Jilemnice má kmotřence, roztomilého huculského koníka. Jmenuje se Heřmánek a pochází z Janovy hory
03.07.2018
Foto: Město Jilemnice / Jana Mičkalová
Popisek: Heřmánek (ve trojici uprostřed) se svými sourozenci na křtinách na Janově hoře
Představitelé města pokřtili v červnu huculského hřebečka. Hřebeček pochází z chovu rodiny Karbusických na Janově hoře ve Vítkovicích. Od kmotrů dostal jméno Heřmánek.
Druhou červnovou sobotu se na Farmě Hucul křtila hříbata plemene huculský kůň, která se letos v tomto významném českém chovu narodila. Hříbat, jejichž otcem je hřebec dovezený z Maďarska, bylo sedm. Každé z nich dostalo podle tradice jméno začínající stejným písmenem abecedy – písmenem H.
Kmotrem byl i sám Krakonoš
Svého huculího svěřence má mezi letošními hříbaty také Jilemnice. Představitelé města starostka Jana Čechová a místostarosta Vladimír Vinklář jsou kmotry hřebečka Heřmánka. Mezi dalšími významnými osobnostmi, které pokřtily hříbata z Janovy hory, patřil i ředitel Krkonošského národního parku Robin Böhnisch nebo redaktorka Eliška Pilařová z Českého rozhlasu Hradec Králové.

Heřmánek na snímku Jany Mičkalové
A o kmotrovství se přihlásil také sám Krakonoš – malé huculy pokřtil vydatnou sprchou červnového deště. I přes rozmary horského počasí, které na chvíli přerušily ceremoniál i doprovodný program, se nakonec podařilo všechna letošní hříbata uvítat do života, a to v suchu stáje.

Představitelé města na návštěvě za Heřmánkem
Protože být kmotrem neznamená jen popřát hříběti do života, ale také plnit v následujících letech své kmotrovské povinnosti, navštívili představitelé města Heřmánka, aby zjistili, jak se mu daří také v jeho přirozeném prostředí na krkonošských pastvinách. Na loukách v okolí Janovy hory bude Heřmánek s matkou až do října, poté ho čeká přesun na Horní Mísečky tzv. na výchovu, kde stráví několik dalších let ve společnosti starších sourozenců.
Vložil: Markéta Vančová