Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Babiš má další problém: Bývalý kontráš kandiduje za hnutí ANO v Harrachově. Bude to dnes ale vůbec někomu vadit?

20.09.2014
Babiš má další problém: Bývalý kontráš kandiduje za hnutí ANO v Harrachově. Bude to dnes ale vůbec někomu vadit?

Foto: archiv

Popisek: Na Babišovo hnutí ANO se řítí další problém, zavánějící spoluprací s StB. Lídr jeho kandidátky v Harrachově Jaroslav Čech je totiž bývalý příslušník předlistopadové vojenské kontrarozvědky. A lustrace nemá!

Je to sotva čtvrt roku, co Andrej Babiš vyhrál v Bratislavě soud o neoprávněnou registraci vědomého spolupracovníka komunistické StB, a už zase padá na jeho hnutí ANO stín minulosti. V Harrachově je totiž lídrem jeho kandidátky bývalý příslušník předlistopadové vojenské kontrarozvědky Jaroslav Čech.

Čech k ní nastoupil podle údajů před rokem 1980, v témže roce získal hodnost rotmistra. Člen KSČ vystudoval Vojenskou akademii Antonína Zápotockého (stejně jako ministr školství Marcel Chládek) v oboru spojovací technika. V listopadu 1986 nastoupil na Hlavní správu vojenské kontrarozvědky jako referent motostřeleckého pluku. O rok později absolvoval postgraduální kurz Vojenské kontrarozvědky na fakultě Státní bezpečnosti Vysoké školy Sboru národní bezpečnosti. Stal se starším referentem vojenské kontrarozvědky při brigádě materiálního zabezpečení. V roce 1988 získal medaili Za službu vlasti. Po roce 1989 u vojáků i kontrarozvědky, jako řada jeho kolegů, zůstal. Následně se stal vojenským policistou.

ParlamentníListy.cz proto Jaroslava Čecha požádaly o vyjádření k jeho minulosti. „Vojenskou kontrarozvědku měla a vždy bude mít každá řádná armáda a hlavní náplní činnosti je ochrana státního tajemství, vyhledávání nepřátelské činnosti a napomáhání zvyšování bojové pohotovosti vojsk,“ popsal Čech složku, ve které působil. Po nástupu do armády byl přidělen do Plzně ke spojovacímu útvaru, kde dosáhl funkce náčelníka štábu praporu. „V roce 1986 byl převelen k vojenské kontrarozvědce, kde vykonával řadové funkce bez podřízených,“ cituje Čech ze svého životopisu.

Potíže s bezpečnostní prověrkou

Po roce 1989 byl převelen k vojenskému obrannému zpravodajství, v roce 1990 jej prověrková komise navrhla ponechat i nadále u Vojenského zpravodajství, v roce 1991 byl při zrodu vojenské policie, do roku 2001 zastával funkce na úrovni velitele expozitur vojenské policie (měl na starosti vojenské objekty na teritoriu 3 až 4 okresů). V rámci vojenské kariéry působil a žil v Brně, Plzni, Praze, Klatovech, Terezíně, Příbrami, Litoměřicích a Staré Boleslavi. Dosáhl hodnosti majora. Z armády podle svého tvrzení odešel z důvodu výchovy syna, když ovdověl.

Vojákem byl podle svých slov od roku 1977 do roku 2001. Podle informací bývalého kolegy, který si nepřál být jmenován, ale Čech armádu opustil údajně kvůli tomu, že by mohl mít potíže se získáním bezpečnostní prověrky. „Ze služby kvůli těmto důvodům odešla řada lidí,“ řekl tento zdroj ParlamentnímListům.cz.

Nikdy jsem nic netajil

Negativní lustrační osvědčení Jaroslav Čech podle všeho nemá. „Nikdo ho po mně nepožadoval a já jsem si o něj nikdy nežádal a ani po 25 letech to dělat nebudu. Byl jsem prověřen k dalšímu výkonu funkce v české armádě, které jsem věrně sloužil dalších 12 let, vždy jsem se choval čestně a nebyl jsem trestán. Své tříleté působení ve vojenské kontrarozvědce netajím a seznámil jsem s tím jak hnutí ANO, kandidáty i všechny občany Harrachova cestou Harrachovského zpravodaje,“ uzavírá svůj osobní příběh v nedemokratické ozbrojené složce Čech.

ParlamentníListy.cz se proto dotázaly hnutí ANO, jaké používá mechanismy pro prověrky minulosti svých kandidátů a jejich lustrace. A zda nevadí, že za hnutí kandiduje příslušník totalitní tajné armádní složky. Odpovědi z centrály ANO ale ani po dvou urgencích nedorazily.

Autor harrachovské Včelí stezky

Po odchodu z armády Čech nastoupil do litoměřických mrazíren, které byly v té době v konkurzu. „V roce 2001 jsem nastoupil do společnosti U.D., s. r. o. - závod Litoměřické mrazírny, jako manažer kvality,“ popisuje svoji další profesní kariéru Čech. V roce 2002 se stal technickým náměstkem. „A v témže roce mne jmenoval konkurzní správce ředitelem. Mrazírny byly v zisku, konkurz úspěšně ukončen prodejem společnosti Bohemia Venture, a. s. Do společnosti jsem nenastoupil, společnost si mne koupila v roce 2004, jako ostatních 140 zaměstnanců. Tato společnost si mne ponechala na nezměněné pozici doposud. Nemám žádné majetkové podíly, vždy jsem byl jen zaměstnanec,“ vysvětluje Čech. Dlužno podotknout, že společnost Bohemia Venture je transformovaný privatizační fond YSE.

Přestože je ředitelem litoměřických mrazíren, angažuje se a bydlí v Harrachově. Je autorem harrachovské Včelí stezky. „Ano, jsem tvůrcem, ale bez dalších 40 dobrovolníků, kteří na tom odpracovali stovky hodin, bych to sám nedokázal v takové kvalitě a rozsahu. Bylo to podmíněno úspěšným návratem včelaření do Harrachova, které se nám podařilo. Stezku jsme se rozhodli postavit i bez dotací, ale následně jsem zjistil, že Liberecký kraj vypisuje dotační program ekologické výchovy. V roce 2012 jsme dostali 50 000 korun. Stezku jsme dále rozšířili a v letošním roce je plánováno ukončení výstavby s dotací sto tisíc korun. Oficiálně jsme na nákladech vykázali cca 280 tisíc korun,“ osvětluje Čech výstavbu panelů, skládaček pro děti, záhonků s horskou květenou, popisů života včel a včelařů.

Svoje angažmá v politice popisuje Čech následovně: „V červnu letošního roku zahájilo v Harrachově svou činnost politické hnutí ANO. Byl to logický důsledek politické situace v naší vlasti i v Harrachově. Už nás nebaví jen přihlížet a nadávat na poměry. Nestojíme o politické funkce, máme každý své práce dost, ale jiná cesta, jak toto změnit, není. Nechceme, aby o nás a našich dětech rozhodovali nekompetentní lidé, kteří si řeší osobní ambice a svou finanční situaci na úkor nás - občanů Harrachova. Chceme, aby naše děti neodcházely z Harrachova, protože se tady zastavil čas, a nemohou důstojně bydlet a pracovat. Poskytnout vyšší životní standard těm, kteří se chtějí postavit na vlastní nohy. Postarat se o důstojný život nemocných, sociálně slabých a seniorů, kteří nám mají stále co předávat a mohou nám být nápomocni při spoustě dobrovolných akcí. To jsou hlavní důvody, proč jdu do politiky,“ uzavírá bývalý příslušník vojenské kontrarozvědky a lídr hnutí ANO v Harrachově.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL