Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Císařská koruna Svaté říše římské doputovala do Českého ráje

03.03.2014
Císařská koruna Svaté říše římské doputovala do Českého ráje

Foto: korunovacni-klenoty.cz

Popisek: Koruna, ilustrační foto

Unikátní zlatnické skvosty - císařská koruna Svaté říše římské a parléřovská monstrance ze Sedlce u Kutné Hory budou od 3. do 30.března vystaveny v Muzeu Českého ráje v Turnově.

Právě tyto dva ojedinělé mistrovské kusy, díky vstřícnosti majitelů výjimečně zapůjčené ze stálých expozic v Sedlci a na Karlštejně, budou vrcholem první části výstavy Jiřího Urbana, autora kopií těchto exponátů. Vernisáž výstavy šperků, šperkařských objektů a kopií středověkých klenotů uspořádané k životnímu jubileu zlatníka a šperkaře Jiřího Urbana se uskuteční 3. března v 16 hodin v Klenotnici muzea. Úvodní slovo přednese Miroslav Cogan.

Pozornost televize i tisku

Připomínám, že jsou to unikáty velmi cenné, a tak je možnost jejich vystavení velmi omezená – výstava potrvá pouze od 6. do 30. března 2014.

Jiří Urban, šperkař, klenotník, restaurátor
Jiří Urban (1954) se v průběhu uplynulých pěti let stal mediálně nejfrekventovanějším zlatníkem v Čechách.  

Pozornost televize, tisku a tím i veřejnosti přitáhly především dvě významné realizace – kopie koruny Svaté říše římské a kopie sedlecké monstrance.  Poněkud stranou tak zůstala jeho vlastní šperkařská tvorba, která ale v jeho řemeslném, uměleckém a osobním vývoji hraje neméně důležitou roli.

Působivá kopie

„Obě sféry Urbanovy uměleckořemeslné činnosti chceme proto vyváženě připomenout výstavou k jeho šedesátinám, kterou v Muzeu Českého ráje připravujeme do exkluzivních prostor Klenotnice,“ uvedla Marcela Beranová, z oddělení propagace muzea, s tím, že kopii říšské koruny mohla turnovská veřejnost krátce vidět před jejím odevzdáním při výstavě Turnovské stříbro před pěti lety.

S podobně působivou kopií proslulé parléřovské monstrance ze Sedlce se ale mohl v průběhu jejího vzniku seznámit jen málokdo, proto bude nepochybně magnetem této komorní výstavy. Jistě se ale vyplatí věnovat dostatek času i vitrínám s vlastní Urbanovou tvorbou, do kterých autor vybírá to nejlepší ze své bohaté tvorby včetně málo známých unikátních šperků a solitérních objektů ze soukromých sbírek.

„Přestože obě pozoruhodné kopie jsou součástí stálých expozic na Karlštejně a v Sedlci u Kutné Hory, jejich majitelé nám je k této příležitosti mistrova životního jubilea ochotně zapůjčili, i když na omezenou dobu,“ vysvětlila Beranová a upozornila, že výstava proto potrvá pouze tři týdny, od 6. do 30. března 2014.

Druhou část instalace muzeum věnovalo vlastní šperkařské a klenotnické tvorbě turnovského umělce

Jedinečnou expozici historických prací z turnovské šperkařské školy vystřídá v muzejní Klenotnici na začátku března neméně zajímavá a rovněž drahocennými exponáty naplněná výstava k šedesátinám Jiřího Urbana. Těžko bychom hledali jiného zlatnického mistra, který se tak často v uplynulých letech objevil ve veřejných médiích jako právě tento autor náročných kopií středověkých zlatnických klenotů – císařské koruny Svaté říše římské a parléřovské monstrance ze Sedlce u Kutné Hory.  Právě tyto dva unikáty, díky vstřícnosti majitelů výjimečně zapůjčené ze stálých expozic v Sedlci a na Karlštejně, jsou vrcholem první části výstavy.

Druhou část instalace muzeum věnovalo vlastní šperkařské a klenotnické tvorbě turnovského umělce. „Chceme totiž ukázat Urbanovu zlatnickou a designérskou všestrannost, a přestože přes metr vysoká, architektonicky bohatě členěná a pozlacená monstrance bere dech, měl by si každý návštěvník ponechat dostatek času i na pozornou prohlídku ostatních exponátů,“ zdůraznil spoluautor výstavy Miroslav Cogan.

Také mezi nimi jsou totiž podle něj v podobě autorských replik vystavena díla Urbanových rukou, která ve své době vzbudila značný ohlas, a sice pacifikál pro papeže Jana Pavla II. (1992 realizováno v DUV Granát), nebo granátová souprava pro anglickou královnu Alžbětu. „V Urbanově vlastním autorském šperku uplynulých třiceti let pak můžeme sledovat jeho postupný výtvarný rozvoj a stoupající řemeslné mistrovství, které mu otevřelo dveře k již zmíněným velkým realizacím.  Na druhé straně ve své tvorbě nachází umělec, ovlivněný roky práce a denního kontaktu s artefakty nesmírného duchovního významu, možnost vrátit se k sobě samému, k vlastní invenci a výtvarnému cítění,“ míní Cogan.

Jeden z vrcholů kulturní sezóny

Vedle nejlepších šperků a objektů, včetně těch z mezinárodních sympozií v Turnově i zahraničí, tu budou také veřejnosti méně známé, ale stejně zajímavé práce ze soukromých sbírek. Trvání výstavy je bohužel omezeno na tři týdny, maximum doby, na kterou mohou vlastníci kopie koruny a monstrance, Farní úřad v Sedlci a Středočeský kraj, na začátku turistické sezóny oba skvosty postrádat.

„Přesto si troufáme tvrdit, že se výstava k životnímu jubileu turnovského zlatníka, klenotníka a šperkaře Jiřího Urbana stane jedním z vrcholů letošní kulturní sezóny v regionu,“ zve Miroslav Cogan.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh

Vložil: Anička Vančová