Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Staříci by si měli užívat důchod a ne se klepat na příjmy! I to zaznělo během špinavé politické frašky v Semilech. Je to podvod na voličích?

09.11.2014
Staříci by si měli užívat důchod a ne se klepat na příjmy! I to zaznělo během špinavé politické frašky v Semilech. Je to podvod na voličích?

Foto: Hans Štembera

Popisek: Dosavadní starosta Semil Jan Farský za svou práci nepobíral plat.

REPORTÁŽ Velká říjnová semilská revoluce byla koncem uplynulého týdne dokonána. Zákulisně upečená koalice, která z vedení města zcela vymetla jasně vítěznou Volbu pro Semily, zvolila na ustavujícím zastupitelstvu nejtěsnější většinou 11 hlasů v 21členném zastupitelstvu starostku Věru Blažkovou (ANO) a dva místostarosty Františka Mojžíše (Spolu) a Vladimíra Šimka (ČSSD). Oblíbený starosta a poslanec Jan Farský jde od válu.

Takovou návštěvnost semilské zastupitelstvo nezažilo. V divadelním sále radnice se tísnilo na dvě stě lidí, někteří se ani do sálu nevešli. Sledovali špinavou politickou frašku. Když do sálu vstoupil dosavadní starosta Jan Farský, ozval se bouřlivý potlesk. Bylo jasné, na čí straně stojí sympatie většiny semilské veřejnosti. Plně se to projevilo ještě před volbou vedení města, v diskusi.

Nejdřív si vzal slovo Martin Dubec, který zorganizoval petici, protestující proti vyšachování jasného vítěze voleb – Volby pro Semily. Ta získala téměř 35 procent hlasů voličů, druhé ANO jen 17. „Protestujeme proti tomu, že byla při koaliční dohodě vynechána vítězná Volba pro Semily. Požadujeme, aby bylo obnoveno koaliční jednání, aby bylo Volbě pro Semily umožněno podílet se na vedení a rozvoji města,“ přečetl znění petice, kterou podepsalo za čtyři dny 433 lidí. Ještě předtím se vyjádřil k nastalé situaci. „Samozřejmě se mi to nelíbí, je to podvod na voliče. Když volič jde k volbám, a už to je v dnešní době úspěch, vyhraje nějaká strana a pak je zcela vyšachována mimo, pak voliči vůbec nemusí chodit k volbám,“ konstatoval.

Teď vysíláme negativní signály. Víte, co se matadorům nelíbí?

Poté vystoupil Semilan Zdražil, který po roce 1989 seděl ve třech zastupitelstvech. „Nikdy se doposud v Semilech nestalo, aby se strana, která získala ve volbách nejvíc mandátů, nepodílela na vedení města. Což se teď patrně změní. Přitom Volba pro Semily získala 8 mandátů v 21členném zastupitelstvu a celkem více hlasů než zbylých 13 zastupitelů ze všech ostatních stran,“ upozornil. „Semily jsou proti dřívějšku mnohem otevřenější ke svým občanům. Pro svou transparentnost byly zmiňovány v celostátních médiích a dávány jiným městům za příklad a dobrý vzor. Bylo to něco, čím se Semily zviditelnily dobrým způsobem. Teď budeme vysílat naopak signály negativní,“ domníval se.

K tomu je třeba připomenout, že dosavadní starosta Jan Farský se své funkce ujal v roce 2006. Záhy zavedl vysílání z jednání zastupitelstva v kabelové televizi, v roce 2007 začala radnice zveřejňovat veškeré smlouvy i objednávky a faktury nad 30 000 korun. V roce 2010 se Farský stal poslancem - a od té doby jako starosta nepobíral plat - a i tady se s pomocí Rekonstrukce státu snažil prosadit, aby smlouvy zveřejňovaly stát, kraje i města na internetu. Což se starým politickým matadorům nelíbí.

Nechceme zpět staré struktury

A platí to patrně i pro Semily. I ze zběžného pohledu na zastupitele bylo vidět, že věkový průměr zastupitelů Volby pro Semily byl výrazně nižší než u ostatních stran, kde často přesahoval důchodový věk, což se týkalo i navrhovaných místostarostů Mojžíše (bývalého starosty města před Farským) a Šimka. Nejemotivněji to vyjádřila Alena Novotná. Sestra Leny Mlejnkové, která byla lídryní Volby pro Semily – protože Jan Farský kvůli souběhu s poslaneckou funkcí už starostou býti nechtěl – a získala i největší počet preferenčních hlasů. „Povolební dění vnímám jako výsměch voličům. Proč se tedy volby do městského zastupitelstva konaly, proč stály tolik peněz a úsilí, když jasný vítěz voleb nebyl respektován,“ sdělila. „Řekla bych to tak, že staříci by si měli užívat důchod a ne hladovět po dalších příjmech, na které se už klepou. Připomínám, že starosta Jan Farský nebral za svou práci pro město žádné peníze, zatímco oni, kteří se sem tlačí, si vytvořili další placené pracovní místo. Staříci by měli být rádi, že tu pokrokovou práci pro město někdo udělal, a to dobře. Pokud by se to mělo vrátit zpátky, nebyl by to jen návrat o osm let zpátky,“ uvedla.

„Snad jste si nemysleli, že vám to jen tak lehce projde. Intriky, urážky členů Volby pro Semily. Spojit se s nespojitelnými stranami a rychle se vyškrábat do křesel. Snad jste si nemysleli, že si to lidé nechají líbit a nepřijdou, abyste si to tu mohli rychle odhlasovat. Už nechceme zpět staré struktury ve vedení města a jejich staré praktiky, tahání za nitky z Prahy, podplácení a zastrašování. Chceme další vylepšení žití v Semilech,“ řekla Alena Novotná a sklidila velký potlesk.

Semily spadly z Ligy mistrů do I. B třídy

Následovalo několik dalších diskusních příspěvků, a pak se začalo hlasovat o vedení města. V ní zafungovala koaliční jedenáctka, patrně předjednaná již před volbami. Kromě hnutí ANO v ní jsou další uskupení Spolu, ČSSD a Semiláci s KDU-ČSL. Proti nim stojí osm zastupitelů Volby pro Semily, mimo oba bloky stojí dva komunisté. Proti tradici si koaliční jedenáctka odsouhlasila veřejné hlasování, aby náhodou někdo v tajné volbě nezradil. Tímto způsobem byla zvolena starostkou města architektka Věra Blažková (ANO) i oba místostarostové František Mojžíš (Spolu) a Vladimír Šimek (ČSSD). „Nejbližší plán mám provést inventuru toho, co je rozpracované, co připravené. Máme připravený program pro čtyřkoalici, takže chci zjistit, které věci jsme schopni napasovat na evropské fondy a které se budou dál zpracovávat,“ vysvětlila novopečená starostka Blažková.

Odpovídala i na dotaz, jak to bude s platem druhého místostarosty. Doposud totiž díky tomu, že starosta žádné peníze nepobíral, byly v Semilech mzdové náklady pouze na obě místostarostky. Zatímco teď to vypadá na platy tři. „Finanční dopad na město nebude tak velký, jeden místostarosta Šimek bude neuvolněný, bude jen na částečný úvazek. Budeme schvalovat plnou výši odměny,“ sdělila starostka s tím, že přesnou částku nezná. V následujícím programu schválili koaliční zastupitelé pro druhého místostarostu částku 450 000 korun ročně.

To už ale většina naštvaných diváků ze zastupitelstva odešla. Byl mezi nimi i starosta Chrastavy Michael Canov. „Semily se opravdu staly vzorem pro města v celé republice. I pro Chrastavu. Nechci zasahovat do dění v jiném městě. Ale mám-li to říci fotbalovou mluvou, tak právě Semily spadly z Ligy mistrů do I. B třídy,“ okomentoval výstižně semilské dění.

Oldřich Szaban

Také vás dostávají politici do varu? Napište nám na .

Vložil: Lucie Bartoš