Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jednou jsem rozečetl sérii, ale nakladatel ji nevydal do konce, nevydělávala. To mě tak namíchlo... Rozhovor s nakladatelem a básníkem Stanislavem Juhaňákem

25.04.2023
Jednou jsem rozečetl sérii, ale nakladatel ji nevydal do konce, nevydělávala. To mě tak namíchlo... Rozhovor s nakladatelem a básníkem Stanislavem Juhaňákem

Foto: Se svolením Stanislava Juhaňáka

Popisek: Stanislav Juhaňák

ROZHOVORY NA OKRAJI Jezdil jsem před lety ještě jako antikvárník nabízet a prodávat knihy na farmářský trh na Jiřáku v Praze, tedy správněji na Náměstí Jiřího z Poděbrad, což byla činnost náročná, ale alespoň jsem se dostal na čerstvý vzduch, někdy až příliš čerstvý. Ale díky tomu jsem se seznámil snad s každým knihomilným obyvatelem nejenom Královských Vinohrad či „proletářského“ Žižkova. Tam jsem měl nejednou příležitost hovořit nejenom o knihách s MUDr. Stanislavem Juhaňákem, majitelem nakladatelství Triton, známého medikům a lékařům, jelikož v Tritonu vychází odborná medicínská literatura, ale také milovníkům fantasy či poezie, anžto záběr nakladatelství je opravdu široký.

Tak ti, Stanislave, děkuji za tvůj čas a pustíme se tedy do práce rovnou od podlahy. Můžeš čtenářům prozradit, jak ses jako lékař vlastně dostal k vydávání knih?

Ono to bylo spíš naopak. Nejdřív jsem před rokem 1989 přepisoval na psacím stroji samizdatovou literaturu a chtěl jsem být spisovatel a cestovatel. Rád bych studoval žurnalistiku, ale jako věřící jsem neměl šanci a ani chuť, protože byla poplatná době. Medicína byla užitečná a fajn škola (a také nejdelší – 6 let), tak jsem si vybral ji. Když jsem byl v posledním ročníku, byl jsem jedním z organizátorů pochodu studentů z Albertova na Vyšehrad, který skončil na Národní třídě a pak sametovou revolucí. Došlo mi, že mě knihy baví víc než medicína, kterou ale mohu při jejich vydávání zúročit a tak jsem začal vydávat nejdřív skripta pro mediky a pak vše, co mě těšilo a bavilo. 

Tedy základem nakladatelské činnosti jsou právě ty odborné knihy. Dobře, ale co ta fantasy? Vím, že tento žánr je dnes celkem oblíbený, podobně jako před třiceti lety byla sci-fi. Předpokládám, že tě k vydávání fantasy nepřivedl pouze čistě pragmatický obchodní záměr, ale, řekněme, jistý zájem právě o tento žánr literatury.

Sci-fi a fantasy čtu s nadšením od dětství, mám jich plnou knihovnu. V 90. letech jsem kupoval skoro vše, co vycházelo a četl tempem 1-2 knihy denně. Jednou jsem rozečetl sérii od P. J. Farmera ze Světa řeky, ale nakladatel ji pro malou ziskovost nedovydal. To mě tak namíchlo, že jsem ji celou vydal sám, abych si ji mohl přečíst. A pak jsem v tom pokračoval, abych měl co číst. 

Někomu ze čtenářů možná splývá ten rozdíl mezi sci-fi a fantasy. Jaká je podle tebe ta rozdílnost? Máš také rád ty scifárny?

Scifárny mám raději než fantasy, v těch dobrých je víc nápadů. Fantasy je spíše o magii, sci-fi o vědě a jak by mohl život vypadat v budoucnu nebo jinde ve vesmíru. 

Nu ano, říše obrazotvornosti je rozsáhlá a lze v ní potkat na těch širých mořích nejenom Stanislawa Lema, ale také básníky. To mne zaujalo, že jsem v edičním plánu Tritonu objevil také řadu poezie. A zde již opravdu nemohu hledat nějaký obchodní zájem, protože poezie je sice nádherná, ale ve většině případů nikoli příliš výdělečná.

Začnu tím obchodním. Knihy nejsou obor, ve kterém by se dalo hodně vydělávat. Tu a tam se objeví bestseller. Čtenáři je rádi čtou, autoři o nich sní, ale tvoří jen 1 % knih, zatímco (celosvětově) více než 2/3 knih prodělají.

Kdybych chtěl vydělávat, jako lékař bych měl plat podstatně vyšší. To je poezie života. Psanou poezii vydávám jednu za sbírku za několik let, když mě nějakým způsobem osloví nebo nadchne, nejraději začínající básníky, protože jsem také byl začínající básník. Knihy se většinou rozdají, málokdy se něco prodá. Ale když je nevydám, svět bude chudší. 

Tak a úplně na závěr našeho krátkého rozhovoru bych se tě rád zeptal. Žiješ v Praze, ale máš v oblibě nějaký kout naší republiky, kam se rád vracíš?

Pocházím z Kroměříže, mám tam maminku a ze sourozenců tam zůstal brácha. Tak tam rád jezdím. A na tatínkovo rodné Valašsko. A každý rok jezdíme na týden na kola pokaždé jinam po celé zemi a všude je krásně. Poznal jsem světa lán, ale doma je nejkrásněji. 

Děkuji za rozhovor a také za možnost použít krásné básnické sbírky Tritonu do naší rubriky Poezie na každý den.

Posílám jednu básničku:

Uchránit svobodu

milovníci pout

znamená plout

pouští pro vodu

 

 

QRcode

Vložil: Jiří Kačur