Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Mick Finlay, Vražedná jáma. Nastupuje protipól Sherlocka Holmese

05.04.2022
RECENZE Mick Finlay, Vražedná jáma. Nastupuje protipól Sherlocka Holmese

Foto: Ilustrační foto Pixabay

Popisek: Co patří k detektivní praxi konce 19. století?

„Narodil jsem se v Glasgow a vyrostl v Kanadě a Anglii. Nyní rozděluji svůj čas mezi Brighton a Cambridge. Učím na částečný úvazek na katedře psychologie a publikoval jsem výzkumy o politickém násilí, přesvědčování a verbálním a neverbálním chování," uvádí Finlay na svém webu.

Tu pravou slávu mezi širokým publikem ale získal až po vytvoření série s detektivem Arrowoodem. První díl vyšel v roce 2017 (v Harper Collins) v Anglii. Pak už to šlo přes Ameriku do Evropy, kde jsem se s ním seznámil také já. Čímž chci poděkovat Knihcentru za recenzní výtisk.

Pokud byste chtěli začít od píky, první český překlad vydala MOBA v roce 2020, šlo o objemný román Detektiv Arrowood. Tentýž nakladatel pokračuje taky v případě Vražedné jámy.

U obou titulů se pohybujeme ve Velké Británii, u obou titulů je cítit šeď a beznaděj, zločin a nepříjemný stín Sherlocka Holmese. Postava věhlasného detektiva je totiž v přímém kontrastu s Arrowoodem. Jeho kauzy nejsou známé, neobjevují se na titulních stránkách listů. Detektiv nemá peníze, houfy zájemců o jeho služby před dveřmi kanceláře, kterou vlastně ani nedisponuje. Sedává roky v kavárně, místní jsou tam na něj zvyklí.

Na Sherlocka naráží prakticky vždy, prakticky vždy s mírným despektem.

Poloha (veřejného) outsidera jako soukromého vyšetřovatele mi sedla. Autor si svým způsobem vyřídil účty s popularitou, pozlátkem, ale zůstal věrný logice. Navíc se dokázal díky své předešlé praxi parádně vnořit do postav na okraji společnosti: do bláznů, slabomyslných, do bezduchých farmářů, kteří uvažují v režimu „nakrmit, vystlat, vykydat, podojit, porazit, spát…“

 

Grafika: MOBA

Píše se rok 1896 a na předních stránkách novin se opět zjevuje Sherlock Holmes s úspěšně vyřešenými případy pro aristokratickou smetánku. To soukromý detektiv William Arrowood pohybující se mezi chudobinci a veřejnými jídelnami jižního Londýna se setkává s mnohem drsnějšími, mnohem násilnějšími a finančně značně podhodnocenějšími případy. V tom, kdo je lepší detektiv, má Arrowood jasno, a když jej manželé Barclayovi požádají, aby nalezl jejich dceru Birdie, je přesvědčený, že nebude trvat dlouho a on ji společně se svým asistentem Barnettem brzy vystopuje.

Až na to, že tento zdánlivě lehký případ se brzy promění ve vyšetřování vraždy. Arrowoodův Londýn, tolik vzdálený pohodlí Holmesovy Baker Street, je městem bezcitné krutosti, kde zlo čeká pouze na to, až bude odkryto…

Kniha vás pohltí 

Londýn ve Vražedné jámě žádný prim nehraje. Ocitáme se docela daleko od hlavního města, na farmě, kam se přes nářek rodičů vdává jejich dcera Birdie. Jenomže oni ji už skoro dva roky neviděli. Obrací se proto na detektiva, aby ji přiměl k rozumu. Současně dodávají, že ho moc nepobrala, je prostší. Zato poslouchá, dělá, co se jí řekne. Ale mluví pomalu.

Když jsem viděl rozsah knihy, nějakých 500 stran, celkem mě zarazilo, že jde o takový špalek. Nejprve jsem listoval v obavách, že budu číst soubor povídek, který vážně nemusím. Omyl. Román je celistvý, postavený na detailech a logice, má skvělou pointu, již korunuje obsáhle zpracovaný výslech. Protože jsem nečekal vyústění, nebudu ani naznačovat. Snad jednu drobnost: autor nepřikrášluje. Bolavá místa na týlech i po těle některých postav popíše, jako by byl soudní lékař. Idiocii a bezcharakternost jakbysmet.

(Scéna s močícím koněm zaskočila i mě.)

Největší plus je skryté v postupném odhalování děje. Přes konfrontaci s cikánkou a promyšlený tah, jak se dostat na podivnou farmu, až po silný závěr. Negativum spatřuji v některých delších, čistě popisných scénách, které se netýkají konkrétního příběhu. Zde autor sáhl k formování postavy, jejím zvykům, fyzickému rozložení, choutkám. Jde spíš o přínos k (zatím čtyřdílné) sérii.

Ve všech ohledech nadprůměrnou detektivku doporučím a chválím i překlad Petry Pechalové.

Dávám 75 procent.

Vložil: Zdeněk Svoboda