Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Císařská koruna Svaté říše římské doputovala do Českého ráje

03.03.2014
Císařská koruna Svaté říše římské doputovala do Českého ráje

Autor: korunovacni-klenoty.cz

Popisek: Koruna, ilustrační foto

Unikátní zlatnické skvosty - císařská koruna Svaté říše římské a parléřovská monstrance ze Sedlce u Kutné Hory budou od 3. do 30.března vystaveny v Muzeu Českého ráje v Turnově.

Právě tyto dva ojedinělé mistrovské kusy, díky vstřícnosti majitelů výjimečně zapůjčené ze stálých expozic v Sedlci a na Karlštejně, budou vrcholem první části výstavy Jiřího Urbana, autora kopií těchto exponátů. Vernisáž výstavy šperků, šperkařských objektů a kopií středověkých klenotů uspořádané k životnímu jubileu zlatníka a šperkaře Jiřího Urbana se uskuteční 3. března v 16 hodin v Klenotnici muzea. Úvodní slovo přednese Miroslav Cogan.

Pozornost televize i tisku

Připomínám, že jsou to unikáty velmi cenné, a tak je možnost jejich vystavení velmi omezená – výstava potrvá pouze od 6. do 30. března 2014.

Jiří Urban, šperkař, klenotník, restaurátor
Jiří Urban (1954) se v průběhu uplynulých pěti let stal mediálně nejfrekventovanějším zlatníkem v Čechách.  

Pozornost televize, tisku a tím i veřejnosti přitáhly především dvě významné realizace – kopie koruny Svaté říše římské a kopie sedlecké monstrance.  Poněkud stranou tak zůstala jeho vlastní šperkařská tvorba, která ale v jeho řemeslném, uměleckém a osobním vývoji hraje neméně důležitou roli.

Působivá kopie

„Obě sféry Urbanovy uměleckořemeslné činnosti chceme proto vyváženě připomenout výstavou k jeho šedesátinám, kterou v Muzeu Českého ráje připravujeme do exkluzivních prostor Klenotnice,“ uvedla Marcela Beranová, z oddělení propagace muzea, s tím, že kopii říšské koruny mohla turnovská veřejnost krátce vidět před jejím odevzdáním při výstavě Turnovské stříbro před pěti lety.

S podobně působivou kopií proslulé parléřovské monstrance ze Sedlce se ale mohl v průběhu jejího vzniku seznámit jen málokdo, proto bude nepochybně magnetem této komorní výstavy. Jistě se ale vyplatí věnovat dostatek času i vitrínám s vlastní Urbanovou tvorbou, do kterých autor vybírá to nejlepší ze své bohaté tvorby včetně málo známých unikátních šperků a solitérních objektů ze soukromých sbírek.

„Přestože obě pozoruhodné kopie jsou součástí stálých expozic na Karlštejně a v Sedlci u Kutné Hory, jejich majitelé nám je k této příležitosti mistrova životního jubilea ochotně zapůjčili, i když na omezenou dobu,“ vysvětlila Beranová a upozornila, že výstava proto potrvá pouze tři týdny, od 6. do 30. března 2014.

Druhou část instalace muzeum věnovalo vlastní šperkařské a klenotnické tvorbě turnovského umělce

Jedinečnou expozici historických prací z turnovské šperkařské školy vystřídá v muzejní Klenotnici na začátku března neméně zajímavá a rovněž drahocennými exponáty naplněná výstava k šedesátinám Jiřího Urbana. Těžko bychom hledali jiného zlatnického mistra, který se tak často v uplynulých letech objevil ve veřejných médiích jako právě tento autor náročných kopií středověkých zlatnických klenotů – císařské koruny Svaté říše římské a parléřovské monstrance ze Sedlce u Kutné Hory.  Právě tyto dva unikáty, díky vstřícnosti majitelů výjimečně zapůjčené ze stálých expozic v Sedlci a na Karlštejně, jsou vrcholem první části výstavy.

Druhou část instalace muzeum věnovalo vlastní šperkařské a klenotnické tvorbě turnovského umělce. „Chceme totiž ukázat Urbanovu zlatnickou a designérskou všestrannost, a přestože přes metr vysoká, architektonicky bohatě členěná a pozlacená monstrance bere dech, měl by si každý návštěvník ponechat dostatek času i na pozornou prohlídku ostatních exponátů,“ zdůraznil spoluautor výstavy Miroslav Cogan.

Také mezi nimi jsou totiž podle něj v podobě autorských replik vystavena díla Urbanových rukou, která ve své době vzbudila značný ohlas, a sice pacifikál pro papeže Jana Pavla II. (1992 realizováno v DUV Granát), nebo granátová souprava pro anglickou královnu Alžbětu. „V Urbanově vlastním autorském šperku uplynulých třiceti let pak můžeme sledovat jeho postupný výtvarný rozvoj a stoupající řemeslné mistrovství, které mu otevřelo dveře k již zmíněným velkým realizacím.  Na druhé straně ve své tvorbě nachází umělec, ovlivněný roky práce a denního kontaktu s artefakty nesmírného duchovního významu, možnost vrátit se k sobě samému, k vlastní invenci a výtvarnému cítění,“ míní Cogan.

Jeden z vrcholů kulturní sezóny

Vedle nejlepších šperků a objektů, včetně těch z mezinárodních sympozií v Turnově i zahraničí, tu budou také veřejnosti méně známé, ale stejně zajímavé práce ze soukromých sbírek. Trvání výstavy je bohužel omezeno na tři týdny, maximum doby, na kterou mohou vlastníci kopie koruny a monstrance, Farní úřad v Sedlci a Středočeský kraj, na začátku turistické sezóny oba skvosty postrádat.

„Přesto si troufáme tvrdit, že se výstava k životnímu jubileu turnovského zlatníka, klenotníka a šperkaře Jiřího Urbana stane jedním z vrcholů letošní kulturní sezóny v regionu,“ zve Miroslav Cogan.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace