Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Ken Follett, Pilíře země. Tisícistránkový historický román, dokonalost sama

24.03.2022
RECENZE Ken Follett, Pilíře země. Tisícistránkový historický román, dokonalost sama

Foto: Se svolením Macmillan Publishers

Popisek: Ken Follett představuje španělské vydání románu Nikdy

Držet v ruce svázaných tisíc stran, to už budí respekt. I já, celkem zkušený čtenář, se na začátku bál. Nejvíc přístupu autora, kdy jsem se domníval, že by mohl použít chronologický, byť beletrizovaný soupis událostí z první poloviny 12. století v Anglii. O tom nevím nic. Jakože vůbec.

Ani jsem se nenadál, měl jsem v sobě pětinu. Pak polovinu, pak tři čtvrtě, pak celou knihu. Odhaduji asi týden čtení (včetně víkendu) po večerech pro náročné, třikrát tak pro sváteční čtenáře. Od knihy se ve finále nebudete chtít odtrhnout.

Rozsah, ačkoli je mohutný, není vůbec přítěží. Soustředíte se jen na několik osob, z nichž vyčnívá rodina Toma Stavitele, převora (mnicha) Philipa a Williama Hamleigha, syna nižšího šlechtice. Zauzlení osudů je absolutně věrohodné, nenápadné a přichází asi v první třetině knihy. Jelikož jde o opus, v šesti kapitolách se budete soustředit zejména na anglické dějiny v rozmezí let 1123 - 1174.

V době, kdy na Moravě vznikla rozlehlá říše, Čechy nebyly sjednoceny pod vládou jediného panovníka a hovoříme o českém knížectví (Bořivoj I., Boleslav II. a další), se ocitáme na palubě lodě, která se potápí, čímž Jindřich I. Anglický přichází o právoplatného dědice… Následuje sugestivně pojatá poprava jistého zločince, prokletí pánů ústy jeho milé, její úprk.

Teprve po úvodu se dostanete k samotnému ději, který byl knižně publikován už v roce 1989 (jako The Pillars of the Earth v anglickém Macmillan Publishers).

V Anglii 12. století, v době občanské války, ničivého hladomoru a náboženských nesvárů, vyrůstá v Kingsbridge nádherná katedrála. Na pozadí převratných událostí po smrti krále Jindřicha I., kdy po dvě desetiletí královna Maud (Matylda; tento spor je také popsán, anebo spíše tvoří politické pozadí ve dvacítce historických detektivek s mnichem Cadfaelem od Ellis Petersové - pozn. red.) a král Štěpán bojují o anglickou korunu, se proplétají osudy nejrůznějších postav – kingsbridgeského převora Philipa, zbožného a důmyslného mnicha, jenž usiluje o vybudování největší gotické katedrály, stavitele Toma, který se stává převorovým architektem, krásné a tajemné lady Alieny, již celý život pronásleduje skrývaná potupa, neohrožené Ellen žijící v lesích, která po nespravedlivé popravě svého milého prokleje všechny, kdo křivě přísahali, lstivého a proradného hraběte Williama, jenž se dopouští krveprolití a násilností, a kameníka Jacka, pro nějž představuje stavitelství největší životní vášeň. Na pozadí převratných událostí po smrti krále Jindřicha I., jež rozpoutá tři desetiletí trvající boj o anglickou korunu mezi královnou Maud a králem Štěpánem, se proplétají osudy několika postav, duchovních, řemeslníků i šlechticů, chudých i bohatých, místních i cizinců. Aby nalezli sami sebe a své místo v životě, musí někteří z nich projít dlouhou cestu, ať přes půlku Evropy, po stopách svých předků či napříč vlastním svědomím.

 

Obálka aktuálního vydání Kalibru, foto se svolením Kalibr

A to je teprve začátek

Follett, renomovaný, oblíbený a všeobecně respektovaný autor, uspěl ve všem.

Byť se mu občas vyčítá, že v knize píše o cukru, ačkoli tehdy žádný nebyl, anebo o snídaních, které také nebyly běžnou součástí životů šlechty, mně nezbývá než mu vyseknout poklonu, cukr, necukr.

Kniha je sice rozsáhlá, ale věcná, srozumitelná, neztrácel jsem se v osobách, jelikož spisovatel zaměřil své pero jen na několik z nich. Popis bitvy mezi královnou Maud a králem Štěpánem byl asi ten nejlepší, jaký jsem kdy četl. Na straně druhé musím říct, že míra sexuálního násilí byla také vyvedena do až závratných výšin. Něco jsem přeskočil, osobně mi to násilí vadilo, ač se dá věřit, že to tak skutečně bylo. Žena nehrála roli, válka měnila kluky v muže a dějiny mazaly charaktery…

Už jsem napsal, že jsem román zvládl za sedm, osm dnů. Vyloženou slabinu jsem nenašel, dokonce mě bavily i náležitě rozvedené scénáře stavitelství. O to víc, že mám problém s přitlučením hřebíku do zdi.

Co také nesmím opomenout, je přínos Jana Jiráka, překladatele. Jedním slovem super.

Po Pilířích země přišel román Na věky věků a Ohnivý sloup, třetí rozvětvený příběh zasazený do anglického městečka Kingsbridge.

Jakmile naberu sílu, věřím, že přinesu recenzi i na ně, ať to máme kompletní.

Kalibru děkuji za poskytnutí recenzních výtisků, knihu hodnotím 86 procenty.

Vložil: Zdeněk Svoboda