Víte, co je sejkorák? Senioři v Rokytnici nad Jizerou si na něm fakt pošmákli a tentokrát na něj 'padlo' půl metráku brambor
21.09.2016
Foto: kraj-lbc.cz
Popisek: V Rokytnici nad Jizerou pečou 'sejkory' na starých litinových kamnech. Pokud je ale nemáte, pánev úplně postačí. Samozřejmě ideálně litinová.
Nejen vyhlášenému podkrkonošskému bramboráku, nazvanému sejkorák, patřilo celé odpoledne ve čtvrtek 14. září v Domově důchodců Rokytnice nad Jizerou. Bezmála šedesáti klientům domova zahrálo k poslechu a tanci i hudební duo Bukovjan. Za seniory se přijela podívat na jejich tradiční Sejkorák také náměstkyně hejtmana LK Lenka Kadlecová.
Sejkorák připravuje pro své klienty vedení domova dvakrát ročně už řadu let. Největším hitem akce samozřejmě bývá bramborák, připravovaný podle klasického podkrkonošského receptu. „Nesmažíme ho, ale pečeme na litinové desce historických kamen, v nichž topíme dřevem. Desku potřeme špekem a po upečení každý bramborák ještě potřeme máslem,“ prozradila ředitelka domova Helena Housová. „Na sejkorák padlo padesát kilo brambor,“ dodala.
Úspěch sklidila také taneční zábava. Se seniory, upoutanými na invalidní vozík, po parketu kroužily pečovatelky. Několik seniorů v úvodu akce předvedlo jednoduchou pomůcku k posílení jemné motoriky. Sedíce v kruhu, rukama drželi obří napnutou plachtu, kterou vyhazovali do vzduchu klubíčko z vlny. Nebo si klubko jen posílali z jednoho konce na druhý.
Sejkorák si nenechala ujít ani náměstkyně hejtmana Lenka Kadlecová
„Sejkorák je pro klienty příjemným zpestřením jejich pobytu v domově. Tentokrát byl spojen i s ukázkou jednoduchého způsobu, jak zlepšit jemnou motoriku. I když má Sejkorák naše seniory hlavně pobavit, posiluje také komunikaci mezi nimi a při taneční zábavě je pomáhá rozhýbat. To považuji za důležité,“ dodala Kadlecová.
Krkonošské 'sejkory'
- 1 kg syrových oškrábaných brambor
- 200 g krupice
- 8-10 stroužků česneku
- hodně majoránky
- sáček kmínu
- 1/2 nadrobno nakrájené cibule (není nezbytná)
- sůl
- sádlo (máslo)
postup přípravy:
1. Brambory najemno nastrouháme, vymačkáme a slijeme vodu. Vmícháme krupici, česnek, majoránku, kmín, cibuli a dosolíme podle chuti.
2. V kamnech pořádně zatopíme, až se tál na kamnech rozpálí. Potřeme ho tukem (sádlo), plácneme na něj porci těsta a rozetřeme na tenkou placku. Po chvíli obrátíme a opečeme na druhé straně do červena.
3. Upečené dáváme do teplé misky nebo talíře a z obou stran potíráme rozpuštěným máslem nebo sádlem. Pokud je všechny nedokážete sníst naráz, můžete placky později roztrhat nebo rozkrájet na malé kousky a prohřát je nasucho nebo na másle
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Redaktor KL