Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Liberecký kraj ocenil Město Jilemnici 200 tisíci korunami

01.07.2013
Liberecký kraj ocenil Město Jilemnici 200 tisíci korunami

Autor: profimedia.cz

Popisek: Peněz má Mirek dost. Chybí mu vzrušení

Na území Libereckého kraje bylo Ministerstvem kultury ČR vyhlášeno celkem 15 městských památkových zón, jejichž cílem je zachování historického prostředí a kulturních hodnot ve vybraných městských jádrech.

Město Jilemnice převzalo minulý týden z rukou  Hany Maierové (SLK), náměstkyně hejtmana pro resort cestovního ruchu, památkové péče a kultury, finanční dar ve výši 100.000 Kč za vítězství v krajském kole soutěže o „Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón v roce 2012“. Stejnou finanční odměnu pak městu udělil též Liberecký kraj za jeho celostátní vítězství. Symbolický šek předala Zuzana Kocumová (ZmLK), statutární náměstkyně hejtmana pro resort zdravotnictví, tělovýchovy a sportu.

Život s památkami

Od přijetí Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón jako nástroje na podporu obnovy historických jader měst uplynulo v loňském roce již 20 let. Na připomenutí tohoto výročí byl zaměřen i 4. ročník semináře „Život s památkami“ pořádaný Krajským úřadem Libereckého kraje, odborem kultury, památkové péče a cestovního ruchu. „Cílem tohoto ročníku byla především prezentace problematiky městských památkových zón v rámci Libereckého kraje, bližší představení Programu regenerace a výměna zkušeností ohledně jeho realizace mezi zástupci jednotlivých měst“, uvedla PhDr. Hana Maierová, pod jejíž záštitou se seminář konal.

Na území Libereckého kraje bylo Ministerstvem kultury ČR vyhlášeno celkem 15 městských památkových zón, jejichž cílem je zachování historického prostředí a kulturních hodnot ve vybraných městských jádrech. „Do Programu regenerace se však opakovaně zapojují pouze některá města, a proto bylo naší snahou rozšířit povědomí o jeho fungování i mezi ostatní zástupce dotčených měst a motivovat je k účasti na soutěži o „Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu“, dodala dále PhDr. Maierová.

Nejen úspěch Jilemnice

Sama Jilemnice realizuje na svém území Program regenerace již po mnoho let. Již v letech 2008 a 2009 byla nominována na Historické město roku, ale první příčka jí tehdy unikla. Dosažení 1. místa, které přineslo 1.000.000 Kč na další obnovu památkové zóny, se podařilo až v loňském roce. „Z pohledu památkové péče je to úspěch nejen samotné Jilemnice, ale i úspěch celého Libereckého kraje, který může být na takového reprezentanta svého území právem hrdý. I z tohoto důvodu jsme se v rámci semináře rozhodli Jilemnici odměnit za její dlouholetou práci mimořádným finančním darem, který zohledňuje nejen její vítězství krajské, ale i to celostátní“, doplnila náměstkyně PhDr. Maierová.

Kromě prezentace městské památkové zóny Jilemnice zazněly na semináři příspěvky představující městskou památkovou zónu Lomnice nad Popelkou a Turnov a představeny byly i úspěšně realizované projekty památkově chráněných objektů ve Frýdlantu. Historii a důvody ochrany historických jader měst prezentovali i pracovníci Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Liberci.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace