Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nové expozice přiblíží česko-německou tradici horolezectví. Na jednu se mohou těšit návštěvníci turnovského Muzea Českého ráje, druhou vytvoří v německém Bad Schandau

26.09.2016
Nové expozice přiblíží česko-německou tradici horolezectví. Na jednu se mohou těšit návštěvníci turnovského Muzea Českého ráje, druhou vytvoří  v německém Bad Schandau

Foto: kraj-lbc.cz

Popisek: Vizualizace turnovského muzea po stavebních úpravách

Dvě nové expozice horolezectví vzniknou v rámci mezinárodní spolupráce dvou muzeí. Na jednu se mohou těšit návštěvníci v Muzeu Českého ráje v Turnově a druhou vytvoří v německém Bad Schandau. Partnerské organizace získaly na vybudování nových turistických lákadel finance z Programu spolupráce Česká republika Svobodný stát Sasko 2014-2020. Rada Libereckého kraje rovněž na svém posledním jednání schválila zahájení zadávacího řízení veřejné zakázky „Expozice horolezectví v Českém ráji“. Její příprava totiž vyžaduje rozsáhlé stavební práce. Nové horolezecké expozice spatří první návštěvníci počátkem roku 2019.

Společnou žádost o podporu projektu, nazvaného Pro horolezce neexistuje hranice, do programu předložili Liberecký kraj a jeho partneři začátkem února. Projekt byl doporučen k financování z uvedeného programu, a tak jeho samotná realizace může začít. „Dotace v rámci programu se poskytuje v eurech. Pro Liberecký kraj, který realizuje investiční část projektu, byla schválena částka ve výši zhruba 1,4 milionu eur a částku zhruba 35 000 eur dostane Muzeum Českého ráje v Turnově na měkké aktivity projektu,“ přibližuje Vít Příkaský, radní Libereckého kraje pro hospodářský a regionální rozvoj, evropské projekty a rozvoj venkova. V přepočtu se jedná pro Liberecký kraj o částku zhruba 38 milionu korun a pro muzeum necelý milion.

Hlavním cílem připravovaného projektu je přispět ke zvýšení atraktivity přeshraničního turistického regionu, zahrnujícího území Českého ráje a Labských pískovců. „Společným cílem českých a německých muzejníků je vytvořit nové turistické a kulturní nabídky, které přiblíží návštěvníkům společné česko-německé tradice horolezectví a jejich provázanost z minulosti až po současné dny,“ uvádí Hana Maierová, statutární náměstkyně hejtmana Libereckého kraje, pověřená řízením resortu cestovního ruchu, památkové péče a kultury.

Muzeum horolezectví

Na české straně, na místě současné galerie, vznikne interaktivní expozice, představující historii lezení v Českém ráji. Ta zamíří až do nejvyšších hor, na pozadí členitého skalního terénu, zdolá ji každý po bezpečné stezce mezi vystavenými exponáty. Na jeho konci bude připravena kniha 'vrcholového' návštěvníka výstavy, aby se nejen zapsal, ale i podělil o své zážitky. „Součástí expozice zůstane i nadále velkoformátový obraz, který mnoho návštěvníků tolik vyhledává,“ dodává Maierová.

„Nová expozice by měla logicky zaplnit mezeru v muzejních prezentacích, která je v posledních letech stále evidentnější, a především z řad odborné veřejnosti se stále naléhavěji ozývají hlasy po jejím zřízení. Plánovaná expozice bude mít tři hlavní okruhy. Tím prvním je představení horolezeckého sportu v celé jeho šíři a různorodosti, kterou si řada návštěvníků neuvědomuje. Další okruh se již bude věnovat oblasti Českého ráje s pískovcovým skalním městem. Pozornosti neuniknou jména, jako Radovan Kuchař nebo světově proslulý Josef Rakoncaj. Třetí okruh představí horolezecké vybavení a jeho vývoj až do dnešních dnů – bez zajímavosti nebude srovnání domácí
a tovární výrobky jisticích prostředků před rokem 1989. V rámci expozice by pak měl vzniknout také prostor k představení světoznámého fotografa hor a horolezců Viléma Heckela, který je s regionem Českého ráje také spojen,“ přibližuje ředitelka muzea Vladimíra Jakouběová. 

Na saské straně vytvoří novou stálou expozici, která rozšíří stávající výstavu k 150. výročí prvního zdolání hory Falkenstein. Výstava se bude věnovat zejména volnému lezení na území Labských pískovců.

Muzeum horolezectví

Do samotné realizace se zapojí i horolezci, kteří se budou podílet na definování vystavovaných exponátů, ale rovněž i na zpracování společného česko-německého slovníčku s horolezeckou terminologií. Může posloužit nejen k dorozumění na cestě směrem k vrcholu, ale i výkladu samotných pojmů pro laickou veřejnost. Možná pak sami porozumějí slovům, jako je smyčkování, sokolík, živé lano či lezení na žábu. „Stejné téma a doplňující rozměr obou výstav mohou vytvořit velmi zajímavý turistický zážitek, který bude oslavou tradičního horolezectví v pískovcových skalách v Sasku a Čechách, jež jsou jeho významnými oblastmi,“ dodává Maierová.

„Expozice horolezectví, která se chystá v Muzeu Českého ráje v Turnově, je zásadní nejen pro město a turistický ruch, ale především pro tradici horolezectví v Českém ráji, která je spojena hlavně s lidmi na Turnovsku. Málokdo z místních obyvatel nelezl po skalních věžích, ačkoli mnozí z mladší generace se nejprve učili lézt v podmínkách umělých stěn. Jsme nadšeni, že se zde i v německém Bad Schandau povede představit širší veřejnosti fenomén horolezectví, jejíž expozici šlo město Turnov dlouhodobě vstříc. Do budoucna bychom také uvítali i nějakou umělou stěnu, která by Turnovu určitě také slušela, a doplnila by tak poslední chybějící článek," říká starosta Turnova Tomáš Hocke.

Se stavbou se v turnovském muzeu začne v roce 2017. Příprava expozice vyžaduje demolici spojovacích chodeb i objektu kavárny a dílen. Na jejich místě bude vybudována přístavba, v níž expozice vznikne. Stavební práce zahrnou také venkovní úpravy zahrady, atria a schodiště.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL