RECENZE Eškol Nevo, Čtyři domovy a stesk. Hvězda izraelské prózy znovu česky
30.11.2021
Foto: Se svolením RaiNews24
Popisek: Eškol Nevo v roce 2019
Eškol Nevo není pro české čtenáře ničím neznámým. Samozřejmě to nemohu srovnávat s Izraelem, kde je jeruzalémský rodák (*1971) významnou celebritou se silnou rodinnou tradicí, ale i tak je dobré, že se můžeme seznámit už se třemi jeho romány. Dva vydal Pistorius, jeden Garamond. Konkrétně jde o Poslední interview, Tři patra a aktuální Čtyři domovy a stesk.
Eškol Nevo je v Izraeli známý, populární, stejně jako jeho dědeček. Jím byl v pořadí třetí premiér zmíněného státu, který krom jiného založil tamní stranu práce (Izraelská strana práce). Dodnes má desítky tisíc členů, ač ji v Knesetu hájí jen šest poslanců. Nejmíň v historii.
Eškol Nevo píše povídky a romány pro dospělé, nevynechává ani děti. S jeho díly se setkáte v mnoha překladech, češtinu nevyjímaje. Abych tu práci, kterou znám, zhodnotil, musím se trochu rozmáchnout. Izraelská literatura není to, čemu se u nás říká židovská literatura. V tom druhém případě se totiž především na středních školách míní tématika holokaustu. Pestrou a dosud nevyčerpanou paletu autorů, jelikož spisovatel není ten správný termín, hájí deníky, noticky, novely i romány. Lustigem počínaje, Shlomem (V pekle plynových komor) konče.
Nevo se soustředí na současnost. V jeho textech narazíte na mikrosvět osudů a postav, zprvu ohromně těžko uchopitelných.
Tři patra. Zmínil jsem je v anotaci. Jeden dům na poklidném předměstí, tři nájemníci, tři zpovědi, které se čtou se zatajeným dechem. Příběhy, jež se vzájemně proplétají a odhalují tajemství a lži, bez nichž by rodiny snad ani nemohly existovat. Tři patra, to jsou i tři freudovská patra lidské duše, id, ego a superego, na jejichž základě je román vystavěn.
Nevo je autorem jedné povídkové sbírky a sedmi románů, z nichž česky doposud vyšel pouze román Tři patra (Šaloš komot, 2015, česky 2019). Poslední inteview (Ha-Reajon ha-acharon, 2018) je zatím posledním autorovým románem. Nevovy knihy se staly v Izraeli bestsellery, jsou překládány do mnoha jazyků a autor za ně obdržel řadu ocenění v nejrůznějších zemích. Nevo, který vystudoval literaturu a psychologii, dnes vlastní největší školu kreativního psaní v Izraeli, na níž také sám vyučuje. Foto: Z. Svoboda, Krajské listy
Čtyři domovy a stesk? Detailní obraz izraelské společnosti, již rozdělují hluboké trhliny mezi Izraelci a Araby, ortodoxními a sekulárními Židy, Sefardy a Aškenázy. Příběh se odehrává na pozadí mírových jednání v Norsku v roce 1995, zavraždění předsedy vlády Jicchaka Rabina a následných teroristických útoků. Vystupují v něm tři různorodé dvojice, které spojuje místo, v němž bydlí – osada Kastel, původně arabská, avšak opuštěná během Války za nezávislost svými arabskými obyvateli. Studenti Amir a Noa zde hledají svůj první domov v podnájmu u manželů Zakianových, imigrantů pocházejících z Iránu, jež rozděluje vztah k religiozitě a způsobu života podřízenému náboženským pravidlům.
Do osady přichází za prací také starý palestinský dělník Sádik, narozený v domě Zakianových, ze kterého utekl se svými rodiči, když byl ještě malý chlapec. Všichni tito hrdinové se vypořádávají se svými traumaty a snaží se znovu vybudovat či nalézt svůj domov.
Překrásná, byť mohutně konstruovaná próza, rozhodně není pro začínající čtenáře. Je těžká, plná detailů i (pro mnohé) neznámých slov. Intifádou počínaje, Davidem Ben-Gurionem (byť nepřímo) konče. Na straně druhé je tu pel současnosti. Nemyslím pouze kurzívou zdůrazněnou fuck you nebo návrat k Nirvaně. Jsou tu bombové útoky, po nichž se v Izraeli mlčí. Je tu věčný spor obou národů, bravurně, ale opravdu bravurně vtažený do postavy dělníka Sádika. Jeho mysl a uvažování mě nadchlo. Zejména on je klíčem k tématu, k hledání a nacházení domova, nikoli domu.
Eškol Nevo znovu připravil rozsáhlý a barvitý text, byť se čte ztěžka a pomalu.
Z hebrejštiny přeložila Sára Foitová a k vydání přispělo rovněž ministerstvo kultury.
Nakladatelství Pistorius & Olšanská děkuji za recenzní výtisk.
86 procent.
Vložil: Zdeněk Svoboda