Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

KSČM? Jsou jiní než kdysi, myslím si, že jejich chybou bylo, že si v názvu strany nechali slovo komunistická, myslí si turnovský lékař

08.10.2014
KSČM? Jsou jiní než kdysi, myslím si, že jejich chybou bylo, že si v názvu strany nechali slovo komunistická, myslí si turnovský lékař

Foto: Archiv

Popisek: Miloš Rejmont

ROZHOVOR Vedoucím lékařem screeningu nádorů prsů a akutní ambulantní péče neboli pohotovosti v jablonecké nemocnici je Miloš Rejmont. Do komunálních voleb kandiduje v Turnově, kde žije. Zeptali jsme se ho nejen na komunální volby, ale i na polistopadový vývoj v naší zemi. „Privatizace doprovázená krádežemi a tunelováním v rozsahu stovek miliard vedla k ustavení politickoekonomické mafie, která vybudovala systém propojení politiky a byznysu," sdělil. Komentoval i krizi tradičních politických stran. „V minulosti probíhala vzájemná kritika pravice i levice, ale kradly obě strany. Zvláště ODS a ČSSD představovaly největší zlo. Proto se zraky obyvatel ubírají s nadějí k novým uskupením. Bude to však jiné?" otázal se.

Jak hodnotíte polistopadový vývoj, představoval jste si ho jinak?

V týdnu od 20. listopadu 1989 jsem strávil v Praze na Václavském náměstí. Jako většina z nás jsem se radoval z pádu komunistů. V té době jsme věřili, že za 20 let budeme na úrovni Rakouska. Bohužel, přišla kupónová privatizace v letech 1992-1994, o kterou se „zasloužili "Dušan Tříska, Tomáš Ježek a Václav Klaus. Po pádu komunismu v listopadu 1989 vykazovala naše demokratická společnost veškeré znaky otevřeného liberálně demokratického systému. Privatizace doprovázená krádežemi a tunelováním v rozsahu stovek miliard vedla k ustavení politickoekonomické mafie, která vybudovala systém propojení politiky a byznysu.

Vyrovnala se naše společnost s totalitní minulostí?

Nejprve došlo ke schválení rehabilitačního zákona, jehož zásluhou bylo do konce roku 1992 rehabilitováno téměř 260 000 osob, odsouzených v letech 1948-1989. Dalším klíčovým zákonem, který byl přijat v říjnu 1991, je tzv. lustrační zákon, který měl ochránit důležité státní funkce před například příslušníky Sboru národní bezpečnosti zařazené ve složce Státní bezpečnosti, členy Lidových milicí, tajnými spolupracovníky StB a tajemníky orgánu KSČ od okresní úrovně výše. O rok později byl „změkčen" tzv. malým lustračním zákonem ČNR, ve kterém bylo uvedeno, že pro práci v resortu ministerstva vnitra a policie je  žadatel způsobilý mimo jiné i tehdy, pokud nezastával funkci náčelníka oddělení a vyšší ve Státní bezpečnosti. V létě 1993 byl schválen zákon o komunistech. Podle tohoto zákona nese vinu za vědomé ničení tradičních hodnot evropské civilizace a porušování lidských práv v období od 25. února 1948 do 29. prosince 1989 Komunistická strana Československa, její vedení i řadoví členové. KSČ byla označena za zločineckou organizaci, která je hodna zavržení.

Jak dnes vidíte komunistickou stranu a komunisty. Jsou jiní než před 25 lety?

Jsou jiní než kdysi, myslím si, že jejich chybou bylo, že si v názvu nechali slovo komunistická. Kdyby byli ve vládě, kam s nimi asi nikdo nikdy nepůjde, už by se už nechovali jako kdysi.

Jaké osobnosti měly pozitivní vliv na naše směřování ke svobodě a demokracii?

 Byl jsem „závislý" na rádiu Svobodná Evropa a na Hlasu Ameriky. Vážil jsem si Charty 77 a jejich prvních mluvčích Václava Havla, Jana Hájka a Jana Patočky (profesor narozený v Turnově, který roce 1976 organizoval petici za propuštění mladých hudebníků kapely Plastic People a po jednom z výslechů na StB zemřel – pozn.red.). Dle mne významnou roli sehrál  Palachův týden v lednu 1989 a petice Několik vět vypracovaná Chartou 77 na jaře roku 1989 a zveřejněná 29. června 1989. Svou roli určitě sehrál i Gorbačov a jeho perestrojka.

Co vidíte jako největší hrozbu, která by mohla narušit demokratický vývoj?

Podstatou politiky je občan. Politika je nejvyšší forma lidské činnosti, která stojí nad běžnou prací určenou pro obživu. Jako občan je člověk výslovně svobodný. Politika musí být pod kontrolou občanů, jinak může být narušen demokratický vývoj.

Jaká je situace dnes, kdy lidé přestali věřit klasickým politickým stranám?

Viníky jsou jak pravicové, tak i levicové strany. V minulosti probíhala vzájemná kritika pravice i levice, ale kradly obě strany, zvláště ODS a ČSSD představovaly největší zlo. Proto se zraky obyvatel ubírají s nadějí k novým uskupením. Bude to však jiné?

Nyní kandidujete do komunálních voleb za hnutí Turnov potřebuje změnu. Proč?

Lídryni hnutí Martinu Pokornou považuji za jednu z nejférovějších místních politiků. Obklopila se lidmi, kteří nemyslí na svůj prospěch. Je to skupina lidí, kteří chtějí něco udělat pro obyvatele Turnova. Tomu odpovídá program hnutí.

Co chcete v Turnově změnit?

Vše v souladu s programem našeho hnutí. Navíc jsem velmi znepokojen likvidací oddělení ve zdejší nemocnici. Mým cílem je zachovat stávající stav dostupné péče ve zdejší nemocnici. Musí skončit další rušení oddělení.

Oldřich Szaban

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová