Hymnus na Dianu, Gaius Valerius Catullus. Sobotní chvilka poezie
01.04.2023
Foto: Ondřej Vanča
Popisek: Obraz vytvořený umělou inteligencí v programu Midjourney
„Odi et amo. Quare id faciam, fortasse requiris. Nescio. Sed fieri sentio et excrucior.“ (Amatérsky přeloženo autorkou článku: „Nenávidím a miluji. Proč toto činím, tážeš se ty. Nevím. Ale cítím, že tomu tak je a šíleně se tím mučím.“) Jestlipak římský básník Catullus opravdu umí líbat hořkými polibky? Ano, jistě umí, jak dosvědčují „Zhořklé polibky“ – a nejen ony. Umí taktéž plivat zatrpklými slinami do obličejů dokonce i mocných, a to kupříkladu vojevůdci Juliu Caesarovi. Tak jak umí nenávidět a urážet a útočit svým satirickým a vulgárním jazykem, umí oslavovat a obdivovat či k obdivování vyzývat. Tento přeliv mezi dvěma polaritami odi et amo je zaznamenán ve verších věnovaným Lesbii, Catullově milence: závratná lásky a vášnivý cit k ní se v básníkovi zčistajasna promění v zahořklou a zahnilou nenávist ke kdysi milované osobě, doplněnou o pohrdání a zklamání.
Nicméně bezprostředním způsobem svého vyjadřování se však vzdělaný básník zařadil mezi největší římské lyriky. Zasloužil se společně s dalšími neoteriky, tedy „novátory“, kteří brojili proti zastaralým literárním tradicím, o obohacení římského básnictví.
Hymnus na Dianu
Ctíme Dianu – čistí jsme;
jsme čistí, hoši i dívky.
Spolu Dianu vzývejme
svou písní, hoši a dívky!
K tobě, Iovova dcero, zpěv
ať zazní: matka tvá, Leto,
položila tě k olivě,
jaké tam na Delu kvetou,
abys vládkyní byla hor
a skrytých travnatých strání,
míst, kde v zeleni houstne bor
a říčka šumí po kamení.
Ty, jež porodní bolesti
znáš mírnit, Lucino-Iuno,
mocná bohyně rozcestí
a v nočním osvitu Luno,
měsíc za měsícem tvůj krok
běh z jara do zimy měří;
dáváš rolníkům dobrý rok,
ty sýpky plníš až k dveřím –
ty svým jménem kéž svatě skvíš se
všude, kde se ti zlíbí!
Přízeň vydatnou jako dřív
Chtěj, prosím, Římanům slíbit.
|
Báseň přeložila Dana Svobodová. Ukázka pochází z výboru Zahořklé polibky, za nějž je zodpovědna Eva Stehlíková, která nás svým komentářem seznamuje s básníkovou dobou. Vydáno roku 1980, Československým spisovatelem.
|

Vložil: Marija Kulyk