RECENZE Muž v červeném kabátě, Julian Barnes. Strhující, inteligentní, jiné…
03.09.2021
Foto: BBC
Popisek: Julian Barnes v rozhovoru pro BBC
Kdybyste náhodou barda světové literatury, dlouhodobě dostupného také v České republice, neznali, věnujte mu určitě pozornost. Kombinace nadhledu, hravosti a hlubokých znalostí pod pláštěm postmodernismu totiž není právě běžná literatura.
Co bych nechtěl zapomenout, je fakt, že prakticky každý držitel Man Bookerovy ceny je absolutním originálem a ledoborcem žánru. Barnes, Rushdie, Amis nebo Ishiguro hovoří za vše.
Co cením ještě o něco víc, jsou od píky budované začátky.
V případě Barnese hovořím zejména o jeho novinářské praxi, klasickém psaní pro The Observer, stejně jako o zauzlování detektivních příběhů. No a potom, někdy od osmdesátých let, začal pilovat své prozaické dílo. Zejména (nesourodý) triptych Vědomí konce, Arthur & George a Flaubertův papoušek je strhující.
Už jsem napsal, o jakém pozadí literatury se bavíme, tedy přejdu k nejnovějšímu počinu ODEONu v rámci jeho edice světové knihovny.
Muž v červeném kabátě (The Man in the Red Coat , 2019)…
V létě roku 1885 dorazili do Londýna tři Francouzi.
Tím prvním byl vévoda Edmond de Polignac, typický zlatokop z vyšších francouzských vrstev, který si hodlal najít bohatou americkou manželku. Druhým byl hrabě Robert Montesquiou-Fezensac, průměrný básník a nadšený sběratel kuriozit, který se vždy s někým dohadoval. A tím třetím byl běžný občan s italským jménem: doktor Samuel Pozzi. Lékař, myslitel a vědec. A právě on se stane průvodcem v tomto příběhu. Jaký měl pobyt těch tří ve skutečnosti význam? Barnesův Muž v červeném kabátě je portrétem Belle Époque, oněch krásných časů, kdy byla v Paříži dokončena Eiffelova věž a krásná Sarah Bernhardtová byla na vrcholu kariéry – ale také doby bizarních soubojů, vražd a soudních procesů včetně neblaze proslulé Dreyfusovy aféry.
Tedy kus hutné historie, Zola, Muchova múza a čistočistá fabulace navrch.
Krásně se to (opět) v překladu Petra Fantyse čte, krásně to vypadá a krásně to do sebe zapadá.

Vložil: Zdeněk Svoboda