Triptych hodný Hieronyma Bosche. Novinky přímo od knihkupců
28.05.2022
Foto: Se svolením Edice ČT, Rosier, Krajské listy
Popisek: Krajinou vína 2 Václava Žmolíka
KrajskéListy.cz pravidelně upozorňují na knižní novinky. Přelom května a června nebude výjimkou. Protentokrát jsme se nezaměřili ani tak na beletrii, jako na literaturu faktu. Ačkoli… Však sami uvidíte.
Arnošt Vašíček je známý díky pátrání po pachateli série rituálních vražd, spojených s tajemstvím nejpodivnější knihy světa… Ano, Ďáblova lest si našla čtenáře i diváky. Strachova kompozice byla vynikající. Nyní se nám do ruky dostalo druhé, aktualizované vydání Planety záhad (edice ČT / Mystery Film).
Svět je podle knihy daleko tajemnější než tušíme. Žili na ostrově Bali potomci trosečníků z hvězd? Je trpasličí mumie z Peru představitelem dávno vyhynulé rasy nebo neklamným důkazem návštěvy mimozemské civilizace? Co ukrývá zakázaný hrob královny ze Sáby? Podaří se odhalit přísně tajný vchod do křišťálové pyramidy? K čemu sloužily svatyně démonů?
To jsou jen některé ze vzrušujících otázek, na něž hledá odpověď kniha Planeta záhad.
Autor, podobně jako v stejnojmenném televizním cyklu, pátrá po největších tajemstvích světa. Zavádí čtenáře do mnohdy velmi odlehlých koutů pěti světadílů, včetně mnoha ostrovů v Tichomoří a v Indickém oceánu. Ze svých výprav přináší množství překvapivých důkazů o tajemné minulosti lidstva, o starověkých i současných kontaktech s bytostmi odjinud a také o doposud neobjasněných paranormálních jevech a úkazech. Na základě archeologických nálezů, rozboru starých rukopisů i svědeckých výpovědí překládá řadu provokujících teorii a vysvětlení.
Pak tu máme další titul, překrásně zpracovaný, navíc na křídovém papíře: Krajinou vína 2 Václava Žmolíka.
Víte, kde mají na návsi pomník s vinnými hrozny? Proč se Sylvánskému říká zelené, i když je to víno bílé? S čím je dobré ho párovat? Jak se pije košer víno nebo kde jsou Modré sklepy? Odpovědi na tyto a další otázky hledá Václav Žmolík v krajině vínu zaslíbené, a to nejen v oblasti jižní Moravy, jak bývá zvykem, ale i na Kroměřížsku nebo třeba Mostecku, kde se víno pěstuje na výsypkách z uhelných dolů. Ať už pěšky, na kole, autem, či na traktoru, putujeme s autorem na vinice za vinaři, kteří se rozhodli pokračovat v tradici prastarého řemesla.
Řemeslně skvěle zvládnutá kniha, navíc s vynikajícím grafickým a fotografickým doprovodem. Vřele doporučujeme.
Jako třetí je tu kriminálka Za to mi zaplatíš bývalé moderátorky BBC Teresy Driscollové.
Je to jen další obyčejná středa, dokud v redakci nezazvoní telefon a ze sluchátka se neozve děsivá výhružka: „Vezmu na tebe ocelovou strunu.“ Novinářka Alice Hendersonová je přesvědčená, že to není osobní. Že se jedná o útok na celé noviny. Brzy však pochopí, že opak je pravdou. Policejní vyšetřování nikam nevede, a tak Alicin přítel najímá soukromého detektiva Matthewa Hilla, aby na ni dával pozor. Situace se i tak s každým dnem vyostřuje. Někdo ji pronásleduje, ale proč? Někdo chce, aby trpěla, ale za co? Možná se někoho dotkla v některém ze svých článků? Alice je rozhodnutá zachovat chladnou hlavu, někdy je ale strach silnější než zdravý rozum. Vydal IKAR v překladu Ivany Nuhlíčkové.
Mimo uvedený triptych je tu ještě jeden titul.
Řekněme, že pod čarou, protože se velmi těžko definuje. Hořká múza Emila Křížka má na obálce uvedeno slovo horor. Tomu však odpovídá pouze první kapitola z Československa. Zbytek vás provede hodně zvláštním životem jednoho muže jménem Franz. Napovíme: přísný otec, TBC, 1924, dopisy, noční psaní, láska k Elli, Valli a Ottle. Velice, velice netypicky zpracovaný román bude pro průměrného čtenáře těžký. Bez hlubší znalosti Kafky v něm bude plavat navzdory autorským a dost působivým ilustracím… Vydává Rosier.
Vložil: Zdeněk Svoboda