RECENZE Maxim Gorkij, Zrození člověka. Odhoďte předsudky
03.06.2022
Foto: Se svolením Marxist-Leninist Theory, institut
Popisek: Maxim Gorkij
Říkám si, jak některá jména žijí vlastním životem. Zcela odděleným od skutečnosti, ačkoli je ta skutečnost třeba sto let stará. Napadá mě nejen Maxim Gorkij, ale i Pavlik Morozov. V obou případech si matně vzpomínám, že po nich byly pojmenované školy a že sloužily komunistické propagandě.
Ačkoli to je silné slovo.
Prostě se staly jistými symboly sovětských hrdinů. Jenomže s těmito předsudky se zejména tvorba prvně jmenovaného číst nedá. Byla by chyba přistupovat k jeho práci jako k něčemu agitačnímu, propagačnímu.
Gorkij byl pozorovatel života.
Někdo zachází tak daleko, že deklinuje brakovou literaturu. Ono to máte těžké. Každá doba třímá něco svého.
Když jsem začal číst soubor povídek Zrození člověka (ODEON, 2022) v překladu Libora Dvořáka, na něhož nedám dopustit, katapultoval jsem se do jiné dimenze. V povídkách (zejména těch nejslavnějších, jako je Makar Čudra a Stařena Izergil) jde o tak překrásnou kombinaci očí a jazyka, že i po letech musíme ocenit spisovatelův kumšt.
Maxim Gorkij (1868–1936) je ostatně jednou z nejpozoruhodnějších postav ruské literatury. Tento skutečný „muž z lidu“ právě mezi oním lidem čerpal témata pro svá malá i velká díla – a tak je i hodnocení jeho tvorby velmi rozmanité.
Jedni ho označují za génia a mistra literární epiky, jiní zase za pouhého sběratele laciných banalit. Zvláštní místo v jeho uměleckém odkazu zaujímají povídky, jimiž začínal a jejichž psaní se věnoval po celý život. Jak se zdá, zejména autorovy povídky hravě překonávají propast času, která dělí dobu jejich vzniku a dnešek. Výbor nazvaný Zrození člověka vychází v novém překladu zmíněného Libora Dvořáka.
Je to radost ze čtení. Je to opak autobiografického Dětství, které mě děsilo a nudilo. Když tak přemýšlím, celkem mě před lety bavilo představení Jegor Bulyčov a ti druzí.
„Nový“ soubor povídek, ODEONem zařazených do knihovny klasiků, je balzám pro mozek náruživého čtenáře. Určitě doporučuji. Devadesát procent.
Vložil: Zdeněk Svoboda