RECENZE Nad překrásnou knihou: Ivan Lendl, Alfons Mucha
02.03.2022
Foto: Se svolením Fuxanadace
Popisek: Výstava Alfonse Muchy v Obecním domě v Praze
Kontrasty. Na to, jak velká postava našich kulturních dějin Alfons Mucha je, se (mu) zas tolik reprezentativních publikací nevydává. Beru současnost. Pro nakladatele je obtížné předem zajistit papír i tiskárnu, marže distributorů převyšují padesát procent, trh stagnuje. O to víc mě potěšilo, že ještě pořád se najdou ti, kteří knížky dělají z lásky a dělají je pro výsledek, nikoli pro výdělek. Takovou přesně je Muchova reprezentativní kniha, kterou v roce 2020 vydal Slovart ve spolupráci s Nadací Richarda Fuxy.
Recenzovaná publikace vyšla u příležitosti výstavy Ivan Lendl: Alfons Mucha v Praze.
Zájem o Muchovu tvorbu je u nás opravdu astronomický.
V roce 2013 díky dohodě Ivana Lendla a Nadačního fondu Richarda Fuxy byla sbírka poprvé představena veřejnosti, a to na výstavě v Obecním domě v Praze. Vysloužila si titul „Nejnavštěvovanější výstava výtvarného umění v historii České republiky“. Za pouhého půl roku ji zhlédlo 180.000 návštěvníků.
Kniha je to náramná. Držet v rukách tak výrazný formát (23,8 x 25,5), cítit křídový papír a vnímat plnou barvu, navíc bez jediného grafického kopance, je prostě pozoruhodné.
Titul navíc není, jak tomu u Slovartu a Taschenu bývá, vyprávěním v obrazech. O detaily mistrovy tvorby se postaral historik umění a kurátor Karel Srp. Už v minulosti o své erudici opakovaně přesvědčil v rozborech Jana Zrzavého, Jindřicha Štýrského, Antonína Slavíčka nebo Toyen.
Ivan LENDL: Alfons MUCHA. Foto: Slovart
Když knihou listujete, rázem před vámi umělecký styl z přelomu 19. a 20. století ožívá. A není to jen Mucha, komu by se čtenář měl věnovat. Je to bezesporu Klimt, Jules Chéret, Vojtěch Preissig, který umřel v Dachau, ukrajinský malíř téhož původu Alfred Offner nebo málo známý Alfred Roller.
Co mě zarazilo nejvíc? Kniha, rozsáhlá a graficky dokonalá, je na stránkách Slovartu k dostání za 399 korun...
Mimochodem nejrozsáhlejší sbírka díla Alfonse Muchy se po sedmi letech vrátila do Obecního domu.
Slavná kolekce originálních plakátů a dalších neméně ohromujících artefaktů secesního mistra se ve světové premiéře ukazuje v unikátní podobě. Ženám z plakátů vdechli tvůrci život prostřednictvím nejmodernějších špičkových technologií, stejně tak ožívá sám Alfons Mucha, který na návštěvníky promluví z obrazu, zdigitalizované a ozvučené výjevy z monumentální Slovanské epopeje návštěvníka doslova vtáhnou do dějin slovanských národů.
P. S. Až do Obecního domu půjdete, nezapomeňte si všímat detailů, o něž se postaral třeba Ladislav Šaloun…
Vložil: Zdeněk Svoboda