Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Od myslitele Josefa Šafaříka po filozofa Scrutona. Novinky na knižním trhu

11.03.2023
Od myslitele Josefa Šafaříka po filozofa Scrutona. Novinky na knižním trhu

Foto: Zdeněk Svoboda, Krajské listy

Popisek: Novinky Dauphinu

KrajskéListy.cz měly možnost listovat aktuální produkcí Nakladatelství Dauphin Daniela Podhradského. Jedná se o náročnou, avšak obohacující četbu. Zahrnuje filosofické statě, esejistiku i velmi specifickou tvorbu polské šlechtičny Eleny Poniatowské. Tou začneme.

Kniha ´Dvakrát jedinečná´ Eleny Poniatowské přináší vnitřní drama výjimečné ženy, které se odehrává na pozadí historického a kulturního kvasu Mexika i Evropy před druhou světovou válkou i po ní: Maríi Guadalupe Marínové Preciadové známé jako Lupe Marínová (1895–1983). Poniatowská byla jako dcera polského šlechtice předurčena k jasnému osudu. Provdat se za stejně urozeného muže. Volila jinak. Od poloviny dvacátého století žije v Mexiku, kde se věnuje mimo jiné novinařině (známé jsou zejména její rozhovory). Při zmínce o jejím jménu se pravidelně skloňuje dovedná kombinace literárního talentu a novinářského pozorování. Přesvědčila o tom už v knihách Na neshledanou, můj Ježiši nebo Svítání na náměstí Zócalo. Román přeložila a doslovem doplnila Anna Tkáčová.

Dále je tu ´Boží tvář´ Rogera Scrutona. Jedná se o cyklus přednášek nesoucích jméno lorda Gifforda přednesených na Univerzitě St. Andrews roku 2010 na téma hledání Boha v ateistickém světě. Scruton byl násobný talent. Od hudby přes prózu až po filozofii. Jedním z jeho hlavních „předchůdců“ byl přeci jen Immanuel Kant, dosud nepřekonaný myslitel. Scruton má pro Čechoslováky i další přesah. Podílel se na podpoře našeho samizdatu v jeho nejtužších dobách. Za to byl také v osmdesátých letech vyhoštěn, vrátit se směl až po Sametové revoluci. Blízko měl i k oficiálním spisovatelům a členům PEN klubu. Považoval si ho rovněž exprezident Václav Havel. Soubor přednášek přeložil Roman Tadič.

Pak je tu jedna z nejznámějších Španělek Rosa Montero a její ´Štěstí´. V nakladatelství jde už o druhý překlad některé z jejich prací. Prvním byl ´Tichý blázen´, autorčino nejosobnější dílo, v němž odkrývá svůj vnitřní svět podléhající nekonečné hře příběhů. Vystudovaná psycholožka a novinářka (mimo jiné El País) si se svými čtenáři hraje. Texty jsou to plné zvláštních, přitom srozumitelných obratů, ale i mixu žánrů. Od autobiografických prvků po krimi. Hned její první román ´Budeš jako královna´ z roku 1983 měl velmi příznivý ohlas u čtenářů i kritiky, další literární díla jen potvrdila autorčin talent. Rosa Montero vydala 43 knih a je držitelkou řady ocenění za literaturu i za novinářskou práci. Román přeložila Marie Jungmannová.

V neposlední řadě se pozastavíme u textu Josefa Šafaříka ´Hrady skutečné a povětrné´. Myslitel a básník ojedinělé myšlenkové kvality a hloubky. Dosud neobjevený rodák z Prostějova (*1907) příčící se zařazení do jakéhokoli systému povyšující myšlení na svébytnou kategorii mimo jakýkoli filosofický systém. Svou originalitou, básnickou stavbou textu a zároveň ne-známostí a ne-uchopitelností se nabízí srovnání například s Ladislavem Klímou či Jakubem Demlem, ne však s filozofy školních lavic, kteří ho až doposud nebyli schopni ani reflektovat. Představovaný titul, vydaný u téhož nakladatele v roce 2008, obsahuje známý Mefistův monolog i doslov k divadelní hře Václava Havla. Jediné, co mi chybělo, bylo časové zařazení textů (1907-1992).

 

Vložil: Zdeněk Svoboda