RECENZE Ken Follett, Pilíře země. Tisícistránkový historický román, dokonalost sama
24.03.2022
Foto: Se svolením Macmillan Publishers
Popisek: Ken Follett představuje španělské vydání románu Nikdy
Držet v ruce svázaných tisíc stran, to už budí respekt. I já, celkem zkušený čtenář, se na začátku bál. Nejvíc přístupu autora, kdy jsem se domníval, že by mohl použít chronologický, byť beletrizovaný soupis událostí z první poloviny 12. století v Anglii. O tom nevím nic. Jakože vůbec.
Ani jsem se nenadál, měl jsem v sobě pětinu. Pak polovinu, pak tři čtvrtě, pak celou knihu. Odhaduji asi týden čtení (včetně víkendu) po večerech pro náročné, třikrát tak pro sváteční čtenáře. Od knihy se ve finále nebudete chtít odtrhnout.
Rozsah, ačkoli je mohutný, není vůbec přítěží. Soustředíte se jen na několik osob, z nichž vyčnívá rodina Toma Stavitele, převora (mnicha) Philipa a Williama Hamleigha, syna nižšího šlechtice. Zauzlení osudů je absolutně věrohodné, nenápadné a přichází asi v první třetině knihy. Jelikož jde o opus, v šesti kapitolách se budete soustředit zejména na anglické dějiny v rozmezí let 1123 - 1174.
V době, kdy na Moravě vznikla rozlehlá říše, Čechy nebyly sjednoceny pod vládou jediného panovníka a hovoříme o českém knížectví (Bořivoj I., Boleslav II. a další), se ocitáme na palubě lodě, která se potápí, čímž Jindřich I. Anglický přichází o právoplatného dědice… Následuje sugestivně pojatá poprava jistého zločince, prokletí pánů ústy jeho milé, její úprk.
Teprve po úvodu se dostanete k samotnému ději, který byl knižně publikován už v roce 1989 (jako The Pillars of the Earth v anglickém Macmillan Publishers).
V Anglii 12. století, v době občanské války, ničivého hladomoru a náboženských nesvárů, vyrůstá v Kingsbridge nádherná katedrála. Na pozadí převratných událostí po smrti krále Jindřicha I., kdy po dvě desetiletí královna Maud (Matylda; tento spor je také popsán, anebo spíše tvoří politické pozadí ve dvacítce historických detektivek s mnichem Cadfaelem od Ellis Petersové - pozn. red.) a král Štěpán bojují o anglickou korunu, se proplétají osudy nejrůznějších postav – kingsbridgeského převora Philipa, zbožného a důmyslného mnicha, jenž usiluje o vybudování největší gotické katedrály, stavitele Toma, který se stává převorovým architektem, krásné a tajemné lady Alieny, již celý život pronásleduje skrývaná potupa, neohrožené Ellen žijící v lesích, která po nespravedlivé popravě svého milého prokleje všechny, kdo křivě přísahali, lstivého a proradného hraběte Williama, jenž se dopouští krveprolití a násilností, a kameníka Jacka, pro nějž představuje stavitelství největší životní vášeň. Na pozadí převratných událostí po smrti krále Jindřicha I., jež rozpoutá tři desetiletí trvající boj o anglickou korunu mezi královnou Maud a králem Štěpánem, se proplétají osudy několika postav, duchovních, řemeslníků i šlechticů, chudých i bohatých, místních i cizinců. Aby nalezli sami sebe a své místo v životě, musí někteří z nich projít dlouhou cestu, ať přes půlku Evropy, po stopách svých předků či napříč vlastním svědomím.
Obálka aktuálního vydání Kalibru, foto se svolením Kalibr
A to je teprve začátek
Follett, renomovaný, oblíbený a všeobecně respektovaný autor, uspěl ve všem.
Byť se mu občas vyčítá, že v knize píše o cukru, ačkoli tehdy žádný nebyl, anebo o snídaních, které také nebyly běžnou součástí životů šlechty, mně nezbývá než mu vyseknout poklonu, cukr, necukr.
Kniha je sice rozsáhlá, ale věcná, srozumitelná, neztrácel jsem se v osobách, jelikož spisovatel zaměřil své pero jen na několik z nich. Popis bitvy mezi královnou Maud a králem Štěpánem byl asi ten nejlepší, jaký jsem kdy četl. Na straně druhé musím říct, že míra sexuálního násilí byla také vyvedena do až závratných výšin. Něco jsem přeskočil, osobně mi to násilí vadilo, ač se dá věřit, že to tak skutečně bylo. Žena nehrála roli, válka měnila kluky v muže a dějiny mazaly charaktery…
Už jsem napsal, že jsem román zvládl za sedm, osm dnů. Vyloženou slabinu jsem nenašel, dokonce mě bavily i náležitě rozvedené scénáře stavitelství. O to víc, že mám problém s přitlučením hřebíku do zdi.
Co také nesmím opomenout, je přínos Jana Jiráka, překladatele. Jedním slovem super.
Po Pilířích země přišel román Na věky věků a Ohnivý sloup, třetí rozvětvený příběh zasazený do anglického městečka Kingsbridge.
Jakmile naberu sílu, věřím, že přinesu recenzi i na ně, ať to máme kompletní.
Kalibru děkuji za poskytnutí recenzních výtisků, knihu hodnotím 86 procenty.
Vložil: Zdeněk Svoboda