Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Takhle se to dělá. Semiláci úzce spolupracují s polskými filmaři, vzniklo několik nezávislých filmečků

12.03.2018
Takhle se to dělá. Semiláci úzce spolupracují s polskými filmaři, vzniklo několik nezávislých filmečků

Autor: město Semily

Popisek: Kino Jitřenka v Semilech

Ve dnech 19. až 25. února se v polské Jelení Hoře odehrál festival ZOOM: Sblížení a ve stejné době proběhla i finální část projektu Česko-polská filmová komunita, který odstartoval loni na podzim na Facebooku a měl za cíl předávání zkušeností mezi českými a polskými filmovými tvůrci. Projektu se zúčastnilo také 11 studentů ze Semil a okolí, kteří pracovali společně s Poláky na krátkých filmech. Vznikly tak čtyři krátké filmy - animovaný, hraný, dokument a videoart. Všechny filmy budou odprezentovány v květnu při dalším večeru věnovaném semilským Filmotočům v kině Jitřenka.

Festival ZOOM patří k největším polským festivalům promítajícím filmy mladých nezávislých tvůrců z celého světa, a také proto se v programu festivalu objevily diskuze nad tématy, která aktuální nezávislé filmy z Evropy zobrazovaly. Odehrála se tak například diskuze na téma migrace, ale diskutovalo se také o tom, jak lépe prodat region Podkrkonoší českým a polským kinařům. V rámci této diskuze vystoupila také zaměstnankyně libereckého magistrátu Pavlína Kuchtová, která má na starosti pomoc filmařům na Liberecku. V rámci programu festivalu ZOOM nechyběly ani archivní filmy ze Semilska a Českého ráje, které budou mít diváci možnost vidět v rámci podzimní kolekce festivalu Fokus Fest, stejně jako archivní filmy z polského podhůří.

A to není vše, spolupráce jede dál

V roce 2018 dojde ještě k jednomu napojení na česko-polskou spolupráci. Filmový festival ZOOM: Sblížení bude ještě významněji spolupracovat na festivalu Fokus Fest 2018. Ve spolupráci s polskou stranou totiž vznikl projekt Filmový ráj: tradice, současnost a budoucnost regionu, který má za cíl mimo jiné přiblížit polský film Čechům a český film Polákům. Cílem projektu je nejen setkávání mladých zájemců o film z obou zemí a uspořádání festivalů, kde nebudou chybět diskuze, přednášky, setkávání s filmovými tvůrci, ale zároveň projekce filmů, které mají větší vztah k regionu. Projekt Filmový ráj: Tradice, současnost a budoucnost regionu je finančně podpořen z Fondu mikroprojektů v rámci programu přeshraniční spolupráce Interreg V-A Česká republika – Polsko.

Sblížení filmu a hudby

„V rámci spolupráce mezi oběma festivaly se tak diváci mohou těšit na výběr vítězných nezávislých filmů festivalu ZOOM: Sblížení. V programu nebude chybět ani hudební večer mladých kapel z ČR a Polska," říká Mgr. Ondřej Šír, vedoucí kina Jitřenka. "Věříme, že projekt bude úspěšný a pomůže prohloubit spolupráci mezi kulturními institucemi v Semilech a Jelení Hoře." dodává Šír.

 

Zdroj: Tisková zpráva

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace