RECENZE První vydání komiksu Zaplatit zemi. Příběh, který nepotěší
09.03.2022
Foto: Zdeněk Svoboda, Krajské listy.cz
Popisek: Komiks Zaplatit zemi
V širokém údolí řeky Mackenzie žijí Denéové dle svého líčení odnepaměti. Denéové cítí, že oni patří zemi a ne naopak – země je klíčová pro jejich živobytí i vlastní způsob života. Jenže v Severozápadních teritoriích subarktické Kanady se rovněž nacházejí cenné přírodní zdroje včetně ropy, plynu a diamantů. S těžbou přišla pracovní místa a investice – ale také stavba silnic, potrubí a jedovatý odpad, které zjizvily krajinu, a alkohol, drogy a dluhy, které drasticky proměnily životní styl domorodých obyvatel.
Pakliže si někdo spojí kreslené příběhy neboli komiksy s čímsi fantastickým, nereálným, Joe Sacco (*1960) je jeden z nemnoha autorů, kteří dokáží opak. Jak jsem v minulé recenzi zmínil Gazu nebo Persepolis, taky román Zaplatit zemi patří do příliš chladné současnosti.
Pro jazykové fajnšmekry doplním, že u substantiva země je velký rozdíl v recepci genitivu, dativu i akuzativu. To jen na okraj. Tak hezký cit pro jazyk angličtina málokdy dokáže. Originální název sice zní Paying the Land, ale náš jazyk si s tím díky překladateli Viktorovi Janišovi náramně pohrál.
Kniha je černobílá a soustředí se na detail.
Každý obrázek je stoprocentně vytrpěný nejen chronickou bolestí zad známého kreslíře a novináře, ale rovněž sběrem dat. Jak rychle si v Marvelu vymyslí osudy Wolverina a konkurenční DC Supermana, Sacco musí nejprve všechno zlé prožít. Od osudů žen, které se díky civilizaci stanou prostitutkami, až po vyčinění losí kůže určené pro člun. Kniha je hrozně hezky podaná také scenáristicky. Nejsou zde klasická okénka, ale děj se plynule přelévá. Tu je celostrana, jinde několik detailů prokládaných komentářem a návratem do minulosti.
Obálka BB/artu
Působí to skvěle, to jednoznačně, ale děj rozhodně není oddychový.
V komiksu Zaplatit zemi cestuje Joe Sacco po zamrzlém Severu a nachází lidi, kteří se snaží vyrovnat s rozporuplnými důsledky průmyslového rozvoje a nevyčíslitelnými ztrátami krutého koloniálního dědictví. Na pozadí rozlehlé a nádherné krajiny, v níž lidé vypadají zcela malincí, Sacco zpovídá trapery a náčelníky, aktivisty a kněží, a vypráví pak rozmáchlý příběh o penězích, závislosti, ztrátách a kultuře, s ohromujícími vizuálními detaily, na něž jsme si u tohoto velkého komiksového reportéra dávno a rádi zvykli.
Kdyby vás jeho tvorba lákala, což na dálku podporuji, doporučím ještě Palestinu (1993), GAZU (2009) a paperback Journalism (2013). První dva tituly seženete bez problémů, třetí mají na Amazonu za 23 dolarů.
BB/art se vydáním knihy rozhodl pro velmi odvážný krok. Klasickým fandům výše uvedených studií to možná nebude po chuti, ale život je o něčem jiném než o pavučinách v dlaních a ohnivém pohledu X menů...
Délka četby je asi 2,5 hodiny.
Hodnotím šestaosmdesáti procenty.
Vložil: Zdeněk Svoboda