Cesta za pravým českým česnekem vede do Bělé u Libštátu k „živnostníkům roku“. Kraj vyhlásil novou soutěž o nej výrobek
27.12.2014
Foto: Liberecký kraj
Popisek: Úřednice krajského úřadu ochutnává pravý český česnek
Rádi byste používali česnek, který pochází z českých odrůd, vyrůstá na českém území, je sušen, balen a nabízen s láskou českými hospodáři? Takový existuje. Je jedném z regionálních produktů Libereckého kraje a už se honosí i několika oceněními. Jeho pěstitelé patří mezi živnostníky roku. Kraj kromě toho právě vyhlásil nový ročník o výrobek roku.
Není nic jednoduššího, než se vypravit do Bělé, č. p 105, u Libštátu na samotný okraj libereckého regionu. Zde Alena Mihulková se svým partnerem Janem Hradeckým pěstují několik odrůd česneku. Vypěstovanou plodinu prodávají na okolních trzích či přímo ze dvora svého hospodářství.
„Tito pěstitelé se mohou pochlubit několika oceněními, mezi jinými rovněž Regionální potravina Libereckého kraje, Výrobek roku 2012 - Libereckého kraje, Krkonoše – originální produkt. Současně získali druhé místo v letošní soutěži Živnostník roku 2014 Libereckého kraje,“ prozradila radní Libereckého kraje Ivana Hujerová, zodpovědná za resort regionálního rozvoje, evropských projektů a rozvoje venkova, proč se rozhodla tyto skvělé „česnekáře“ osobně navštívit.
Standardní český česnek zkoumají vědci
Hned po příjezdu radní s oběma hostiteli absolvovala „exkurzi“ v nové sušárně. „Česnek potřebuje dýchat,“ podotkla paní Alena. Jan Hradecký poté předvedl, jak fungují netradičně vyhlížející zemědělské stroje, konstruované pro potřeby zpracování česneku. „Česnek je citlivá rostlinka, která nemá ráda stres,“ dodává farmářka při názorné ukázce odstraňování stonku na stroji, dovezeném z Francie.
Je to i o psaní o dotace
„Není to pouze o okopávání plodin, ale také o tvorbě propagačních materiálů, psaní žádostí o dotace, nebo také o aktivní spolupráci s ostatními pěstiteli česneku. Například s Vysokou školou chemicko-technologickou mapujeme specifika českého česneku, aby se podařilo definovat kvality česneku, vypěstovaného v naší půdě. Chceme tím zaručit standard pro zákazníky, kteří vyhledávají české produkty na našem trhu,“ přibližuje reálný obsah farmaření Jan Hradecký s tím, že právě podvodníci, kteří pod hlavičkou „pravý český česnek“ prodávají méně kvalitní česnek zahraniční, dělají starosti nejednomu poctivému českému pěstiteli.
Na propagaci regionálního produktu přispívá Liberecký kraj
Pojedete-li Bělou u Libštátu, určitě nepřehlédnete výrazná loga, lemující zahradu těchto pěstitelů: Výrobek roku 2012 Liberecký kraj, Originální produkt Krkonoše nebo Český (garantovaný) výrobek, Český česnek. „Tyto reklamní poutače jsme nechali vyrobit s přispěním dotace Libereckého kraje,“ připomněla Alena Mihulková. „Jde o dotační program, kterým se Liberecký kraj snaží finančně podpořit regionální producenty a řemeslníky,“ zdůraznila Ivana Hujerová.
To, že je propagace téměř stejně důležitá jako vlastní pěstění, si uvědomuje paní Mihulková velmi dobře. Ještě než si oblékla holínky a pracovní kalhoty, studovala v Praze marketing a propagaci. Ve chvílích volna, když zrovna neošetřuje pikantní plodinu, stará se o dvě malé dcerky a podílí se na správě obce – je totiž členkou zastupitelstva Bělé.
Kraj vyhlásil dotační titul
Liberecký kraj vyhlásil před několika týdny pro regionální výrobce výzvu k předkládání žádostí o finanční podporu z Dotačního fondu Libereckého kraje. Své žádosti mohou držitelé značky místní produkce, držitelé ocenění „Výrobek roku“ a „Regionální potravina Libereckého kraje“ a „Nositel tradice lidových řemesel“ předkládat v termínu do 15. ledna 2015 do 14.00 hodin.
Veškeré informace pro žadatele jsou uveřejněny na webových stránkách dotačního podprogramu Podpora regionálních výrobků, výrobců a tradičních řemesel.
Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět na .
Vložil: Lucie Bartoš