Geotermální elektrárna: Jde v Semilech o pokrok, nebo o ohrožení?
21.03.2013
Foto: Městský úřad Semily
Popisek: Schéma geotermální elektrárny v Semilech
O vybudování geotermální elektrárny v Semilech rozhodnou v pátek 22. března 2013 semilští občané v místním referendu. Konání referenda odsouhlasili při 2. kole prezidentských voleb.
Projekt geotermální elektrárny připravuje semilská radnice už pět let. V územím plánu počítá s pozemkem pro geotermální vrty v blízkosti sídliště Řeky. Nechala už ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí zpracovat geofyzikální průzkum a v roce 2009 začala hledat investora. Nejdál dopěla jednání s firmou Entergeo, kde je smlouva před podpisem. Město by mělo ročně od investora dostávat kolem šesti milionů korun z tržeb za elektřinu, které použije na svůj rozvoj.
Záměr se řadě lidí nelíbí zejména proto, že elektrárna má vyrůst blízk osídlištní zástavby. Lidé se bojí hluku a vibrací při hloubení pět kilometrů hlubokých vrtů, ale hlavně následných otřesů.
Elektrárna počítá s ohříváním vody vháněné do suchého podzemí (tzv. technologie HDR - hot dry rock), odkud se bude čerpat zpět na povrch. O obdobném projektu uvažují i v Litoměřicích, kde by mohla vyrůst elektrárna s výkonem 4,4 MW, sloužící především jako teplárna, která by nahradila celý dosavadní tepelný zdroj z fosilních paliv.
Geotermální elektrárnu začali před lety stavět ve švýcarské Basileji. Hlubinné vrty tam provázely silné otřesy od 2,9 do 3,4 stupně Richterovy škály a způsobily škody v přepočtu za 170 milionů korun. Investor nakonec musel projekt zastavit, přestože do něj investoval bezmála miliardu. „Nic podobného v Semilech nehrozí,“ ujišťoval nedávno semilské občany odborník na seizmologii Leo Eisner. Seizmické stanice budou podle něj situaci sledovat a případně čerpání vody omezí, při otřesech nad 1,5 stupně Richterovy škály ho zcela zastaví.
Argumenty odborníků i občanů
Na webových stránkách města Semily diskutují občané i odborníci. Tomáš Trojan upozorňuje, že v Česku obdobný typ GE nebyl doposud nikde realizován a vypočítácá další možná rizika: „Nejsou známy hydrogeologické poměry v projektované hloubce. HDR systém není přirozeně získávaná geotermální energie. Vrty do hloubky 4-5 km nebyly v Českém masivu nikdy realizovány ani jako čistě výzkumné bez projektů jejich následného využití. Na obavy a nejistoty je velmi obtížné přesně odpovědět. Hlavní obavy jsou spojovány s nebezpečím znečištění podzemních vod a vznikem indukované seismicity. Plánované teploty 170 °C v hloubce 5 km nemusí být v Semilech vůbec dosaženo a v oznámeních firmy ENTERGEO nejsou popsány alternativy pro tuto situaci,“ a přidává další protiargumenty, celkem jich je 24.
Naopak občan Miroslav Hloušek kritikům oponuje a vidí v projektu zejména přínosy a pozitiv. „Právě bez takových řešení rozvoj lidstva nejde, protože nebýt pokroku a hledání nových řešení ve všech záležitostech, které lidstvu přinášejí užitek, by dnes nejezdila auta, nelétala by letadla, lidé by žili v jeskyních nebo chatrčích, topili by jenom dřevem a svítili loučemi. Posuzování rizika bychom měli nechat na odbornících, protože takové zastrašování, jakože se sesune Bítouchov, sídlištěm Řeky projde zemětřesení a další negativa, to jsou argumenty lidí, kteří pouze tomu nerozumí, jako tomu nerozumím ani já. Proto ať rozhodují odborníci, protože využití geotermální energie může být významné pro další rozvoj Semil.“
„Pokud občané na základě výsledků referenda zamítnou využití geotermální energie , veškeré práce na přípravě projektu budou ze strany města zastaveny a geotermální elektrárna s výtopnou v Semilech realizována nebude,“ ujišťuje Jan Farský, starosta města.
Pokud občané projekt podpoří, budou pokračovat jednání na přípravě smlouvy o spolupráci s případným investorem. „Smlouva v sobě musí nést podmínky, které zabezpečí jistoty pro semilské občany i město samé,“ dodal starosta.
Pravidla referenda
Místní referendum je institutem přímé demokracie, v němž rozhodují oprávněné osoby formou souhlasu či nesouhlasu o konkrétně položených otázkách, které patří do samostatné působnosti města. Platné je pouze v tom případě, pokud se ho účastní alespoň 35 % oprávněných osob. Rozhodnutí občanů v referendu je závazné, pokud se pro něj vyslovila nadpoloviční většina hlasujících, a zároveň alespoň 25 % všech oprávněných osob.
Prosadit místní referendum se snaží také Změna pro Liberec. Má se týkat prodeje libereckého letiště a Technických služeb města Liberce a.s.
SOUVISEJÍCÍ
První referendum v Liberci začalo s mnoha otazníky
Jiří Římánek