvláštnit a čtenáře zaujmout. Lee Chiao je tak nejen kronikářem místa, lidí a historie Tchaj-wanu, ale i spisovatelem, který po literární stránce rozvinul škálu literárního projevu moderní tchajwanské literatury a zaslouženě získal řadu literárních ocenění. Vydalo nakladatelství Mi:Lu Publishing s.r.o. (obálka knihy s jeho svolením).
I mě při prohlížení novinek často překvapí jméno, titul, nebo původ díla. Měli jsme tu čínské science fiction, nejde jinak, než přidat tchajwanské přemýtání o osudu člověka, o jeho síle i o prohrách. Svébytnost člověka je viditelná na každém kroku, jeho kulturu nejde zahrnout do normotvorných šuplíků jednolité kultury. Lee je jedním z nejuznávanějších tchajwanských spisovatelů, kterého se tchajwanská obec spisovatelů snažila procpat do nominací Nobelovy ceny za literaturu. Zatím bez úspěchu.
Tento letos devadesátiletý spisovatel začal psát a vydávat své knihy až po nástupu do důchodu. Před důchodem byl učitelem na nižší střední škole. Sepsal 16 novel, 11 románů a velké množství esejů, divadelních her i poezie. Většinou hledal ve svých dílech téma sociální spravedlnosti a boje o životní prostor neprivilegovaných. A taková je i kniha Lidská koule a jiné povídky. Zajímavostí je, že jeho knihy byly přeložené jen do angličtiny, japonštiny, španělštiny a... češtiny.
|
Nebe – Mieko Kawakami
Mieko Kawakami, autorka bestselleru Prsa a vajíčka, je považována za nejvýraznější japonskou spisovatelku současnosti. Za román Nebe získala japonské literární ocenění (Cenu Murasaki Šikibu) a dostala se do nejužšího výběru na Mezinárodní Bookerovu cenu (2022). Protagonistu a zároveň vypravěče románu, čtrnáctiletého středoškoláka, poznává čtenář pod přezdívkou Šilhavec, kterou mu dali spolužáci.
Kvůli tomu je také ve škole objektem šikany. Chlapec mlčky v osamění trpí, dokud nenaváže přátelství se spolužačkou Kodžimovou – ta jediná dokáže pochopit, co prožívá, protože je rovněž terčem šikany. Svět osamělého, do sebe uzavřeného chlapce se rázem změní, když má možnost sdílet své trápení, diskutovat o důvodech šikany, morálce šikanujících, ale i obětí. Kodžimová Šilhavce přiměje, aby se zamýšlel nad vlastní pasivitou tváří v tvář násilí, a přisuzuje morální převahu, ba i jisté vítězství těm, kdo se stávají oběťmi. Vydalo nakladatelství Odeon (obálka knihy s jeho svolením).
Mieko Kawakami ukázal světu Haruki Murakami, nejznámější japonský autor. Do češtiny byla hned uvedená s fanfárami kniha Prsa a vajíčka. Četl jsem, trochu obtížné čtení, které na můj testosteronem ovlivněný nervový systém bylo snad příliš ženské. Přesto je na místě uznat, že Mieko Kawakami to v sobě má jako v koze. Snad podobně jako právě Murakami. Nyní vychází její druhá do češtiny převedená kniha Nebe.
|
Koukám, že dnes jsme jeli převážně asijskou tvorbu. Nakoukl jsem i do novinek z indické literatury, ale našel jen jakési povznášející cosi od marketingově duchovního Osha, což si radši odpustím. Je co číst. A to je základ.
Vložil: Kamil Fára