RECENZE Sedm zákonů profesora Bárty. Po právu bestseller
11.08.2021
Foto: Nakladatelství JOTA
Popisek: Prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr. (1969) – egyptolog a archeolog, dlouholetý ředitel Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy
Knihy mohou být všelijaké. Čtivé, nápadité, naučné, stejně tak ale mohou být hloupé, plytké, odbyté, přenesené, reprodukované. Tím myslím zejména fakt, kdy spisovatel či básník něco zaslechne, onu myšlenku rozvine, a aniž by se přiblížil Ladislavu Klímovi, který podobný styl razil, své dílo dokončí, aby užuž začal nové.
Tento typ literatury nemám rád, snad jen s výjimkou Karla Maye. Na druhou stranu postavím vyloženě prožité věci Orwella, Kerouaka nebo Hemingwaye. Miroslav Bárta je jím blízký.
Veškerá v knize obsažená fakta totiž nemají původ v záznamu rozhovorů nebo snad v jiných knihách. Je to jeho život, jeho vzpomínky, jím prochozený čas. Bártovy teze se ovšem netýkají pouze Egypta nebo archeologie, práce, které zasvětil kariéru, ale rovněž globálních otázek.
Všiml jsem si jeho výstupů v institutu Equilibrium, stejně tak ve čtyřech rozpravách z konference Evropa a Česko 2113. Ovšem nejvíc mě fascinoval titul z roku 2008 (Paseka) Život a smrt ve stínu pyramid: staroegyptská hrobka a společnost v době stavitelů pyramid Staré říše. Jelikož jde o velice vzdělaného člověka, od jeho posledního díla (Jota) nečekejte povrchní vjemy. Jako jsou kvalitní fotografie, je strhující text.
Žijeme v epoše, která nemá obdoby? Je náš svět tak unikátní, jak si myslíme? A budeme první civilizací, která poroste věčně? Nebo je vše prostě jinak a jsme jen dalším kamínkem do mozaiky příběhů člověka na tomto světě? Správná odpověď je pravděpodobně ano i ne.
Naše civilizace, úroveň technologií a znalostí obecně, vyspělost komunikací a lékařské péče i míra blahobytu mluví samy za sebe. Stejně tak ovšem můžeme pozorovat, že podobně jako v minulosti i dnes čelíme dobře známým výzvám, jakými jsou nárůst byrokracie, fungování či selhávání elit, role společenské smlouvy i lídrů, nadbytek nebo naopak chybějící zdroje energie, ekonomické krize nebo (ne)schopnost přizpůsobit se proměnám přírodního prostředí. Objevují se i zcela nové výzvy jako například svět zahalený do globální komunikace, sociální sítě, zetabyte informací, rozpor mezi nashromážděnými poznatky a skutečným poznáním, lidská schopnost masivně měnit své přírodní prostředí, epidemie a mnohé jiné.
Kniha Sedm zákonů nabízí možnost podívat se na dnešní svět jako součást dlouhé časové řady dějin, procesů i dílčích událostí, jejichž charakteristiky prozrazují, že existuje sedm univerzálních zákonů, kterým podléhají všechny civilizace. I my.
Sedm zákonů se od první chvíle pyšní horní pozicí mezi bestsellery, ale pokud byste chtěli ulevit očím, máte možnost. Pavel Hromádka namluvil téměř deset hodin...
Za recenzní výtisk děkuji Knihcentru.cz.
Vložil: Zdeněk Svoboda