Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jediná přístupná jeskyně v Českém ráji hlásí zavřeno. Kvůli netopýrům

20.01.2023
Jediná přístupná jeskyně v Českém ráji hlásí zavřeno. Kvůli netopýrům

Foto: AOPK ČR (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Zimující netopýr brvitý a netopýr velkouchý

Turisté míří do Českého ráje hlavně za velkými skalními městy, kromě Prachovských skal a Hrubé skály je v oblasti ale i řada menších zajímavých útvarů. V Klokočských skalách najdeme jedinou jeskyni, do které se můžeme podívat. Teď tam ale nejezděte, protože přes zimu ji ochránci přírody zavírají. Bydlí v ní totiž netopýři a ti nyní potřebují v klidu spát.

Ne že by zima lákala zrovna k návštěvě jeskyní, ale letošní leden je tak teplý, že lidé vyrážejí i na jinak spíše pozdně jarní a letní výlety. Jestli patříte k turistům, které láká návštěva podzemí, máte i v tuto dobu mnoho možností, kam se vypravit. Nevydávejte se ale do oblasti Klokočských skal. Před jeskyní Postojna byste totiž našli nápis zavřeno.

 

Jeskyně Postojna, foto Liberecký kraj

Netopýři mají přednost

Jeskyně Postojna v chráněné krajinné oblasti Český ráj byla pro návštěvníky uzavřena kvůli ochraně vzácných netopýrů. Ti jsou totiž v zimě extrémně citliví na rušení. Do jeskyně během Vánoc i teplých lednových víkendů běžně přicházela až stovka návštěvníků denně. Vchod jeskyně je nyní dočasně zabezpečen mříží.

„V jeskyních je vlhko a stálá teplota. Na takových místech upadají netopýři do hibernace, výrazně snižují svou tělesnou teplotu a zpomalují všechny životní procesy. Pokud jsou v této době vyrušeni hlukem, světly nebo zvýšenou teplotou vzduchu sálající z těl návštěvníků, z hibernace se proberou. V zimě ale nenajdou dostatek hmyzí potravy a uhynou. Proto jsme kvůli ochraně těchto vzácných savců jeskyni na zimu uzavřeli. Je to jediná možnost, jak jim zabezpečit potřebný klid,“ vysvětluje Jiří Klápště z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

V Českém ráji žije 19 druhů letounů

Netopýři patří mezi letouny, jediné savce, u kterých se přední končetiny přeměnily v křídla a jsou tak schopni aktivního létání. Po hlodavcích jsou letouni nejpočetnějším řádem savců a najdeme je po celém světě kromě Antarktidy. Možná je pro vás netopýr jako netopýr, ve skutečnosti jich ale v Česku žije 27 druhů a v Českém ráji jich najdeme hned devatenáct.

 

Netopýr velký, foto Česká společnost pro ochranu netopýrů 

V podzemí zimuje jen část z nich. Jsou to jednak pravé „jeskynní druhy“, jako je vrápenec malý, netopýr velký a brvitý. Najdeme zde ale také třeba netopýra vodního či ušatého. V podzemí tráví zimní spánek i netopýr černý, který po zbytek roku žije ve stromových úkrytech v lesích.

Již více než 50 let u nás přicházejí každoročně do podzemí odborníci, aby zde provedli sčítání zimujících netopýrů. A právě jejich alarmující zprávy o úbytku letounů vedly ke zpřísnění ochrany jejich zimovišť. Bezpečnostní mříže u různých starých štol a otvorů do jeskyní jsou zde tedy nejen proto, aby se vám v podzemí něco nestalo, ale také abyste nerušili hibernující netopýry.

Pašák netopýr

Přestože jich je zdánlivě hodně, jejich životní prostor ohrožují civilizační vlivy natolik, že jich velmi rychle ubývá. Proto patří všechny druhy netopýrů u nás mezi druhy chráněné dle zákona o ochraně přírody a krajiny. Co to znamená? Mimo jiné i to, že chráněné jsou i jejich úkryty. Proto je tedy uzavřená jeskyně Postojna. A protože netopýři hnízdí i v jiných jeskyních, jejichž vchody lákají k nahlédnutí, i když se dovnitř nedostaneme, vyvarujte se v zimě používání baterky nebo mobilu k osvětlení vnitřních prostor. Protože až vás v létě budou obtěžovat komáři, právě netopýři budou vašimi spojenci. Létajícím hmyzem se za šera totiž živí a stihnou ho ulovit víc, než byste čekali. I nejmenší druh našeho netopýra uloví za jednu noc až 3000 komárů.

 

Výzkum netopýrů

Do Postojny se vydejte od dubna

Jeskyně Postojna, které se říká také Amerika, bude uzavřená do konce března, pak už s nadcházejícím jarem vylétá hmyz a tím končí i období netopýří hibernace. Postojna určitě stojí za návštěvu. Vybavte se dobrou obuví na chůzi po vlhkých kamenech a samozřejmě dobrou baterkou, protože Postojna je přírodní jeskyně, kde nenajdete umělé osvětlení.

Za nízkým vstupem do jeskyně, který se nejlépe zvládá po čtyřech, se lze v pohodě postavit a někde ještě zbyde místo nad hlavou. Takzvaná velká síň je asi 18 metrů dlouhá a 16 metrů široká. Postojnu tvoří ještě malá síň o rozměrech osm krát čtyři metry, okrouhlá komůrka o průměru dva metry a výšce 1,5 metru a spletitá chodba v západní části. Celková délka chodeb je 75 metrů.

 

Jeskyně Postojna, foto Jan Mertlík / Liberecký kraj

Baterkou nebo čelovkou si nasvítíte kusy skalních útvarů a ty svými tvary budou probouzet vaši fantazii. Není vhodné používat otevřený oheň, který ničí vnitřní prostory pískovcových jeskyní. Strach, že se v podzemí ztratíte, mít nemusíte – celková délka chodeb měří jen 75 metrů. Vstup do jeskyně se nachází v Klokočských skalách v Zeleném dole nedaleko žluté turistické značky, která vede z Turnova na Rotštejn.  

Archeologickými výzkumy nalezené keramické střepy v jeskyni Postojna pocházejí z mladší doby bronzové (12. – 9. stol. př. n. l.). Na řadě dalších lokalit v Klokočských skalách objevili výzkumníci doklady po lidské činnosti ještě starší, z mladší a pozdní doby kamenné (6. - 3. tisíciletí př. n. l.). Prakticky všechny jeskyně, ale i převisy jsou dokladem četného osídlení lokality. Nejen proto je do nich vstup zakázán. Nálezy jsou k vidění v turnovském Muzeu Českého ráje.

 

Kam v zimě do jeskyní

Některé jeskyně v republice jsou sice v zimě uzavřeny kvůli ochraně hibernujících netopýrů, jiné ale zvou k návštěvě i v lednu a únoru.

Celoročně od úterý do neděle jsou kromě nejznámějších Punkevních jeskyní s vodní plavbou elektroloděmi v Moravském krasu otevřeny i Sloupsko-šošůvské jeskyně (na snímku níže, foto Správa jeskyní ČR). Ty v zimě nabízejí netradiční prohlídky s baterkami v šošůvské části, kde se příchozí podívají i do tří míst, které při klasické sezonní trase zpřístupněny nejsou – do Kaple, Sklípku a na takzvané Průsvitné krápníky. „Pokud chce zájemce vidět opravdu všechno, co je ve Sloupsko-šošůvských jeskyních, nejdelších zpřístupněných v Česku, ke spatření, vyplatí se přijít celkem třikrát. V hlavní sezoně, v zimě a kdykoli na objednání na zážitkovou trasu,“ přibližuje jejich vedoucí Miluše Hasoňová. Zážitková trasa Po stopách Nagela zahrnuje i desetimetrovou podzemní ferratu – kovové stupy vedoucí po stěně jeskyně v místech které podemlela voda, dvanáctimetrový žebřík, občas chůzi po čtyřech nízkými průrvami i kus chůze podzemním tokem. „Jen nesmí účastníkům vadit, že budou trochu od bláta,“ dodává Hasoňová. Oblíbeným zimním lákadlem bývají i spousty dočasných – ledových – krápníků, takzvaných ledouchů.

Také celoročně přístupná jeskyně Výpustek u Křtin kromě přírodní krasové části přibližuje zájemcům i jiné historické využití interiéru skalního masivu – jako podzemní nacistické továrny na motory do stíhaček a od 60. let 20. století tajné vojenské velitelství za období studené války. Novinkou je zážitková trasa Za tajemstvím jeskyně, kde s helmami, čelovými světly a v podřepu zájemci uvidí mimo jiné dříve nepřístupnou Nízkou chodbu. Ta s devadesáti centimetry výšky dělá čest svému jménu, ale za úklon návštěvníky odmění pohledem na spoustu krásných tenkých krápníkových brček.

Celou zimu od pondělí do pátku od 9 do 15 hodin pak zvou zájemce Bozkovské dolomitové jeskyně v Podkrkonoší s největším podzemním jezerem Čech (na snímku níže, foto Správa jeskyní ČR).

Javoříčské i Mladečské jeskyně jsou otevřené každý všední den ve dvou pevných časech - v 10 a ve 13 hodin. Rozsáhlý třípatrový systém Javoříčských jeskyní nedaleko hradu Bouzov patří k nejkrásnějším jeskyním v Česku. Díky tomu, že byly objeveny až koncem 30. let 20. století a ihned uzavřeny a zpřístupněny turistům organizovaně, jejich mimořádně bohatá krápníková výzdoba nepodlehla devastaci. Nedaleké Mladečské jeskyně u Litovle pod kopcem Třesín jsou největší a nejstarší sídliště cromagnonského člověka ve střední Evropě.

Jeskyně Na Pomezí u Jeseníků jsou od ledna přístupné každou středu v 10, 12 a 14 hodin. Letos poprvé nabízí zimní garantované prohlídky i Jeskyně Na Špičáku u Supíkovic – ve čtvrtky v 10, 12 a 14 hodin. Do podzemního labyrintu se mohl turista v průběhu ledna, února a března podívat už dříve, jenže si musel vstup dopředu telefonicky nebo mailem zajistit. Od letoška se může kdokoliv vypravit do jeskyně ve čtvrtek i bez objednávky. „Pokud jste třeba dorazili do Jeseníků na zimní pobyt a nevíte, co při nedostatku sněhu dělat, vydejte se k nám! Kromě jedinečných srdcových chodeb uvidíte třeba i spící netopýry,“ zve vedoucí Jeskyně Na Špičáku Andrea Švubová.

Zbrašovské aragonitové jeskyně v Teplicích nad Bečvou otevřou od února ve všední dny v 10 a 14 hodin.

 

Zdroje: Správa jeskyní České republiky, regiony.rozhlas.cz, kudyznudy.cz, Liberecký deník, napude.sousednetopyr.cz

Vložil: Ela Nováková