Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zklamaný semilský poslanec Farský, bojovník s hazardem: Babiš původně chtěl omezovat hazard. Pak se něco změnilo, a teď z něj chce jen získat co nejvíc daní

30.05.2015
Zklamaný semilský poslanec Farský, bojovník s hazardem: Babiš původně chtěl omezovat hazard. Pak se něco změnilo, a teď z něj chce jen získat co nejvíc daní

Autor: stránky JF

Popisek: Starosta Semil Jan Farský s Petrem Gazdíkem

ROZHOVOR Poslance Jana Farského (Starostové pro Liberecký kraj) jsme se zeptali na téma uprchlíků. Řeč byla také o Babišově zákonu o hazardu, budoucnosti Starostů či situaci v nemocnici Semily. Stranou nezůstal ani zákon o registru smluv, který Farský dlouhodobě prosazuje.

Hodně se nyní mluví o přijímání uprchlíků. Proti kvótám EU jsou pouze země Visegrádské čtyřky, ze kterých za minulého režimu utíkali masivně lidé na Západ. Není to paradox? A jak vy vidíte kvóty EU, proti nimž protestuje česká vláda?

Ve Středozemním moři umírají stovky lidí při pokusu dostat se do země zaslíbené, do schengenského prostoru. Část z nich utíká před pronásledováním, část z nich se snaží dostat za lepším živobytím. A mezi nimi je třeba rozlišovat. Pronásledovaným uprchlíkům bychom měli být na území schengenského prostoru připraveni pomoci. Ale kvóty z mého pohledu smysl nedávají. Evropa je založena na volném pohybu osob. Udržet uprchlíky v zemi v schengenském prostoru, ve které si nepřejí být, není vzhledem k podstatě EU možné.

Napsal jste na Facebooku, že Andrej Babiš jde na ruku hazardním lobby. Proč si to myslíte?

Původně předložil přísný zákon o regulaci hazardu. Ten představil, odůvodnil, obhajoval. Sklidil za něj uznání protihazardních organizací, adiktologů. Skutečně to vypadalo, že se hazard bude regulovat, postupně utlumovat, snižovat jeho přístupnost. Následně ale předložil jiný zákon, který už nesnižuje riziko vzniku závislosti, který už neomezuje počet heren, automatů a okamžité prohry. Předložil zákon, který už má jen jeden cíl – vybrat víc daní. Větší výběr daní je tak ale podmíněn tím, že hazardní firmy budou muset víc vydělávat, hráči víc prohrávat. Není divu, že i protihazardní organizace veřejně prohlásily, že lepší než takovýto zákon, raději žádný.

Starostové a nezávislí se na nedávném sněmu rozhodli jít do krajských voleb samostatně. Jakou cestou se však vydají po vypršení smlouvy s 'topkou' na celostátní úrovni? Půjdou sami i do parlamentních voleb, či se budou rozhlížet po jiném ženichovi (či nevěstě)?

O tom rozhodne právě výsledek krajských voleb, kdy zjistíme bez možnosti výmluv či schovávání se za kohokoliv, jakou máme skutečnou sílu.

A co vaše Semily, kde se momentálně nejvíc řeší nemocnice. Jaký je aktuální stav?

Po loňských komunálních volbách se ujala vedení města Semily koalice, složená z poražených. A jejich přístup k nemocnici byl tak zoufalý, že část lékařů nečekala na to, co se stane, a podala výpověď. Nemocnice se tak během krátké doby začala potýkat s akutním nedostatkem lékařů, hrozilo uzavření nemocnice, odebrání smluv s pojišťovnami. Tomu se podařilo po změně ve vedení města zabránit, ale situace je pořád složitá. Aktuálně pomáhá liberecká krajská nemocnice, která doplňuje chybějící lékaře, aby mohla být i nadále poskytována lékařská péče. 

Oldřich Szaban

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace