RECENZE Jo Nesbø, Červenka. Best of the best
09.09.2021
Foto: Albatros Media
Popisek: Jo Nesbo
Když si někdy na přebalu knížky přečtu, že se od ní nepůjde odtrhnout, po klausovsku pozdvihnu obočí. Jenomže ono se to v případě Červenky opravdu stalo. Skvost, který po letech znovu vydává Kniha Zlín, nesmí chybět nikomu, kdo miluje postupné napětí, spletitost vztahů a kapku historie k tomu. Jo Nesbø zvládl bravurně všechno zmíněné. Co víc, přidal osobní rovinu, aniž by se o to snažil.
Vím, že číst Jo Nesba vyžaduje jistou znalost. Musíte se orientovat ve vztazích, historii. Musíte vědět, kdo je Ráchel a její syn Oleg, co si Harry myslí o kolezích, měli byste znát anabázi jeho kariérního postupu od kriminálky přes tajnou službu znovu do řad operativců. Jestliže tyto základy nemáte, bude se vám hrozně špatně orientovat. A pokud to obrátím a zjistím, že čtenář zájem má, musím mu doporučit Červenku jako první text.
Je v ní vše, co se nese celou roky propracovanou sérií. Přesně ty vztahy, negativní postava Prince se všemi jeho ujetými nápady, lásky, nenávisti, úmrtí i vraždy.
Mimochodem název románu nepředstavuje dvojsmysl. V úvodní scéně je vysvětlena ptačí migrace, o pár desítek stran později je slovo připomenuto coby přezdívka jedné z postav. Vždy je v pozadí smrt.
Harry během návštěvy prezidenta Billa Clintona v Norsku omylem postřelí jednoho agenta americké tajné služby. Ke svému údivu je ale povýšen na vrchního komisaře a přeložen k norské tajné službě. Ukáže se však, že byl takto odklizen do kanceláře, kde na něj čekají naprosto nudné a bezvýznamné případy. Do doby, než narazí na stopu pašeráků zbraní vedoucí až do řad osloské policie. Bezvýznamný případ už není bezvýznamný a kolotoč událostí se roztáčí…
Ten kolotoč dění se nevztahuje na dobu ´teď a tady´, jak tomu je u zbývajících případů. Rozprostře se mezi období 2. světové války po současnost. Harry se postupně dozvídá, že v Oslu je poptávka po velmi speciální zbrani. Bývala upravovaná tak, aby její střely provrtaly i tlustou ocel. Užívali ji vojáci za druhé světové války, o desítky let později s ní stříleli slony... Tak, pro zábavu. Mezitím se na jiném místě ocitnete uprostřed vřavy u Leningradu v roce 1943. Tady bez mučení přiznávám, že jsem se ztratil. V ději i postavách. Začal jsem si jednotlivé aktéry vypisovat.
Rozsah knihy je téměř 600 stran, kapitoly jsou očíslované, jsou jim přirazena data i místa. V předešlých dvou knihách se spisovatel takto pečlivě ději nevěnoval. Je to ovšem pochopitelné. Spojil dva konce dvou generací, aniž by uhnul z cesty, aniž by jedinkrát použil účelovou fabulaci. Často jsem se u četby přistihl, že vlastně nečtu Harryho, ale čekám na osudy norských válečníků. Skutečný majstrštyk přišel s druhou půlkou vyprávění, kde se začaly slévat stíny dob dávno minulých a Harryho současnost. Jeho láska, jeho ženy, jeho obavy, jeho mozek.
A nakonec jsem jedním dechem zjistil, že všechno, co jsem si myslel, bylo jinak. Že mě autor vedl do slepé uličky.
Červenku spolu s dalšími tisíci čtenářů považuji za nejlepší díl řady, na který se jen těžko navazovalo.
Dávám jasných devadesát procent.
Ačkoli jsem četl pečlivě, nenašel jsem jedinou chybu překladatelky Kateřiny Krištůfkové. O korekturu se postaral Pavel Bakič a Robert Kubánek coby odpovědný redaktor.
Ani se mi nechce věřit, že jde o reedici a kniha prvně vyšla roku 2000…
Vložil: Zdeněk Svoboda