Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Neuvěřitelné, šestnáctidenní drama skončilo happyendem: Psík se objevil živý i celkem zdravý

20.07.2017
Neuvěřitelné, šestnáctidenní drama skončilo happyendem: Psík se objevil živý i celkem zdravý

Autor: http://www.hzslk.cz

Popisek: Vysvobozený pejsek Bart

Pejsek Bart, který nešťastně uvázl v liščí noře, se po dlouhých 16 dnech, kdy už ani majitelka nečekala, že se s ním opět shledá, dostal ven. Zní to skoro jako dramatem okořeněný pohádkových příběh od Boženy Němcové.

Border teriér zůstal uvězněný ve spletité noře od 3. července. Při procházce se svou paničkou pejska uchvátila liška a tak za ní vběhl do jejího doupěte, kde však zůstal uvězněný…

Liščí nora jako nepřístupné vězení

Záchranné práce se rozběhly, ale veškeré snahy na vyproštění obou zvířat z jejich podzemní pasti se zdály být marné. Zapojili se profesionální i dobrovolní hasiči, záchranáři i další lidé. Jejich odhodlání nepolevovalo, protože stále slyšely z hluboké a spletité nory plné různých zákrutů smutné kňučení.

Několik dní v řadě probíhaly výkopové práce. Terén nedaleko obce Skalany v Českém ráji na Semilsku, kde se dramatický příběh psa a lišky odehrával, je však v prudkém a nestabilním svahu za skálou, a proto se nakonec raději kopat přestalo. Při průzkumu také záchranáři zjistili, že v prostoru nory došlo k závalu, který mohl obě zvířata buď ještě více uvěznit nebo je poranit.  

S kamerou do podzemí

Nepolevující hasiči a záchranáři hledali další možnosti, jak nebohým tvorům zavaleným ve tmě pomoci. Další možnosti přineslo použití kamery s 20 metrovým kabelem a monitorem TV Nova. Pomocí pospojovaných vodovodních trubek, na které se provizorně umístila kabelová kamera se vzdáleným monitorem, se vytvořila sonda k průzkumu členitého terénu v liščí noře. Pomocí druhé soustavy trubek byl vytvořen systém pro zachycení kamenů v závalu. „Po několika pokusech se podařilo zával v liščí noře rozvalit, aby byl zvířatům byl umožněn volný průchod ven z nory. Průstup úzkou plazivkou až za její 40 % zalomení zajišťovali nejdrobnější hasiči i dobrovolníci,“ uvedla mluvčí HZS Libereckého kraje Zdenka Štrauchová.

pes_hzs_liberec

Konečně na svobodě

Chyběl mu jen jeden zoubek

Vůle a odhodlání všech, kteří se na záchranné akci podíleli, přinesla ve středu toužený výsledek. Pejsek Bart se po dlouhých 16 dnech objevil venku na svobodě živý a zdravý, chyběl mu pouze jeden zoubek. „V úterý se začal pejsek opět ozývat. Proto se ve středu sešli na místě zástupci záchranářů a další odborníci a chtěli jsme se radit, jak dál postupovat. Najednou se pejsek objevil, sám, úplně sám. Hasiči mu dali napít, kontaktovali majitelku. Ta byla strašně překvapená, už ani nevěřila, že pes žije,“ popsala  Štrauchová. Zesláblý a vyděšený pejsek dostal okamžitě napít a byl převezen k veterináři do Turnova, který ho prohlédl a zjistil, že žádné vážné zranění border teriér neutrpěl. Tam se konečně znovu shledal se svou šťastnou paničkou.

pes_hzs_liberec

Veterinář nezjistil žádná vážná zranění

„Hasiči jsou rádi, že se při zásahu neukvapili a nekopali ke štole. Mohli totiž způsobit zával a psovi překazit šanci na záchranu,“ doplnila Zdenka Štrauchová.

Jak dopadla liška, však nejspíš zůstane už napořád nerozluštěným tajemstvím. Ta se totiž neobjevila. Úvahy o jejím další osudu jsou různé. Je možné, že se z nory dokázala vyhrabat sama, nebo dlouhé čekání na vysvobození nevydržela. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace