Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kozel zahradníkem? Nový ředitel semilské nemocnice ji dříve chtěl zrušit. A nejen to! Je za tím politický rozvrat?

16.01.2015
Kozel zahradníkem? Nový ředitel semilské nemocnice ji dříve chtěl zrušit. A nejen to! Je za tím politický rozvrat?

Foto: Nemocnice Semily

Popisek: Operační sál semilské nemocnice

Bouřlivá atmosféra panuje v semilské nemocnici. Před pár dny rezignovala dosavadní ředitelka Alena Kuželová, podle svého vyjádření kvůli cílených útokům představitelů nového vedení města. Následně byl jmenován dočasným ředitelem (do konce května) Tomáš Sláma, který předtím šéfoval nemocnici turnovské.

To ještě víc nadzdvihlo opoziční Volbu pro Semily. „Tomáš Sláma byl ředitelem turnovské nemocnice do roku 2013, své působení zakončil ztrátou 26,9 milionu korun. V roce 2008 organizoval odchod ortopedů ze Semil do Turnova. Tento jejich přesun způsobil semilské nemocnici škodu v řádu desítek milionů korun a málem vedl k jejímu konci. Nikdy se netajil tím, že semilskou nemocnici považuje v rámci kraje za zbytečnou a měla by být zrušena,“ připomnělo hnutí. 

Vedení města kritiku odmítá. „Tomáš Sláma je výborným ekonomem a zároveň má neocenitelné zkušenosti s vedením malé nemocnice. Na tomto postu setrvá do doby stabilizace nemocnice a vypsání výběrového řízení na tuto vedoucí pozici,“ objasnila starostka Semil Věra Blažková (ANO).

„Množící se výstupy představitelů města a jejich partnerů vnímám jako výroky poškozující nemocnici, znejisťující zaměstnance i pacienty a ohrožující její budoucnost,“ napsala v abdikačním dopisu Alena Kuželová. Rozbuškou k němu byl kritický text v Semilském zpravodaji vlivného podnikatele, člena dozorčí rady nemocnice v Semilech Davida Pěničky, který je předsedou hnutí Spolu. Toto hnutí je ve vládní koalici, která se po volbách spojila proti vítězné Volbě pro Semily.

„Ale už předtím se na zastupitelstvu pohádala koalice s opozicí ohledně nemocnice. Pro úplnost je třeba říci, že by stejně bylo vypsáno do několika měsíců výběrové řízení na post ředitele nemocnice. A Kuželová si vůbec nebyla jistá, že bude zvolena, sama byla dosazena bez výběrového řízení,“ sdělil redakci dobře informovaný zdroj.

Politický boj, do kterého je nemocnice vtažena

Nicméně po Pěničkově textu zavládla v nemocnici velká nervozita. Popisuje ji dopis spolupracovníkům předsedy lékařských odborů Marka Vašáka, který se s kolegy setkal krátce po zveřejnění kritického textu s vedením města – starostkou Věrou Blažkovou (ANO), a místostarosty Vladimírem Šimkem (ČSSD) a Františkem Mojžíšem (Hnutí Spolu). „Na tomto jednání nás ubezpečili, že stojí za nemocnicí a v žádném případě ji nechtějí zrušit, potopit či prodat,“ konstatoval Vašák. Všichni tři podle něj uznali, že David Pěnička nemocnici poškodil tím, že zveřejnil části důvěrného interního materiálu o možném směřování nemocnice. Čímž zvedl vlnu spekulací obzvlášť mezi zaměstnanci nemocnice. „Paní starostka slíbila, že svolá schůzi koaličních partnerů a že si udělají pořádek,“ prozradil odborář.

Nicméně s požadavkem na odstoupení Pěničky z dozorčí rady nemocnice odboráři neuspěli. „První jejich reakce byla – To my nemůžeme, vždyť je to předseda koaliční strany. Ano, doba kdy příslušnost k politické straně znamená mnoho, je opět tady,“ upozornil Vašák. „Důsledkem toho všeho je odstoupení ředitelky nemocnice. Z celé situace jasně vyvstává obraz toho, co se děje na radnici. Jedná se o neschopnost dohody nebo přímo politický boj (či odvetu?) mezi současným a minulým vedením města, do kterého jsme bohužel jako příspěvková organizace vtaženi. Nemohu se osobně ubránit dojmu, že současná koalice na radnici je svázána nejen politickými, ale i ekonomickými plány a vazbami, ať už jsou jakékoliv,“ je přesvědčen Marek Vašák, předseda MOLOK Semily.

David Pěnička pak své názory vysvětloval v tiskovém prohlášení. „Semilské nemocnici je třeba dát výrazný prostor pro její rozvoj. Potřebuje správný impuls v podobě kompetentního vedení a smysluplné koncepce, která ukáže směr rozvoje nemocnice. Tato koncepce musí být projednána dozorčí radou nemocnice a schválena v zastupitelstvu, aby její rozvoj pokračoval i při případné změně politické reprezentace,“ uvedl. „Považuji za nezbytné, aby naše nemocnice zaujala důstojné místo mezi nemocnicemi v Libereckém kraji a díky spolupráci s ostatními zařízeními došlo k jejímu dalšímu rozvoji. Přínosem bude, aby rozvinula některý z lékařských oborů, kterým doplní zdravotnictví v Libereckém kraji. Je třeba, aby nemocnice byla v něčem výjimečná,“ objasnil Pěnička.

Vraťme se ale ještě k odborářskému předsedovi Vašákovi a jeho dopisu. „Nynější vedení města vytýká tomu minulému, že paní ředitelka byla jmenována do funkce bez řádného výběrového řízení. Jsem zvědavý, na základě jakého a jak kvalitního výběrového řízení bude dosazen v nejbližších dnech její nástupce,“ otázal se.

Sláma chtěl semilskou nemocnici zrušit, tvrdí opozice

A po pár dnech se to dozvěděl. Je jím Tomáš Sláma, který dlouhá léta šéfoval nemocnici v Turnově. A podle svých kritiků konkurenční semilskou nemocnici vůbec v lásce neměl. Z vyjádření největší strany semilského zastupitelstva opoziční Volby pro Semily nepřímo vyplývá, že se vpodstatě stal kozel zahradníkem. Co o něm Volba pro Semily píše? „Tomáš Sláma byl ředitelem turnovské nemocnice do roku 2013, své působení zakončil ztrátou 26,9 milionu korun. V roce 2008 organizoval odchod ortopedů ze Semil do Turnova. Tento odchod ortopedů způsobil semilské nemocnici škodu v řádu desítek milionů korun a málem vedl k jejímu konci. Nikdy se netajil tím, že semilskou nemocnici považuje v rámci kraje za zbytečnou a měla by být zrušena.“

V roce 2008 se totiž rozhořel boj mezi Semily a Turnovem o vyhlášenou ortopedii. Semilskou. Ortopedie patřila k nosným oborům místní nemocnice. Tamní lékaři prováděli 900 zákroků ročně, jako třetí v republice začali operovat kyčle šetrnou metodou. Po ní se už za dva dny pacienti postavili na nohy. Tým lékařů semilské ortopedie nakonec odešel do Turnova. Přes výrazné protesty tehdejšího ředitele semilské nemocnice Krtičky a starosty Jana Farského. Toto rozhodnutí označili za neekonomické a neefektivní. A ředitelem nemocnice turnovské byl tehdy právě Tomáš Sláma. Takže ho mohou mnozí Semilané i zaměstnanci nemocnice považovat za toho, kdo jim tehdy 'vyfoukl' ortopedii. Což vyjadřují i na sociálních sítích. Například se tu lze dočíst názory jako: 'Je to výsměch zaměstnancům nemocnice,' nebo 'Jmenování hrobaře semilské ortopedie do funkce je prvním krokem k její likvidaci'.

Sláma je výborný ekonom a má zkušenosti s vedením nemocnice

Vedení města celou situaci vidí jinak. Nesouhlasí s důvody, které ke svému odstoupení uvedla bývalá ředitelka. „Když ředitelka odstoupila, bylo město v nemocnici bez statutárního zástupce. Nikdo tedy neměl podpisové právo. V nemocnici jsou rozbourané operační sály, je před podpisem úvěrové smlouvy a také před výplatami a dalšími materiály, které se musí podepsat. Hlavně mi ale šlo o zaměstnance. Protože tak, jak to tam teď vypadá, to pokračovat nemůže,“ sdělila na webu města starostka Věra Blažková. Proto začala urychleně hledat ředitele nového a rozhodila podle svých slov sítě. Uvízl v nich právě Tomáš Sláma. Podpořilo ho šest ze sedmi radních. Byl jmenován na dobu určitou, do konce května. „Věříme, že jmenování Tomáše Slámy na post ředitele přispěje ke zklidnění situace i emocí. Je výborným ekonomem a zároveň má neocenitelné zkušenosti s vedením malé nemocnice. Na tomto postu setrvá do doby stabilizace nemocnice a vypsání výběrového řízení na tuto vedoucí pozici,“ objasnila starostka.

V prvním prohlášení po jmenování Tomáš Sláma, který je též opozičním krajským zastupitelem (ODS), řekl: „Mým prvním úkolem je zjistit, jaká je ekonomika nemocnice. Nastavit podmínky tak, aby nemocnice mohla bez problémů fungovat. Pomůžu radě připravit výběrové řízení na nového ředitele. Neplánuji žádné změny. Určitě budu uvažovat i tím způsobem, jakým se bude dál vyvíjet krajská politika, protože svůj díl viny máme tím, že jsme na kraji nedokázali prosadit takzvanou Zdravotní koncepci. Což je stěžejní problém pro malé nemocnice, které do jisté míry nemají úplně jasnou pozici.“

Oldřich Szaban

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš